PUBERTĀTE ir dabiska attīstības stadija, kurā bērni pakāpeniski kļūst par pieaugušiem, sasniedzot dzimumgatavību. Tajā notiek gan bioloģiskas, gan sociālas pārmaiņas. Pubertātes izraisītās izmaiņas meitenēm notiek starp septiņiem un septiņpadsmit gadiem un ilgst no trīs līdz pieciem gadiem.
PUBERTĀTES STADIJAS
Pirmā stadija. Pirmā ārējā pazīme ir neliels augšanas izrāviens, kas varētu sākties meitenei apmēram astoņu gadu vecumā. Viņas gurni un augšstilbi kļūst platāki. Izveidojas vēderiņš, kas pubertātes gados būs viņas enerģijas avots. Pastiprināto augšanu ir izraisījusi hormonu ražošana, kura veicina arī olnīcu apmēra palielināšanos.
Otrā stadija. Sākas krūšu attīstība. Abas krūtis parasti neaug vienādi un ir ļoti jūtīgas. Viena no tām var sākt augt agrāk un arī ātrāk nekā otra. Šīs stadijas laikā turpinās meitenes strauja augšana un palielinās viņas svars. Tauku nogulsnes turpina noapaļot viņas gurnus, un viduklis var izskatīties šaurāks. Viņai sāks augt kaunuma matiņi. Sviedru dziedzeri izdalīs lielāku daudzumu sviedru un parādīsies ķermeņa smarža.
Trešā stadija. Krūšu apjoms palielinās. Turpinās kaunuma matiņu augšana, un tie sāk sprogoties. Sāk augt matiņi padusēs, matiņi uz kājām un rokām kļūst tumšāki un biezāki. No dzemdes sāk izdalīties caurspīdīgs vai balts šķidrums.
Ceturtā stadija. Šī perioda laikā meitenēm var sākties pirmās mēnešreizes:
• pirmos divus gadus pēc menstruāciju sākšanās tās var būt neregulāras, tas nekas. Galvenais – atzīmēt kalendārā;
• ja ir stipra asiņošana (vairāk nekā 5 paketes dienā) vairāk nekā 7 dienas, tad noteikti ir jāvēršas pie ārsta;
• menstruācijas divreiz mēnesī vai tas, ka tās nav pilnīgi katru mēnesi, vēl neliecina par patoloģiju – galvenais, lai cikla garums iekļaujas 21–35 dienās;
• menstruācijas nav slimība – to laikā drīkst darīt visu, kas liek justies labāk, – arī sportot, iet vannā un peldēt;
• arī meitenes, kurām nav dzimumattiecības, drīkst lietot tamponus. Sākumā var būt ērtāk lietot mazā izmēra tamponus.
Piektā stadija. Šajā stadijā meitenes krūtis jau ir pilnībā attīstījušās un viņas kaunuma matiņu augšana ir beigusies. Viņas augšana palēninās un tad faktiski apstājas. Iespējams, ka šajā stadijā jūsu meita ir sasniegusi savu pastāvīgo garumu.
Sasniedzot dzimumgatavību, meitenēm ir svarīgi būt informētām par jauniešiem piemērotām kontracepcijas metodēm.
KOMBINĒTĀ HORMONĀLĀ KONTRACEPCIJA
Kombinētā hormonālā kontracepcija ir pieejama trīs dažādos veidos – kā ikdienā lietojamas tabletes, uz ādas līmējams plāksteris un kā makstī ievietojams riņķis.
KONTRACEPCIJAS TABLETES NOSAUKUMI
Kontracepcijas tabletes nosaukumi, tādi kā, piemēram, Lindynette, Cilest, Jeanine, Novynette, Yasminelle jāatceras lietot katru dienu noteiktā laikā, plāksteris jāmaina reizi nedēļā un riņķis – vienu reizi trīs nedēļās.
Visas šīs metodes darbojas vienādi – neļauj nobriest olšūnai, padara dzemdes iekšējo slānīti (endometriju) plānāku un dzemdes kakla gļotas biezākas.
Šīm metodēm ir arī papildu ieguvumi – menstruācijas kļūst regulāras, vājas un nesāpīgākas. Ilgtermiņā uzlabojas ādas stāvoklis – mazāk parādās pinnes, samazinās arī liekā apmatojuma daudzums uz ķermeņa. Reizēm tās tiek lietotas ne tikai kontracepcijas nolūkos, bet arī ārstnieciskos – menstruālā cikla regulācijai, sāpju samazināšanai menstruāciju laikā u.c. iemeslu dēļ. Ilgtermiņā hormonālās kontracepcijas lietošana samazina dzemdes un olnīcu vēža risku. Pēc piecu gadu nepārtrauktas lietošanas minimāli pieaug krūts vēža risks.