Valsts meža dienests (VMD) aicina mežu īpašniekus laicīgi veikt mežu inventarizācijas, lai pieteiktos “Natura 2000” kompensācijām par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem meža zemēs, aģentūru LETA informē VMD.
“Natura 2000” kompensācija pienākas mežu īpašniekam vai apsaimniekotājam, tiesisko vadītāju kooperatīvam vai tiesisko vadītāju apvienībai, ja 1.martā ir spēkā kāds no saimnieciskās darbības ierobežojumiem – aizliegta mežsaimnieciskā darbība, aizliegta galvenā cirte un kopšanas cirte, aizliegta galvenā cirte vai aizliegta kailcirte.
Kā norāda VMD, lai pieteiktos kompensācijai, 1.martā jābūt spēkā meža inventarizācijai, kuras dati līdz 1.martam ir arī iekļauti Meža valsts reģistrā.
Tāpat atbalstam pieteiktajai platībai ir jābūt vismaz viena hektāra apmērā, kā arī tai ir jābūt kartogrāfiski identificējamai un iekļautai Lauku atbalsta dienesta (LAD) elektroniskajā pieteikšanās sistēmā.
Vienlaikus par pieteikto platību nevar būt saņemta vienreizējā atlīdzība, kārtējā gadā nav saņemta kompensācija ikgadēja atbalsta maksājuma veidā no valsts budžeta līdzekļiem, ir ievērotas normatīvajos aktos noteiktās prasības par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem “Natura 2000” teritorijās un mikroliegumos, kā arī atbalsta pretendents ir samaksājis naudas sodu, ja viņam tāds noteikts.
Kā informē dienestā, ja zemes īpašuma platība mikroliegumā ir mazāka par vienu hektāru, kompensācijai var pieteikties Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP). Tāpat jārīkojas, ja īpašums atrodas īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, kas nav iekļauta “Natura 2000” tīklā.
Kā aģentūrai LETA norādīja LAD, plānots, ka pieteikšanās maksājumam par “Natura 2000” teritorijām šogad tiks uzsākta aprīļa vidū. Kopā ar pieteikšanos arī citiem platību maksājumiem
VMD ir Zemkopības ministrijas padotībā esoša valsts pārvaldes iestāde, kuras mērķis ir nodrošināt meža un meža nozares ilgtspēju. VMD uzrauga meža apsaimniekošanu un izmantošanu, ugunsdrošību un medības reglamentējošo normatīvo aktu prasību ievērošanu, piedalās meža nozares politikas veidošanā un ieviešanā, īsteno meža ugunsdzēsību, uzrauga, kā noteiktās prasības ievēro tirgus dalībnieki, kas laiž tirgū kokmateriālus un koka izstrādājumus, kā arī tirgotāji un pārraudzības organizācijas.
Foto – Pixabay
Reklāma