IZM: Iespēja klātienē apmeklēt hokeja spēles būs atkarīga no tā, cik ātri Saeima grozīs Covid-19 pārvaldības likumu

Iespēja klātienē apmeklēt pasaules čempionāta hokejā spēles būs atkarīga no tā, cik ātri parlaments veiks grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā un tas tiks izsludināts, kā arī atbilstoši likumam valdība veiks grozījumus Ministru kabineta noteikumos, aģentūrai LETA sacīja Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) valsts sekretāra vietnieks, Sporta departamenta direktors Edgars Severs.

Viņš norādīja, ka būs jāseko līdzi tam, kas rīt, 26.maijā, tiks nolemts Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā, kur skatīs likuma grozījumus, kuriem priekšlikumus par hokeja skatītājiem klātienē iesnieguši gan Jaunās konservatīvās partijas (JKP) deputāti, gan parlamentārietis Andrejs Klementjevs (S).

Severs piebilda, ka diemžēl likumprojektam nav noteikts steidzamības statuss, kas ļautu grozījumus operatīvi izskatīt.

"Mēs esam sazinājušies ar Latvijas Hokeja federāciju (LHF), kura ir gatava operatīvi rīkoties, līdzko ir parlamenta un valdības lēmumi, kas ļauj skatītājiem apmeklēt spēles klātienē," sacīja Severs.

Taču viņš pieļāva, ka ir maz ticams, ka skatītāji spēles klātienē varēs vērot ātrāk par 1.jūniju. Turklāt tās, visticamāk, varēs skatīties tikai Latvijas iedzīvotāji.

LETA jau vēstīja, ka Ministru prezidenta pienākumu izpildītājs, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV) otrdien ar rezolūciju nodevis Tieslietu ministrijai (TM) un IZM Veselības ministrijas (VM) sagatavoto viedokli par iespējām skatītājiem sekot līdzi hokeja čempionāta spēlēm to norises vietā.

Tieši pēc JKP iniciatīvas šis jautājums tika virzīts izskatīšanai Saeimā, bet tagad tas nosūtīts izvērtēšanai šī paša politiskā spēka pārraudzībā esošajām ministrijām - IZM un TM.

Valsts kancelejā aģentūru LETA informēja, ka rezolūcijā TM un IZM lūgts izvērtēt VM sniegto viedokli par Saeimas paziņojumu, kas "uzdeva Ministru kabinetam nekavējoties izstrādāt kārtību, kādā 2021.gada pasaules čempionāta hokejā vīriešiem spēles klātienē drīkst apmeklēt personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 [slimību izraisošo] infekciju".

Rezolūcija adresēta arī VM, kurai, saņemot abu iepriekš minēto ministriju izvērtējumu, būs jāsagatavo priekšlikumi turpmākai rīcībai un jāiesniedz tie izskatīšanai Starpinstitūciju sadarbības koordinācijas grupā.

Patlaban nav zināms, vai šo ceturtdien, 27.maijā, gaidāmajā valdības sēdē varētu tikt skatīts jautājums par iespēju atsevišķai sabiedrības daļai ļaut apmeklēt hokeja spēles klātienē.

LETA jau vēstīja, ka pret Covid-19 nevakcinētus skatītājus pasaules hokeja čempionātā Rīgā ielaist nevajadzētu, savukārt vakcinēto ielaišanas gadījumā epidemioloģiskās drošības riski būtu zemi, taču vēl nav IT risinājuma vakcinēšanās fakta apliecināšanai, - šāda nostāja pausta VM vēstulē, kas tapusi pēc Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa (JV) rezolūcijas ministrijai izvērtēt "Saeimas paziņojumu", ar kuru valdībai tika uzdots nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot hokeja čempionātu.

Kā vēstulē raksta VM, pārbaudīt, vai skatītāji ir vakcinēti vai pārslimojuši Covid-19, varēs ar Eiropas Savienības (ES) digitālo sertifikātu, kuru Latvijā testa režīmā plāno sākt lietot 1.jūnijā, ja Saeima pieņems nepieciešamos grozījumus Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumā. Tos piektdien VM iesniegusi Saeimā.

Vakcinētu vai Covid-19 pārslimojušu cilvēku risks saslimt ir pietiekami zems, lai viņiem būtu droši pulcēties arī hokeja maču tribīnēs, taču vakcinācijas vai pārslimošanas fakta drošai pārbaudei ir vajadzīgs tiesisks pamats un tehnoloģisks risinājums, uzsver VM.

