Saistībā ar Krievijas Federācijas īstenoto teritoriālās integritātes graušanu un iebrukumu Ukrainā Eiropas Savienība un virkne citu demokrātisko valstu ir piemērojušas ar Krievijas Federāciju un Baltkrieviju saistītām organizācijām un fiziskām personām Latvijai saistošas starptautiskās sankcijas. PTAC rīcībā ir saņemta informācija, ka tiek sniegti padomi, kā apiet sankcijas, veicot maksājumus, izmantojot PayPal maksājumu sistēmu https://www.youtube.com/watch?v=5zBnn0EoGnY, portālu “ReKurZeme” informē Patērētāju tiesību aizsardzības centra Patērētāju atbalsta, sabiedrības informēšanas un komunikāciju daļas vadītāja Sanita Gertmane.
Konkrēti saņemtā informācija liecina, ka Faberlic Baltija SIA (Reģ.Nr. 50003698011) patiesais labuma guvējs ir Aleksejs Nečajevs (Alexei Nechayev/ Алексей Геннадьевич Нечаев) – sankcionētā persona saskaņā ar Eiropas Padomes īstenošanas regulas Nr. 2022/332, ar kuru īsteno Regulu (ES) Nr. 269/2014 par ierobežojošiem pasākumiem attiecībā uz darbībām, ar ko tiek grauta vai apdraudēta Ukrainas teritoriālā integritāte, suverenitāte un neatkarība.
Proti, sekojot šādiem un līdzīgiem padomiem, veicot maksājumus uz sankciju sarakstos minēto personu maksājumu kontiem vai ar tām saistītām personām, ikviens īsteno sankciju apiešanas mēģinājumu. Sankciju apiešana vai tās mēģinājums ir administratīvi un krimināli sodāms pārkāpums!
PTAC aicina ievērot Sankciju likumā noteiktos ierobežojumus un gadījumā, ja pēkšņi pakalpojumu sniedzējam vai pārdevējam vairs nevar veikt maksājumus, izmantojot līdz šim izmantotos maksājumu līdzekļus, pievērst pastiprinātu uzmanību, vai konkrētā juridiskā persona nav ar sankciju subjektu saistīta persona, kuras kontus nav iesaldējušas kredītiestādes. Šādi aizdomīgi gadījumi varētu būt aicinājumi izmantot dažādas ārvalstu maksājumu sistēmas vai platformas (PayPal, WePay, Skrill, Intuit u.c.) vai citus instrumentus, ar ko iespējams nodot finanšu vai tiem pielīdzināmas vērtības, piemēram, kriptovalūtas (Bitcoin, Etherium, Cardano u.c.).
Patērētājiem un juridiskām personām, kurām Sankciju likuma 17.pants nenosaka kārtību, kādā ir jāziņo par sankciju pārkāpumiem un sankciju apiešanas mēģinājumiem, ir jāziņo tādā pašā veidā, kā tiek ziņots par jebkuru citu iespējamu noziedzīgu nodarījumu – ir jāinformē tiesībaizsardzības iestādes.
Juridiskais konteksts
Latvijā sankciju regulējums ietverts Starptautisko un Latvijas Republikas sankciju likumā (turpmāk – Sankciju likums) un ikvienai fiziskai un juridiskai personai ir pienākums ievērot Sankciju likumā noteiktos ierobežojumus, proti, nekavējoties un bez iepriekšēja brīdinājuma veikt šādas darbības:
- iesaldēt visus finanšu līdzekļus un finanšu instrumentus, kas tieši vai netieši, pilnībā vai daļēji ir sankciju subjekta īpašumā, valdījumā, turējumā vai kontrolē, tai skaitā tos finanšu līdzekļus un finanšu instrumentus, kas nodoti trešām personām;
- liegt sankciju subjektam piekļuvi finanšu līdzekļiem un finanšu instrumentiem;
- nesniegt sankciju subjektam (tai skaitā izmantojot pilnvarojumu) starptautiskajās vai nacionālajās sankcijās noteiktos finanšu pakalpojumus.
Sankciju subjekts ir starptautisko publisko tiesību subjekts, fiziskā vai juridiskā persona vai cits identificējams subjekts, attiecībā uz kuru noteiktas starptautiskās vai nacionālās sankcijas.
Reklāma