Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Putuplasts (XPS) un Putupolistirols: Raksturojums, Īpašības un Izmantošanas Jomas

Ja vēlaties kaut ko būvēt mūsu klimatiskajos apstākļos, tad ņemiet vērā, ka putuplasts (XPS) un putupolistirols (EPS) ir divi no visvairāk izmantotajiem materiāliem celtniecībā. To popularitāte ir saistīta ar izcilām izolācijas īpašībām un plašām pielietojuma iespējām. Šajā rakstā aplūkosim, kas tad īsti ir šie materiāli, aprakstīsim būtību, īpašības, ražošanas procesu un izmantošanas jomas.

Kas ir Putuplasts un Putupolistirols?

Putuplasts un putupolistirols nav viens un tas pats – lai gan nosaukumi ir līdzīgi, tie ir divi dažādi materiāli, kuru īpašības un pielietojumi ir ļoti radniecīgi, taču tiem ir arī būtiskas atšķirības.

A. Materiāla īpašības un sastāvs

Putuplasts (XPS): XPS jeb ekstrudētais putuplasts, kā jau liecina nosaukums, ir putuplasta veids. Šis materiāls ļoti labi panes mitrumu un iztur lielāku un mazāku mehānisko slodzi, un tam ir ļoti labas siltumizolācijas un siltināšanas īpašības.

Putupolistirols (EPS): EPS ir viegls putu materiāls ar atvērtām šūnām. EPS ir nedaudz mazāk izturīgs pret mitrumu salīdzinājumā ar XPS, bet tas ir vieglāks. Arī tā ražošanas izmaksas ir mazākas.

B. Ražošanas process

XPS ražošana: XPS tiek ražots, izkausējot polistirola sveķus un izspiežot tos caur formēšanas mašīnu, kas rada viendabīgu materiālu ar slēgtām šūnām. Pēc tam tas tiek sagriezts vajadzīgajā biezumā un formā.

EPS ražošana: EPS ražošanā pielieto šādu tehnoloģiju: tiek izmantotas polistirola granulas, kuras fiziski izplešas, saskaroties ar tvaiku un karstumu. Granulas tiek saspiestas īpašā formēšanas iekārtā, kur sacietē un veido vieglu putu materiālu.

Putuplasta un Putupolistirola Izmantošanas Jomas

Putuplasts un putupolistirols ir ļoti daudzpusīgi materiāli, kas tiek bieži izmantoti dažādās nozarēs. To unikālās īpašības, piemēram, lieliskā siltumizolācija, vieglums un izturība, padara tos piemērotus daudziem pielietojumiem.

  1. Būvniecība

Siltumizolācija: XPS un EPS tiek plaši izmantoti kā siltumizolācijas materiāli ēkās. XPS ir izcili piemērots pamatu un pagrabu izolācijai, jo tas ir ļoti izturīgs pret mitrumu un mehānisko slodzi. EPS tiek biežāk izmantots sienu, jumtu un grīdu izolācijai, jo ir vieglāks un ekonomiskāks.

Jumtu izolācija: EPS tiek izmantots plakano jumtu siltumizolācijai, jo ir viegls un labi izolē siltumu. XPS, pateicoties tā izturībai pret ūdens absorbciju, ir piemērots jumtiem, kur izolācija tiek novietota virs hidroizolācijas slāņa.

Ceļu un dzelzceļu būvniecība: XPS tiek izmantots kā izolācijas materiāls ceļu un dzelzceļu būvniecībā, lai novērstu sasalšanas un atkušanas ciklu izraisītas problēmas. Tas palīdz saglabāt ceļu un dzelzceļu stabilitāti un pagarina to kalpošanas laiku. Savukārt EPS tiek izmantots grunts nostiprināšanai zem dzelzceļa sliedēm. Vieglā struktūra un spēja izturēt spiediena slodzes padara to piemērotu izmantošanai sliežu ceļu stabilizācijai. EPS palīdz novērst grunts deformācijas un uzlabo sliežu ceļu drošību un ilgmūžību.

EPS izmantošana pamatu stabilizācijā: EPS, pateicoties savam vieglajam svaram, tiek izmantots kā pamatu stabilizācijas materiāls. Tas palīdz samazināt slodzi uz zemes, novēršot grunts deformācijas un uzlabo ceļu ilgmūžību. EPS tiek izmantots arī vieglo augsnes uzbērumu veidošanā, kas nodrošina stabilu pamatu ceļiem.

EPS izmantošana nogāzēs: EPS tiek plaši izmantots nogāžu stabilizācijai, jo tas ir viegls un viegli uzstādāms materiāls. Palīdz novērst nogāžu noslīdējumus un nodrošina ilgstošu stabilitāti. EPS bieži izmanto arī kā aizsargbarjeru pret eroziju.

  1. Iepakojums

Aizsargiepakojums: EPS ir mūsdienās visplašāk izmantotais materiāls trauslu priekšmetu iepakošanai, piemēram, elektronikas, mēbeļu un sadzīves tehnikas transportēšanā. Tas nodrošina lielisku aizsardzību pret triecieniem un mehāniskiem bojājumiem.

Termiskā izolācija pārtikas iepakojumos: EPS tiek izmantots termiski izolētu konteineru ražošanā, kas ir piemēroti pārtikas, kā arī medicīnas produktu transportēšanai, jo tiem ir ārkārtīgi būtiska noteiktas temperatūras uzturēšana.

  1. Transporta un loģistikas nozare

Konteineru izolācija: XPS un EPS tiek izmantoti transporta konteineru izolācijai, lai nodrošinātu stabilu temperatūru pārvadāšanas laikā. XPS ir īpaši piemērots konteineriem, kas tiek izmantoti ekstremālos apstākļos, pateicoties augstajai izturībai pret mehānisku slodzi un mitrumu.

Refrižeratori: Abi materiāli tiek izmantoti refrižeratoru izolācijai, lai nodrošinātu efektīvu siltuma vadīšanu un uzturētu nepieciešamo temperatūru pārvadāšanas laikā.

  1. Ainavu veidošana un infrastruktūra

Zemes darbi: Ekstrudētais putuplasts EPS tiek izmantots zemes darbos, piemēram, vieglo augsnes uzbērumu un nogāžu stabilizācijai. Tas ir viegls, viegli transportējams un uzstādāms materiāls, kas samazina slodzi uz pamatnēm un sniedz ilgstošu stabilitāti.

Inženiertehniskās būves: XPS tiek izmantots arī dažādu inženiertehnisko būvju, piemēram, tiltu un ceļu pamatu izolācijai. Tas palīdz novērst sala izraisītos bojājumus un uzlabo būvju ilgmūžību.

  1. Mākslas un dizaina projekti

Dekorācijas: EPS ir ļoti populārs mākslas un dizaina pasaulē. Tiek izmantots skulptūru, scenogrāfijas un dažādu mākslas instalāciju veidošanā, pateicoties vienkāršajai apstrādei un iespējai viegli krāsot un formēt materiālu.

Modeļi un prototipi: EPS ir lielisks materiāls modeļu un prototipu izveidei, jo to var viegli griezt, slīpēt un līmēt. Tas ļauj dizaineriem un inženieriem ātri izveidot precīzus un detalizētus modeļus.

Putuplasts un putupolistirols ir neaizvietojami siltumizolācijas materiāli daudzās nozarēs, pateicoties izcilajām īpašībām un plašajam pielietojumam. Tie nodrošina lielisku siltumizolāciju, mehānisko izturību un vieglumu. Materiāli turpina attīstīties un rast jaunus pielietojumus, padarot mūsu ikdienas dzīvi ērtāku un efektīvāku.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.