Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Atzīmēs Liepājas operas simtgadi

Šoruden apritēs 100 gadi kopš tika nodibināta Liepājas opera, tādēļ oktobrī Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” mūzikas un vēstures cienītājus aicinās uz jubilejas programmu, aģentūru LETA informēja SIA “Lielais dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Programmā plānots īstenot četrus projektus – operu ģimenēm “Mūž(-uš)īgais lidojums”, operu “Fausta pazudināšana” ar maestro Imanta Rešņa debiju uz koncertzāles skatuves, izstādi par Liepājas operas vēsturi un izglītojoša lekciju par operas tradīcijām Liepājā.

Liepāja savulaik bija vienīgā pilsēta Latvijā, kurā ārpus galvaspilsētas bija pastāvīga operas un baleta trupa. Liepājā savu karjeru sāka operdziedātājs Mariss Vētra un iepazinās slavenā latviešu diriģenta Marisa Jansona vecāki – vijolnieks un diriģents Arvīds Jansons un operdziedātāja Iraīda Jansone.

“Lielā dzintara” valdes priekšsēdētājs Timurs Tomsons norāda, ka Liepājas operas simtgades svinību programma gatavota vairākus gadus kopā ar vietējiem partneriem un starptautisku radošo komandu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Svinību lielākais notikums gaidāms 28.oktobrī un 29.oktobrī plkst.19 ar Hektora Berlioza dramatiskās leģendas “Fausta pazudināšana” iestudējumu un Rešņa debiju uz “Lielā dzintara” skatuves.

Skaņdarba izvēle ir simboliska, jo 1922.gada septembrī Liepājas operu atklāja ar Šarla Guno operu “Fausts”, un simt gadus kopš šī notikuma svētkus atzīmēs ar šiem pašiem Gētes tēliem Berlioza versijā.

Rešņa vadībā šo stāstu izdziedās pasaules klases solisti – korejiešu tenors Joseps Kans Fausta lomā un Grācas operas solisti Anna Bruļa kā Margerita un Tomass Esls kā Mefistofelis. Nelielo Brandera lomu dziedās Pavlo Balakins. Iestudējumā piedalīsies arī Liepājas Simfoniskais orķestris, Valsts akadēmiskais koris “Latvija” un divi Liepājas Tautas mākslas un kultūras centra amatierkori – “Intis” un “Laiks”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Iestudējuma režisore ir Huana Inesa Kano Restrepo, māksliniece – Anna Heinrihsone, kuras pārziņā būs gan scenogrāfija, gan tērpi.

Savukārt 8.oktobrī plkst.12 pirmo reizi tiks izrādīta komponista Jēkaba Nīmaņa, režisores Māras Ķimeles, scenogrāfa Reiņa Suhanova un dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces radītais jaundarbs – opera ģimenēm “Mūž(-uš)īgais lidojums”. Jaundarbs atklās muzikālu stāstu par mušu, kura, uzzinādama, ka vidējais mušas dzīves ilgums ir vien 28 dienas, izlemj darīt visu, lai kļūtu mūžīga.

Stāstu kopā ar Latvijas Nacionālās operas un baleta solistiem Marlēnu Keini, Lauru Grecku, Juri Jopi un dziedātāju Jāni Strazdiņu uz koncertzāles lielās skatuves atskaņos un izspēlēs Liepājas jaunieši – Liepājas Mūzikas, mākslas un dizaina vidusskolas (LMMDV) un Liepājas pilsētas 2.mūzikas skolas audzēkņi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mūzikas un vēstures entuziastiem 11.oktobrī plkst.18 būs iespēja piedalīties izglītojošā lekcijā “Operas tradīcija Liepājā. Personības un likteņi”, kurā Liepājas mūzikas un radošās dzīves vēstures pētniece, mākslas zinātņu doktore Vēsma Lēvalde piedāvās plašāku ieskatu Liepājas operas vēsturē. Balstoties uz pašas veiktajiem pētījumiem, lektore stāstīs par operas priekšvēsturi, kāpumiem un kritumiem, personībām un repertuāru, kā arī mēģinājumiem atjaunot operas iestudējumu. Lekciju varēs klausīties gan klātienē, koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē, gan tiešraidē, digitālajā platformā “Digitālais dzintars” – “www.digitalaisdzintars.lv”. Dalība lekcijā ir bez maksas.

Audiālu, vizuālu un saturisku ieskatu Liepājas kultūrvēstures nozīmīgākajās lapaspusēs interesenti varēs gūt sadarbībā ar Liepājas muzeju tapušajā izstādē “Liepājas operai – 100”, kas no 28.oktobra līdz nākamā gada 15.janvārim būs skatāma “Lielā dzintara” mākslas telpā “Civita Nova”.

Izstādes scenogrāfiju veido mākslinieks Kristians Brekte, koncepciju – Lēvalde. Apmeklētāji varēs aplūkot operas kostīmu replikas, programmiņas un afišas, nošu partitūras, scenogrāfijas metus, foto liecības, mākslinieku sarakstes/vēstules un personīgos aksesuārus un dzirdēt audio ierakstus, piedāvājot plašāku priekšstatu par Liepājas operas vēsturi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ekspozīcijā ietverti materiāli no Liepājas muzeja krājuma, Liepājas teātra arhīva, Rakstniecības, teātra un mūzikas muzeja krājuma, Latvijas Nacionālā mākslas muzeja krājuma, kā arī privātu arhīvu materiāli. Izstādes oficiālā atklāšana gaidāma 29.oktobrī plkst.17.

Notikumus ar Liepājas pašvaldības, Eiropas Reģionālās attīstības fonda, SIA “UPTK”, Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” attīstības biedrības un Liepājas muzeja atbalstu organizē SIA “Lielais dzintars”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.