No 5. septembra Latvijas Televīzijā (LTV) ceturtdienu vakaros pulksten 21.10 būs skatāma raidījuma “Īstās latvju saimnieces” jaunā sezona. Raidījuma devītajā sezonā septiņas latviskas, dzīvesgudras un drosmīgas namamātes no Vidzemes, Kurzemes, Latgales un Zemgales savstarpēji sacentīsies ne vien par titulu un galveno balvu, bet atklās arī jaunus garšu ceļojumus kulinārajā pasaulē.
Spēka gados, atraktīvas un īstas piedzīvojumu meklētājas, tieši tādas ir visas septiņas saimnieces – Ilze Rūtenberga-Bērziņa un Alma Bērziņa no Zemgales, Aiga Bitmane un Signe Ezeriņa no Kurzemes, Kristīne Stašulāne no Latgales, Līga Broduža un Ilze Mitāne no Vidzemes, portālu “ReKurZeme” informē VSIA Latvijas Televīzija Satura komunikācijas vadītāja Ginta Martini.
“Latviskums un senās tradīcijas ir neatņemama dzīves sastāvdaļa visām septiņām dāmām, bet dažas no viņām senlatviešu tradīcijas prot ietērpt arī modernās vēsmās. Gan izklaidēs, gan ēdienu klāstā ieraudzīsim pa kādai lietai, kas nav tipiska senču mantojumam. Kāda no saimniecēm savā izklaidē būs sarūpējusi meditāciju pārējām, kāda cita – braukšanu ar kvadricikliem, savukārt cienastā manīsim tādus ēdienus un dzērienus kā rabarberu čatniju, liellopa gaļas tartaru, lazanju, brazīliešu limonādi un citus gastronomiskus pārsteigumus,” pauž raidījuma projekta vadītāja Laura Medne.
- septembrī – Ilze Rūtenberga-Bērziņa, lauku mājas “Kalnapočas” saimniece (Dobeles novada Penkules pagasts, Zemgale)
Ilze savas ikdienas gaitas ir sadalījusi divās daļās – īstā pilsētnieces stilā un kārtīgā lauku romantikā. Pilsētā Ilze strādā par sabiedrisko attiecību speciālisti un paralēli raksta rakstus dažādiem izdevumiem. Lai arī šī ir neatņemama Ilzes dzīvi raksturojoša daļa, tomēr viņas sirdsdarbs atrodas lauku mājās “Kalnapočas”. Ilze ir pieticīga savos hobijos un min, ka visvairāk par visu viņai patīk klusums un miers. Īpašu vietu Ilzes sirdī atradusi ēst gatavošana, grāmatu lasīšana un sētu iekārtošana senču tradīcijās. Viņai ir svarīgi saglabāt autentiskumu it visā. Ja kāds vēlas atpūsties no ikdienas, skrienot ar basām kājām un, iespējams, pat pa pliko, saimnieces Ilzes mājās tas ir iespējams. Lauku mierā un plašumā.
12. septembrī – Alma Bērziņa, zemnieku saimniecības “Jundas” saimniece (Bauskas novada Vecsaules pagasts, Zemgale)
Alma šajā septiņu saimnieču kompānijā ir visjaunākā. Zemnieku saimniecībā “Jundas”, kas nodarbojas ar lauksaimniecības dzīvnieku vairumtirdzniecību un eksportu, Alma darbojas jau astoņus gadus. Paralēli darbam saimniecībā Alma audzina bērnus un rūpējas par savu sētu. Lai gan pirmais skats uz Almu šķiet trausls, viņas hobiji atbilst jaunās sievietes spēcīgajai iekšējai personībai. Alma brauc ar motociklu, arī velosipēdu, spēlē bungas un mīl ceļot. Alma ir neparasta saimniece, un tieši tas ir redzams un jūtams viņas sētā. Almas dzīvesstils atklāj, ka arī jaunas un modernas sievietes var būt īstas saimnieces.
19. septembrī – Aiga Bitmane, radošās mājas “Smilgāji” saimniece (Tukuma novada Vānes pagasts, Kurzeme)
Aiga ir radošās mājas “Smilgāji” saimniece. Īpašu prieku Aigai sagādā rīkot meistarklases maizes cepšanā un ne tikai. Viņa specializējusies arī ūdenskliņģeru gatavošanā, kā arī ir īsta meistare kūku cepšanā. Hobiji, kā pati saka, ir īpaši gardo pusdienu taisīšana un kūku cepšana, jo ir profesionāla konditore – agrāk strādājusi Rīgas labākajos restorānos pie Latvijas zināmākajiem šefpavāriem. Šī brīža hobijs Aigai esot darbs mājās “Smilgāji” un dalīšanās savās zināšanās ar citiem. Viņai ļoti patīk iekārtot interjerus sev, draugiem un paziņām – ilgus gadus strādājusi arī par mēbeļu dizaineri savas ģimenes mēbeļu uzņēmumā. Aigas iemaņas interjera radīšanā ir ļoti labi manāmas arī viņas mājās – viss vizuāli ir pārdomāts, saskaņots un katras sievietes sapnis.
