Aizvestie. Neaizmirstie. Durbes novadā – 98

14. jūnijā apritēja 80 gadu, kopš pirmajām masu deportācijām – 1941. gadā tika izsūtīti vairāk nekā 15 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Pieminot deportāciju upurus, katrā pašvaldībā vienlaikus lasīja 1941. gadā izsūtīto Latvijas iedzīvotāju sarakstus, tādējādi godinot ikviena izvestā iedzīvotāja piemiņu, informē Durbes novada pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Sanita Dejus. 

Pasākuma idejas autore Sandra Kalniete norāda: “Nav nekā personīgāka un individuālāka par cilvēka vārdu un uzvārdu, jo tas pavada ikvienu no dzimšanas līdz nāves brīdim un turpina pastāvēt līdz laiku aizlaikiem. Ikviens izsūtītais ir pelnījis, lai viņš nebūtu tikai sīka vienība kādā lielākā, apkopojošā skaitlī.”

Lasījums no katras pašvaldības tika straumēts reāllaikā platformās LSM.lv un LNB.lv, kur ir pieejama “Karšu izdevniecības Jāņa sēta” izstrādāta digitāla Latvijas karte ar piemiņas pasākumu videomateriāliem. 

Durbes novadā lasījums notika Durbes baznīcā. Arī Vecpilī pie komunistiskā genocīda piemiņas akmens aizlūdza par Vecpils pagasta izsūtītajiem. Durbē un novadā 1941.gada 14.jūnijā kopumā bija izsūtīti 98 iedzīvotāji. Vecākajai izsūtītajai bija 80 gadi, jaunākajiem vien daži mēneši. 

Ziedus pie Durbes baznīcas dārzā izveidotā pieminekļa deportāciju upuriem atnesa 1949.gadā izsūtītās Zenta Kuzmina un Astrīda Brantevica, atvedot līdzi arī mazdēlus. 

Pašlaik norit darbs pie dzīvi palikušo liecinieku apzināšanas, lai varētu izveidot atmiņu pierakstus nākamībai. 

Pievieno komentāru

Durbē