Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Arī šogad iedzīvotājus visvairāk interesējusi tiešraide no jūras ērgļu ligzdas Vecpils pagastā

Arī šogad iedzīvotājus visvairāk interesējusi tiešraide no jūras ērgļu ligzdas Vecpils pagastā, aģentūru LETA informēja Latvijas Dabas fonda (LDF) komunikācijas vadītāja Liene Brizga-Kalniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad varēja vērot desmit putnu ligzdas, kā arī zemūdens tiešraidi no Līgatnes upes pie zivju ceļa.

LDF padomes loceklis un tiešraižu projekta vadītājs Jānis Ķuze atzīst, tas, ka tik daudzi cilvēki turpina sekot līdzi putnu dzīvei tiešraidē, ir iepriecinoši, jo tas palielina cilvēku izpratni par dabas procesiem. Tiešraides arī parāda dabas daudzveidības nozīmi un uzskatāmi demonstrē vecu un daudzveidīgu mežu vērtību, jo tieši tādos mežos ligzdo lielākā daļa LDF tiešraižu putnu.

Nepārspējami populārākā no visām putnu tiešraidēm ir pārraide no jūras ērgļu ligzdas Vecpils pagastā. Tur šogad, atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, pavasaris bija mierīgs – 8.martā mātīte Milda izdēja pirmo olu, kam sekoja vēl divas, aprīļa vidū izšķīlās divi mazuļi, kurus Milda un tēviņš Voldis nodrošināja ar kārtīgu barības daudzumu. 4.maijā viens no jaunajiem putniem aizķēzīja kameras lēcu, līdz ar to putnu izaugšanai skatītāji varēja sekot tikai pēc skaņas. Oktobra sākumā spēcīgā vēja dēļ Vecpils jūras ērgļu ligzda no egles nokrita un patlaban tās atjaunošanu jūras ērgļi nav sākuši.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mazo ērgļu ligzdā eglē Zemgalē atgriezās pāris Andris un Anna. Aprīļa beigās tika izdēta pirmā ola, maija sākumā – otra. Izdzīvoja tikai viens mazulis. To līdzjutēji nosauca par Artūru par godu hokeja vārtsargam Artūram Šilovam. Artūrs atstāja ligzdu augusta vidū. Arī Zemgales bērzā aprīļa vidū atgriezās mazo ērgļu pāris Laila un Uldis. Maija sākumā mātīte izdēja divas olas, jūnija pirmajā pusē izšķīlās mazuļi. Izdzīvojušo mazuli skatītāji nodēvēja par Martu. Jaunā ērgliene ligzdā pēdējo reizi tika redzēta septembra vidū.

Šosezon ornitologiem izdevās atrast lielā dumpja ligzdu Engures ezerā. Lielie dumpji ligzdas katru gadu būvē citviet, turklāt tās ir labi maskētas niedrēs, kas ļoti apgrūtina tiešraides sistēmu uzstādīšanu. Šogad ligzda tika atrasta aprīlī, un tiešraides sistēmas uzstādīšanas brīdī tajā jau bija divas olas. Līdz aprīļa beigām dumpju māte jau sēdēja uz piecām olām. Sākot no 12.maija viens pēc otra sāka šķilties mazuļi, neizšķīlusies palika tikai viena ola. Dumpju mātīte bērnus audzina viena, līdz ar to, meklējot barību, tos jāatstāj neaizsargātus, bet ezerā mazuļiem ir daudz dažādi dabiskie ienaidnieki. Tiešraidē dumpju mazuļi pēdējo reizi manīti jūnija sākumā.

Melno kliju ligzdā aprīļa sākumā atgriezās mātīte Golda. Viņa pavisam drīz arī izdēja pirmo olu, lai gan tēviņš vēl nebija parādījies, kas norāda, ka mātīte bija pārojusies ar garām lidojošu tēviņu, un nevis vēlāko sezonas partneri. Vēlāk ligzdā ieradās arī jauns tēviņš, kas tika nosaukts par Gregu, un mātīte izdēja vēl trīs olas. No visām olām izšķīlās divi mazuļi, bet viens no tiem neizdzīvoja. Atlikušais mazulis, kuram tika dots vārds Bronza par godu Latvijas hokejistiem, jūlija vidū veiksmīgi izlidoja, tā papildinot Latvijā reto melno kliju populāciju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Zivjērgļu ligzdā atgriezās ilggadīgais iemītnieks zivjērglis Teo, taču šogad viņš baudīja vecpuiša dzīvi – satikās ar vairākām mātītēm, ligzdošanu nesāka un arī savā mītnē reti parādījās. Toties skatītājiem bija iespēja novērot, kā zivjērgļa lielo ligzdu par pieturvietu izmanto dažādi putni un zvēri – tur varēja redzēt citus zivjērgļus, zvirbuļvanagu, jūras ērgli, dižraibo dzeni. Tāpat ligzdā viesojās vāveru ģimene un cauna, kas bija ieradusies vāveru medībās un dažus mazos vāverēnus arī aiznesa.

Vistu vanaga ligzdā Rīgā šogad ligzdošana nenotika, lai arī vanagu pāra rosīšanās tika novērota. Arī melnie stārķi Ogres novadā neizveidoja pāri un neligzdoja, lai gan ligzdā parādījās gan tēviņš, gan mātīte.

Brizga-Kalniņa informē, ka šogad LDF tiešraidēm bija 4,3 miljoni skatījumu, kas ir līdzīgi kā iepriekšējā gadā. Visvairāk skatītā tiešraide joprojām ir Durbes jūras ērgļi, kuru fanus netraucēja arī aizsmērētā kameras lēca. Otrajā vietā ierindojas baltie stārķi, bet trešajā – abas mazo ērgļu ligzdas. 69% skatītāju ir tepat no Latvijas, tad seko Polijas, Vācijas un Somijas putnu dzīves interesenti.

Foto – dabasdati.lv

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.