Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Sāk virzīt kārtību, kā Covid-19 vakcīnu smagu blakusparādību gadījumos varēs tikt pie līdz 142 000 eiro kompensācijas

Foto – Pexels.com

Veselības ministrija (VM) ir izstrādājusi un nodevusi sabiedriskajai apspriešanai noteikumu projektu, kas regulēs kompensāciju piešķiršanas kārtību gadījumos, kad Covid-19 vakcīnu blakusparādību rezultātā cilvēkam radies smags vai vidēji smags kaitējums veselībai vai dzīvībai, aģentūru LETA informēja VM.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iespēju tikt pie kompensācijām Covid-19 vakcīnu radīto blakņu dēļ valsts solīja nodrošināt no šī gada.

VM izstrādātajā noteikumu projektā paredzēts, ka smaga vai vidēji smaga kaitējuma veselībai vai dzīvībai gadījumā, ko izraisījušas vakcīnas pret Covid-19 blakusparādības, varēs pieprasīt kompensāciju. Tostarp paredzēts kompensēt ārstēšanās izdevumus, kas radušies, lai novērstu vai mazinātu vakcīnu pret Covid-19 blakusparādību rezultātā nodarītā kaitējuma veselībai sekas.

Atbilstoši Ārstniecības riska fonda pamatprincipiem, plānots noteikt, ka maksimālā kompensācijas summa par kaitējumu pacienta veselībai vai dzīvībai būs 142 290 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai gan Ministru kabineta noteikumi jau šobrīd paredz, ka visus izdevumus, kas saistīti ar Covid-19 vakcināciju, tās organizēšanu, pārraudzību un kontroli, vakcīnu iegādi, medicīniskās dokumentācijas noformēšanu, vakcīnu ievadīšanu, kā arī ar vakcinācijas izraisīto komplikāciju (blakusparādību) ārstēšanu, finansē no valsts pamatbudžeta, tomēr VM aicina ņemt vērā, ka pacientam var rasties nepieciešamība neatliekamai pakalpojuma saņemšanai vērsties pēc maksas veselības aprūpes pakalpojumiem vai pirkt medikamentus, kas netiek kompensēti no valsts budžeta līdzekļiem zāļu kompensācijas sistēmas ietvaros.

Ministrija lēš, ka 2023.gadā un turpmāk ik gadu varētu būt nepieciešami 278 717 eiro, kurus plānots novirzīt no Zāļu valsts aģentūras naudas līdzekļu atlikuma. Savukārt, ja pietrūks finansējuma no Zāļu valsts aģentūras, ministrija iesniegs lūgumu par finanšu līdzekļu piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem.

Lēmumu par kompensācijas piešķiršanu pieņems Zāļu valsts aģentūra, kur būs jāiesniedz kompensācijas pieprasījuma iesniegums. Saskaņā ar Covid-19 infekcijas pārvaldības likumu, to varēs izdarīt ne vēlāk kā divu gadu laikā no kaitējuma atklāšanas dienas, taču ne vēlāk kā triju gadu laikā no vakcinācijas dienas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kompensāciju varēs pieprasīt tie cilvēki, kuri vakcīnu saņēmuši Latvijā ar Eiropas Zāļu aģentūrā reģistrētu vakcīnu un veselībai vai dzīvībai nodarītais kaitējums ir tieši saistīts ar vakcīnas izraisītu blakusparādību, kas norādīta zāļu (vakcīnu) aprakstā, kā rezultātā radušies paliekoši vai ilgstoši veselības traucējumi, kuru dēļ pacienta pašaprūpe un funkcionalitāte nav atjaunojusies 26 nedēļu laikā.

Lai iesniegtu kompensācijas pieprasījumu, būs jāaizpilda iesnieguma forma un jāpievieno ārstniecības personas slēdziens par iespējamo cēloņsakarību ar Covid-19 vakcīnas izraisīto blakusparādību un pacienta veselībai vai dzīvībai nodarīto kaitējumu, kā arī medicīniskie dokumenti, kas to apliecina. Savukārt, pieprasot izdevumu segšanu par ārstniecību, būs jāiesniedz maksājumus apliecinoši dokumenti, un medicīnas dokumenti, kas to apliecina, piemēram, par ārstu sniegtajām konsultācijām, medicīniskajām manipulācijām, diagnostiku u.c.

Pacienta nāves gadījumā kompensācijas prasījuma iesniegumu varēs iesniegt pacienta mantinieks. Savukārt pieprasījumus par nepilngadīgām personām vai rīcībnespējīgām personām, varēs iesniegt šo personu likumiskie pārstāvji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdz šim Latvijā kompensācijas mehānisms bija paredzēts tikai par ārstniecības procesā pacienta veselībai vai dzīvībai nodarītu kaitējumu, proti, par kaitējumu, kuru ar savu darbību vai bezdarbību nodarījušas ārstniecības iestādē strādājošās ārstniecības personas vai radījuši apstākļi ārstniecības laikā, un tas tika kompensēts no Ārstniecības riska fonda. Vakcinācijas pret Covid-19 blakņu gadījumā kompensācijas paredzēts izmaksāt no valsts budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem”.

Ministru kabineta noteikumu projekta sabiedriskā apspriešana notiks līdz šā gada 7.februārim.

Pēc VM paustā, smags kaitējums ir, kad personai ir paliekoši veselības traucējumi, ko radījis kāda orgāna vai tā funkcijas zaudējums, izraisot neatgriezeniskas pašaprūpes, funkcionalitātes, darbspēju un dzīves kvalitātes zudumu, savukārt vidējs smags kaitējums – ilgstoši veselības traucējumi, ko radījis kāda orgāna vai tā funkcijas zaudējums, daļēji ierobežojot pašaprūpi, funkcionalitāti, darbspējas un dzīves kvalitāti.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.