Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Sadziedāsies Rucavas dziedāšanas svētku 150 gadu jubilejas koncertos

Cildinot Rucavas pirmo Dziedāšanas svētku 150 – gadi, 30. septembrī pulksten 16 Rucavas baznīcā un pulksten 17.30 Rucavas kultūras namā norisināsies Rucavas Dziesmu diena, piedaloties Dienvidkurzemes novada sieviešu, vīru un jauktajiem koriem, kā arī RTU jauktajam korim “Vivere”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākuma programmā kori izpildīs dziesmas no šīs vasaras Dziesmu svētku repertuāra. Koncertā piedalīsies arī Rucavas pamatskolas folkloras kopa “Ķocītis” un Rucavas sieviešu vokālais ansamblis Staņislavas Skudiķes vadībā. Šis ir pirmais pasākums pēc šīs vasaras XXVII Vispārējiem latviešu Dziesmu un XVII Deju svētkiem Rīgā, portālu “ReKurZeme” informē Dienvidkurzemes novada sabiedrisko attiecību speciāliste Ilze Elbere.

“Pēc pirmajiem latviešu Dziesmu svētkiem 1873. gadā Rīgā, vairākās vietās notika mazāki dziedāšanas svētki, kas parāda, cik ļoti šādi svētki var iedvesmot un, ka ne tikai Vidzemē, bet arī citos tā laika Latvijas teritorijas novados bijuši kori – arī mūsu pusē, tagadējā Dienvidkurzemē. Gan Rucavas dziesmu diena, gan virsdiriģentu svētki liek saprast, ka Kurzemē jau 19. gs. izskaņā strauji attīstījās izglītība, kultūra un veidojās nacionālā pašapziņa. Rucava ir vieta, kur sākas Latvija, tāpēc nenoliedzami folklora un dziedāšanas tradīcijas ir jāturpina un jāgodā!” par svētku nozīmību stāsta Vispārējo latviešu Dziesmu svētku un Liepājas koru apriņķa virsdiriģente, Rucavas dziedāšanas svētku mākslinieciskā vadītāja Ilze Valce.

“Par Rucavas dziesmu dienu uzzināju nejauši, Dziesmu un Deju svētku laikā apmeklējot pirmās un lielākās latviešu dziesmusvētku tradīcijai veltītās pastāvīgās ekspozīcijas “Dziesmusvētku telpa” atklāšanu Mežaparka estrādē, ko veidojuši Rakstniecības un mūzikas muzeja darbinieki. Ieraudzīju karti ar gada skaitļiem un izrādās, ka viena no vietām tā laika Latvijas teritorijā, kur norisinājās dziedāšanas svētki, bija man tik mīļajā un sirdij tuvajā Rucavā, tāpēc sāku meklēt pierakstus, lai uzzinātu ko vairāk. Man ir neizsakāms prieks, ka Dziesmu svētku stāsts turpinās arī pēc svētkiem – Dziesmu svētki nebeidz sākties!” par idejas rašanos stāsta Vispārējo latviešu Dziesmu svētku virsdiriģents, jauktā kora “Vivere” diriģents un viens no Rucavas dziedāšanas svētku idejas autoriem Gints Ceplenieks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rucavas Dziedāšanas svētki būs kā ieskaņas pasākums 2024. gadā plānotajiem Kurzemes Dziesmu svētku pasākumu ciklam Dienvidkurzemes novadā, atzīmējot izcilā latviešu folklorista, kordiriģenta un komponista Emiļa Melngaiļa 150 gadu jubileju.

Pirmie Rucavas dziedāšanas svētki norisinājās 1873. gada 16. septembrī. 1871. gadā mācītājs Andrejs Šulmanis dibināja dziedātāju biedrību, kurā pulcējās dedzīgākie Rucavas dziedātāji. Biedrības neatlaidība un degsme nesa augļus, kā rezultātā, dažus mēnešu pēc I Vispārīgajiem latviešu Dziesmu (tolaik dziedāšanas) svētkiem, rudens pirmajā mēnesī norisinājās dziedāšanas svētki Rucavā, kas pēcāk turpinājās vēl vairākus gadus (Māra Vīksna “Novadu folklora. Rucavas gadagrāmata I”).

Foto – Uldis Dobelis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.