FOTO: Liepājā Lāčplēša dienā atjauno vēsturisko taisnību - nevis sēru vieta, bet uzvaras un varonības vieta 4

Trešdien, 11. novembrī, Liepājā, 14. Novembra bulvārī pie Pulvera pagraba, tika atklāta piemiņas plāksne, uz kuras bija rakstīts: 1919. gada 14. novembrī Pulvera pagrabā, bermontiešu ielenkti, noturējās 20 latviešu karavīri. Sākoties pretuzbrukumam, viņi negaidīti no aizmugures uzbruka ienaidniekam, sekmēdami latviešu karaspēka uzvaru.

"Pirms 102 gadiem dibinājās mūsu Latvijas valsts, 101 gadu atpakaļ tieši šajās tumšajās novembra dienās tauta, labākā viņas daļa - karavīri - stājās zem ieročiem, lai aizstāvētu savas valsts neatkarību. Šeit pie Liepājas notiek kaujas, notiek ar tiem spēkiem, kādi mums ir. Mūsu pilsētu nosargā karavīri, nosargā paši liepājnieki. Savu pilsētu aizsargāja neapmācīti jauni karavīri, kurus vadīja saujiņa nacionāli noskaņoti virsnieki, pārdesmit instruktori ar kaujas pieredzi. Savu pilsētu sargāja arī skolnieki, ģimnāzisti, arī, protams, sirdī un ar darbiem klāt ir liepājnieki un liepājnieces, kas gatavoja ēst, veda uz ierakumiem siltas drēbes saviem karavīriem, jo jānosargā savas mājas, sava pilsēta, sava Latvija, sava valsts," piemiņas plāksnes atklāšanā stāstīja vēsturnieks Juris Raķis. 

J. Raķis uzsvēra, ka šī vieta 14. Novembra bulvārī pie dienvidu forta Pulvera pagraba ir varonības un uzvaras vieta nevis sēru vieta, jo 1919. 14. novembrī, kas ir Liepājas Lāčplēša diena, kad kaujas pie Rīgas jau ir beigušās, Bermonta lieli spēki devās virsū Liepājai. Pēc Bermonta uzbrukuma šeit Pulvera pagrabā ieslēgti palika 20 drošsirdīgi latviešu karavīri. Turpinoties ienaidnieka uzbrukumam, kad ienaidnieka līnijas aizgāja līdz pat Saules muižai, tagadējam Autobusu parkam, šie vīri, palikuši iekšā Pulvera pagrabā, noturējās. Tad, kad mūsu karaspēks sāka ienaidnieku spiest atpakaļ, šie vīri devās ārā no Pulvera pagraba un ar triecienu Bermontiešiem aizmugurē panāca ātrāku un veiksmīgāku mūsu karaspēka uzvaru šeit pie Liepājas.

"Atmodas pirmssākumos, 80. gadu beigās, kad tauta cēlās un atjaunoja savu valsti, atjaunoja arī kara piemiņas vietas šeit pie Liepājas un visur Latvijā, atjaunoja un izveidoja piemiņas vietu arī šeit pie Pulvera pagraba. Bet tajā laikā, lielā pacilātībā ne vienmēr tika pārbaudīti vēstures fakti. 80. gadu beigās šeit piemiņas plāksnē tika iekalti vārdi - zvēriski nomocīti 20 latviešu karavīri. Bet taisnībai ir jāuzvar, tieši tāpēc šodien mums zīmīgā valsts un karavīru dienā vēsturiskā taisnība tiek atjaunota, nevis zvēriski nomocīti, bet braši cīnījās un uzvarēja mūsu karavīri. Pērn kopā ar Bruņotajiem spēkiem, sabiedrību tika sakopta Karosta, Cietokšņa kanāla krasts, Redāns, uzstādītas piemiņas zīmes un informācijas stendi, izveidota Brīvības tika. Nu ir sperts solis vēl uz priekšu. Arī šeit piemiņas plāksne, bet atkārtoju, nevis sēru vieta, bet uzvaras vieta, mūsu varonības vieta," stāsta J. Raķis.

J. Raķis teic lielu paldies biedrībai "Liepājnieki", kas noziedoja līdzekļus plāksnes tapšanai.

Pievieno komentāru

Komentāri 4

Vai vēsture mainījusies

Cik atceros, šī cīņa notika pie Dienvidu fortiem, kur kādā pulvera pagrabā 20 latviešu karavīri atsita bermontiešu ofensīvu.

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.11 22:49

Vēsture paliek, to tikai jāzina

Nu taču nē!! kādos dienvidu fortos? Bermonts netika nemaz pilsētā, jo viņu atturēja tieši gar ziemeļu fortu līniju!

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.12 11:50

Voldis Prancāns

Savukārt 14.11. plkst. 11.00 Liepājas Vecajā kapsētā Kaiju ielā 31 tiks atklāts piemineklis šajā kapsētā apbedītajiem četriem brīvības cīnītājiem.

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.12 22:17

Skolnieciņš no svētupes

Visvarenais Pērkon – Debesu Tēv – es lūdzu Tevi! Pasargā manu tautu un valsti no bada, nevarības un izputēšanas kovid-19 sērgas laikā! Zibeņmetēj, sargi tos, kas Tevi lūdz un ciena! Visuvarenais Pērkon, lai mūžīgi godāta tiek Tava griba un Tavi darbi! Palīdzi man un manai tautai veiksmīgi pārvarēt kovid-19 sērgu. Es lūdzu Tevi, Zibeņmetēj, ar visu savu miesu un garu! Es lūdzu Tevi, Pērkon – Debesu Tēv, svētī manu Tēvzemi – Latviju! Atbrīvo manu tautu no alkatības un tuvredzības važām! Apturi manas tautas pašiznīcības tieksmes! Dāvā latvju tautai darba tikumu un skaidru prātu! Dod mums visiem labu veselību un stiprumu! Lai ugunszīme sargā Latviju! Lai Austras koks zeļ un plaukst! Lai godāti Latvju Dievi mūžīgi mūžos!
Ar Pērkona viedumu, Tavs Skolnieciņš no svētupes [Latvju Dievu dēls]
©Skolnieciņš 1999-bezgalība :-)
#Pērkons #Zibeņmetējs #LatvjuDievi #ugunszīme #Pērkoņkrusts #PērkonRūna #LatvjuDievi #pagāni #koronavīruss #kroņvīruss #kovid-19 #covid-19 #svētupe

pirms 7 mēnešiem, 2020.11.15 17:25

Liepājā