Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Viss, kas būtu jāzina par SIA dibināšanu

Sabiedrība ar ierobežotu atbildību jeb SIA ir populārākā uzņēmējdarbības forma Latvijā, jo standarta gadījumā SIA īpašnieki par saistībām atbild tikai ar ieguldījumu pamatkapitālā. SIA dibināšana, ja iepriekš ir sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti, notiek salīdzinoši ātri.

Pirms uzsākt dibināšanas procesu vēlams apkopot būtiskāko informāciju, izvēlēties piemērotāko uzņēmējdarbības formu, saskaņā ar kuru būs jāmaksā arī nodokļi. Būtiskākā informācija, kas nepieciešama uzņēmuma dibināšanā, ir nosaukums, juridiskā adrese (un īpašnieka piekrišana tai), pamatkapitāla apmērs, apmaksas veids, informācija par SIA daļu īpašniekiem un valdi.

Soli pa solim

Klasiskā gadījumā, ja nerodas nekādas aizkavēšanās, SIA dibināšana notiek sešos soļos:

1. Informācijas, kas nepieciešama SIA dibināšanai, apkopošana.
2. Dokumentu sagatavošana, atbilstošo veidlapu aizpildīšana.
3. Dokumentu parakstīšana.
4. Dibināšanas maksājumu apmaksa.
5. Dokumentu iesniegšana Uzņēmumu reģistram.
6. Apstiprināto dokumentu saņemšana.

Pamatkapitāls

Minimālais Latvijā noteiktais SIA pamatkapitāla apmērs ir 2800 eiro, taču iespējams dibināt arī tā sauktās mazkapitāla SIA, kuru pamatkapitāls ir mazāks. Pirms reģistrācijas dokumentu iesniegšanas jāapmaksā vismaz puse no pamatkapitāla – to var darīt naudā vai ar mantisko ieguldījumu.

Te vērtīgs raksts par to, kā ātri sakārtot jauna uzņēmuma grāmatvedību – http://www.talsuvestis.lv/2020/12/16/sakartota-gramatvediba/.

Īpašnieki un valde

Klasiskā gadījumā SIA daļu īpašnieki var būt fiziskas vai juridiskas personas, SIA var reģistrēt arī 1 īpašnieks, to var darīt arī ārvalstnieki. Uzņēmuma darbības laikā īpašnieku pārziņā ir būtiskākie vadības jautājumi, piemēram, valdes ievēlēšana vai atcelšana, peļņas sadale. Savukārt faktisko ikdienas vadību veic valde, kas var sastāvēt arī tikai no vienas personas. Valdes locekļi var būt tikai fiziskas personas.

Parakstīšana

Uzņēmuma dibināšanas dokumentus iespējams parakstīt gan elektroniski, gan ar roku. Parakstot ar roku, atsevišķos gadījumos būs nepieciešams zvērināta notāra vai Uzņēmumu reģistra valsts notāra apstiprinājums.

Izmaksas

Standarta SIA dibinot, jāsamaksā valsts nodeva 150 eiro apmērā, kā arī maksa par publikāciju laikrakstā “Latvijas Vēstnesis” – 27.03 eiro. Atsevišķos gadījumos var rasties izdevumi arī par parakstu apliecināšanu pie notāra, ja dokumenti tiks iesniegti papīra formātā, papildus jāmaksā 4 eiro, tāpat arī var rasties izmaksas par bankas pakalpojumiem vai dokumentu sagatavošanu.

Termiņi

Saskaņā ar Komerclikumu lēmumu par SIA reģistrāciju Uzņēmumu reģistrs pieņem triju darba dienu laikā pēc visu dokumentu saņemšanas. Pieredzējis profesionālis nepieciešamos dokumentus iesniegšanai reģistrā var sagatavot aptuveni vienas dienas laikā.

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.