Ministrija uzsver, ka Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas apliecinājumu - ES Covid-19 sertifikātu - Latvijā varēs sākt lietot 15.jūnijā. Pēc VM ziņām, paredzams, ka attiecīgais ES regulējums par Covid-19 sertifikātu stāsies spēkā 1.jūlijā.

Tā kā līdz šim pilnībā vakcinēta ir tikai neliela daļa Latvijas iedzīvotāju - 10%, VM ieskatā, Ministru kabinetam, Tieslietu un Ārlietu ministrijām hokeja čempionāta atvēršanas gadījumā būtu nopietni jāvērtē "iespējami diskriminācijas riski".

"Lielākajai daļai jeb 90% cilvēku joprojām nebūtu pieejama iespēja vērot hokeja čempionātu klātienē. Tāpat kā pagaidām viņiem nav iespēja apmeklēt koncertus, teātrus, kino vai izstādes un brīvi tikties ar radiniekiem un draugiem," atzīmēts VM pozīcijā.

Vērtējot iespējas čempionātā skatītāju rindās ielaist līdzjutējus ar negatīviem Covid-19 testiem, ko rīkotāji atzinuši par īstenojamāko variantu, VM pauž pārliecību, ka nebūtu pieļaujama lielāka skaita nevakcinētu vai Covid-19 nepārslimojušu cilvēku klātbūtne čempionātā, jo tas radītu būtiskus saslimšanas riskus. Turklāt skatītāju masveida testēšanai Latvijā nav pietiekamu brīvu laboratoriju jaudu, apgalvo VM.

Arī Nacionālā veselība dienesta vadītājs Āris Kasparāns otrdien Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas sēdē atzina, ka pašlaik vēl nav gatavs drošs un ērts risinājums, lai varētu pārliecināties par personas vakcinēšanas faktu. Viņš skaidroja, ka pašlaik informācija par iedzīvotāju noslēgtu vakcinēšanu ir pieejama gan "e-veselības", gan "manavakcina.lv" vietnēs, taču tās lietošana nebūtu ērta un arī droša, tāpēc jāsagaida jauna risinājuma izstrāde.

Komentējot Kasparāna teikto, parlamentārietis Andrejs Klementjevs (S) pauda, ka VM sabotē Saeimas lēmumu, ar kuru valdībai uzdots izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā.

"Ja jūs man stāstāt, ka "e-veselība" vai "manavakcina.lv" pilnībā parāda, ka es izgāju pilnu kursu, tad izskatās, ka jūs negribat izpildīt parlamenta doto uzdevumu," VM norādīto par jauna rīka trūkumu komentēja Klementjevs.

Kritiski Kasparāna pausto komentēja arī vairāki citi deputāti.

Kā ziņots, Saeima 20.maijā, JKP balsojot kopā ar opozīciju, uzdeva valdībai nekavējoties izstrādāt kārtību, lai pret Covid-19 vakcinētajiem un slimību nesen pārslimojušajiem ļautu klātienē vērot pasaules hokeja čempionātu Rīgā.

Saeima atbalstīja JKP izstrādāto lēmumprojektu uzdot Ministru kabinetam "nekavējoties izstrādāt kārtību", kādā pasaules hokeja čempionāta spēles klātienē drīkstētu apmeklēt personas, kuras ir vakcinētas pret Covid-19 un ir pagājis nepieciešamais vairāku nedēļu laiks, lai būtu izveidojusies imunitāte, un personas, kuras var dokumentāri pierādīt Covid-19 pārslimošanu.

Sākotnēji figurēja iecere uz spēlēm ļaut laist arī personas ar negatīviem Covid-19 testiem, kas izsauca vislielāko veselības nozares pretreakciju, jo testi negarantē nesaslimšanu ar Covid-19, taču lēmumā šī personu grupa netika iekļauta. Čempionāta organizētāji savukārt ir atzinuši, ka tieši personas ar negatīviem Covid-19 testiem tiem būtu visvieglāk pārbaudīt, savukārt mehānismu, kā pārliecināties, ka biļetes pircējs tiešām ir pārslimojis Covid-19 vai pret to vakcinējies, viņiem pašlaik vēl nav.

Pievieno komentāru

Sports