Ekonomists: Novadu reforma bija nepieciešama

Jaunais Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likums (ATR) bija nepieciešams, jo bez šāda veida reformām ilgtermiņā varētu iestāties katastrofālas sekas, šādu viedokli šodien Satversmes tiesā (ST) pauda Latvijas Bankas (LB) ekonomists Kārlis Vilerts.

Vilerts uzsvēra, ka pašvaldību izdevumi veido ievērojamu daļu no kopējiem Latvijas kopbudžeta izdevumiem, tādā veidā ietekmējot ne tikai pašvaldības, bet arī valsti kopumā.

Ekonomists norādīja, ka, vērtējot ATR no ekonomikas skatu punktu, būtu svarīgi atrast līdzsvaru starp vietējo demokrātiju un resursu izlietošanas lietderīgumu. "Kur tas līdzsvars ir, viennozīmīgas atbildes nav, turklāt Latvijas gadījumā šādu analītisku pētījumu par to, vai vispār pastāv korelācija starp izmaksu apmēru un pašvaldību lielumu, nebija veikti," teica Vilerts.

Viņš sacīja, ka 2019.gada LB veiktajā pētījumā tika secināts, ka mazās pašvaldībās budžeta izdevumi uz vienu iedzīvotāju ir caurmērā augstāki nekā tie ir lielās pašvaldībās, tomēr viņš atzīmēja, ka ir gadījumi, kad maza pašvaldība ir ļoti efektīva un tās izmaksas var būt mazākas nekā lielā pašvaldībā.

"Nākotnē mēs sagaidām, ka uz katra atlikušā pašvaldības iedzīvotāja pleciem gulsies arvien lielāka daļa tekošo izdevumu," uzsvēra ekonomists.

Nākamā ST sēde par ATR ir nozīmē 21.janvārī plkst.10, un tajā tiks uzklausītas pieaicinātās personas.

ST pašlaik skata pirmo lietu par ATR, vērtējot Skultes pagasta pievienošanu Saulkrastu novadam un Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam.

Pievieno komentāru

Latvijas ziņas