- septembrī – Signe Ezeriņa, lauku mājas “Indāni” saimniece (Tukuma novada Kandavas pagasts, Kurzeme)
Signe ar savu vīru saimnieko lauku sētā “Indāni”, kur var redzēt visdažādākos četrkājainos draugus – suņus, kaķus, aitas, kazas, zirgus, govis, teļus, cūkas, vistas, pīles un vēl un vēl. Signei ir divi savi bērni – dēls un meita, kuri jau ir pieauguši, tāpat arī saimniece ir audžumāte vēl 15 smaidīgiem bērniem – daži jau pieauguši, daži vēl pavisam maziņi. Signe ir ne tikai savas lauku sētas “Indāni” saimniece, bet arī pirtniece. Pati taisa slotiņas, rīko rituālus ne tikai savā pirtiņā, bet arī daudz kur citur Latvijā. Ikdienā saimniecei patīk lasīt grāmatas, izjāt ar zirgiem un nodarboties ar floristiku. Arī ceļošana Signei ir tuva. Vēl Signe aizraujas ar senlietu kolekcionēšanu.
3. oktobrī – Kristīne Stašulāne, lauku mājas “Dzeņi” saimniece (Preiļu novada Preiļu pagasts, Latgale)
Kristīne ikdienā nodarbojas ar ciemiņu uzņemšanu lauku mājā “Dzeņi”. Tas viņai sagādā lielu prieku. Kristīne ir ļoti saimnieciska, sirsnīga un strādīga. Visus ciemiņus savā sētā uzņem atplestām rokām, cienā ar dažādiem gardumiem un dzērieniem – neviens šo māju nepametīs tukšu vēderu. Kristīnes ģimene ir viņas lielais balsts un spēka avots. Visi kopā strādā, uztur “Dzeņu” mājas un rūpējas par tradīcijām. Kristīnei daba ir sirdslieta, ko pārvērtusi arī ikdienas darbā. Viņu interesē veselības uzlabošana ar dabas materiālu palīdzību. Kristīne ne tikai pati interesējas, bet arī māca citiem ēterisko eļļu lietošanu un iedarbību uz cilvēku (masāžās un pašgatavotos ķermeņa kopšanas līdzekļos). Vēl Kristīne aizraujas ar augu hidrolātu gatavošanu, augu tēju vākšanu, tinktūrām un pirts skrubjiem.
10. oktobrī – Līga Broduža, saimniecības “Mežauļi” un zirgu un cilvēku labsajūtas centra “Dabas zirgi” saimniece (Ķekavas novada Ķekavas pagasts, Vidzeme)
Papildus uzņēmējdarbībai Līga ir arī skolotāja un folkloras kopas vadītāja. Ikdienā viņa rūpējas par saviem zirgiem un apkārtējo vidi. Hobiju Līgai ir daudz. Varētu domāt, ka dienā nav tik daudz stundu, lai cilvēks to visu paspētu, bet Līga kaut kādā maģiskā veidā visu prot sakārtot pa plauktiņiem tā, lai visam pietiktu laiks un uzmanība. Saimniece iesaistās gandrīz visās iedzīvotāju kopienās un atbalsta visus, kam tas nepieciešams. Par hobiju sauc arī ēdināšanas nodrošināšanu dažādos pasākumos, tai skaitā kāzās – tas paņem daudz laika. Viņas lielā dzīves mīlestība ir zirgi, bet pati saka, ka hobijs ir zirgu labbūtība. Tas ir svarīgs vārds arī pašas Līgas ikdienā. Vēl saimnieci interesē tradicionālā kultūra un mūzika. Līga spēlē astoņus instrumentus. Pāri visiem šiem darbiem un hobijiem Līga apsaimnieko arī Jaunraunes muižu.
17. oktobrī – Ilze Mitāne, saimniecības “Jēru klubs” saimniece (Valmieras novada Skaņkalnes pagasts, Vidzeme)
Ilze aktīvi atbalsta savu novadu, dzied, dejo, ceļo un vēl paralēli visam tam atver mājas durvis audžubērniem, kurus audzina un mīl kā savus. Ilze kopā ar vīru Valteru ikdienā ir lauksaimnieki. Viņi rūpējas par jēriņiem, saimnieko skaistā īpašumā, kā arī paralēli audzina bērnus. “Jēru klubs” ir populāra vieta arī tūristiem. Saimniecībā tiek veiksmīgi apvienota lauksaimniecība, tūrisms, pietāte pret veco un ļaušanās jaunajam. Ilze pati par sevi saka, ka lielākais viņas hobijs ir neglītā pārvēršana skaistajā. Ilze ir dabas cilvēks – mīl vārīt zupu uz ugunskura, uzturēt apkārtējo vidi tīru, skaistu un sirdssiltu. Ilze ir ļoti labsirdīga, mierīga un rāma sieviete. Viņas miera osta ir mājas – to var just ikviens, kurš viesojas Ilzes saimniecībā.
Saimnieces, kā ierasts, pārējās cienās ar trim ēdieniem, izklaidēs ar dziesmām, pārdomātām aktivitātēm dabā un ekskursijām. Tā, kura būs guvusi vislielāko vērtējumu no pārējām šova dalībniecēm, raidījuma sezonas noslēgumā saņems balvu – 3000 eiro.
Raidījums “Īstās latvju saimnieces” – no 5. septembra ceturtdienās plkst. 21.10 LTV1 un REplay.lv. Saimnieču receptes būs publicētas sabiedrisko mediju portālā LSM.
Foto – LTV/Jānis Spurdziņš
Reklāma