Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Atklās Liepājas muzeja simtgadei veltītu Jāņa Sudmaļa gleznu izstādi

Jānis Sudmalis plenērā, 1960-tie gadi. Publicitātes foto

Piektdien, 9. februārī, pulksten 17 Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē atklās Liepājas muzeja simtgadei veltītu muzeja dibinātāja un ilggadējā direktora Jāņa Sudmaļa (1887–1984) gleznu izstādi “Jānis Sudmalis. Glezniecība”, kurā būs skatāmas gleznas un skices no Liepājas muzeja mākslas priekšmetu kolekcijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Viens no lielākajiem Kurzemes muzejiem – Liepājas muzejs – šī gada 30. novembrī atzīmēs 100 gadu jubileju. Pieminot Liepājas muzeja simtgadi, un godinot muzeja dibinātāju un tā ilggadēju vadītāju Jāni Sudmali, Liepājas muzeja jubilejas gadā būs skatāmas vairākas izstādes, tostarp arī Jāņa Sudmaļa daiļrade, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.

Jānis Sudmalis bija lietišķās mākslas meistars, nopelniem bagāts skolotājs, tautas mākslas izpētes entuziasts, fotogrāfs un gleznotājs, kuru aizrāva Kurzemes bagātā etnogrāfija, arheoloģija un vēsture. Līdz ar to par būtisku savas dzīves uzdevumu Jānis Sudmalis uzskatīja nepieciešamību pētīt un vākt Kurzemes tautas mākslu un etnogrāfiju.

Šī darba rezultātā 1924. gada 30. novembrī Liepājā izveidoja novada pētīšanas muzeju. Vēstures un mākslas muzejs (šobrīd – Liepājas muzejs) tika atklāts bijušās 8. latviešu pamatskolas ēkā Alejas (tagad Čakstes) laukumā. Jānis Sudmalis, mainoties amata nosaukumiem – mantzinis, vadītājs, pārzinis, direktors – turpina Liepājas muzeju vadīt līdz 1958. gadam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē “Jānis Sudmalis. Glezniecība” iepazīstam Jāni Sudmali kā gleznotāju. Izstādē skatāmie darbi tapuši Liepājā un tās apkārtnē. Mākslinieks gleznojis reālisma un impresionisma, vēlāk galvenokārt stingra reālisma tradīcijās ieturētas ainavas, klusās dabas un portretus.

Darbos iemūžinātas idilliskas lauku ainavas, ikdienas ritējums lauku sētās un pilsētas ielās. Tverts arī pilsētas industriālais pulss Liepājas ostā un ražotnēs. Gleznas un skices galvenokārt gleznotas eļļas tehnikā.

Pirmās iemaņas zīmēšanā un gleznošanā Jānim Sudmalim palīdzēja iegūt Penzas mākslas skolas audzēknis liepājnieks Roberts Šterns. Gūtās zināšanas un interese par krāsu iedrošināja iestāties Jaņa Rozentāla mākslas studijā Rīgā (1909) un tad, izturot sīvu konkurenci – Štiglica Centrālajā tehniskās zīmēšanas skolā Pēterburgā (1911–1915).

Izstāde “Jānis Sudmalis. Glezniecība” Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 10. martam.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.