Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Barikāžu atceres pasākuma laikā Liepājas muzeja dārzā būs aplūkojama izstāde “Mūsu ceļš uz neatkarību”

gada 26. novembris Liepāja, Rožu laukums, mītiņš “Par tiesisku valsti”. Priekšplānā – vīrietis ar Latvijas karogu. No Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” krājuma.

No 20. janvāra Liepājas muzeja dārzā Kūrmājas prospektā 16/18 būs skatāma ekspresizstāde “Mūsu ceļš uz neatkarību”, kas vedinās kavēties atmiņās un stiprināt savas zināšanas par to, kāds ir bijis liepājnieku ceļš uz brīvību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē līdz 1. martam muzeja dārzā būs aplūkojami vēsturiski fotoattēli un liecības, kas datējami, sākot ar 1988. gada vasaru līdz pat 1991. gada augusta pučam, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” vadītāja Sandra Šēniņa.

  1. janvārī plkst. 18 muzeja dārzā norisināsies barikāžu atceres pasākums, kurā zvērestu dos jaunie zemessargi, uzrunas teiks Liepājas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš, Liepājas muzeja direktore Dace Kārkla un Zemessardzes 44. batal-jona komandieris pulkvežleitnants Viktors Kareckis.

Apmeklētāji ir aicināti pulcēties sākot ar plkst.17.30, kad muzikālu noskaņu radīs pūtēju kapela “Dzintarkrasts”, kā arī svinīgo uzrunu starplaikā priekšnesumus sniegs rokmūziķis Ivo Fomins. Pasākumā aicināti piedalīties bijušie taut-frontieši, barikāžu dalībnieki, jaunsargi, nacionāli patriotisko organizāciju pār-stāvji un citi interesenti.

Šogad aprit 31. gadskārta, kopš Latvijas Tautas frontes organizētajām barikādēm, kurās piedalījās Latvijas neatkarības aizstāvji no visiem novadiem. Tas bija satraukumu pilns laiks, kad kopā pulcējās visi, kuri savā sirdī loloja ideju par brīvu Latviju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau 1988. gada vasarā daudzās iestādēs un uzņēmumos aktīvi organizējās Latvijas Tautas frontes (turpmāk LTF) atbalsta grupas. 12. novembrī notika LTF Liepājas nodaļas dibināšanas konference. Dažu mēnešu laikā LTF Liepājas nodaļā jau bija 13 tūkstoši biedru un neskaitāms atbalstītāju pulks. Neilgā laikā LTF Liepājas nodaļa kļuva par otru lielāko, tūlīt aiz Rīgas.

Viens no emocionāli vispacilājošākajiem Atmodas laika brīžiem Liepājā bija sarkanbaltsarkanā karoga uzvilkšana virs Liepājas Universitātes (toreiz – Liepā-jas Valsts pedagoģiskais institūts) ēkas 1988. gada 18. novembrī. 1989. gada 21. jūlijā LTF Liepājas nodaļa organizēja vērienīgu manifestāciju un akciju “Neatkarības iela” pret 1940. gada padomju okupāciju. Pirmo reizi liepājnieki pārliecinoši nesa transparentus ar uzrakstiem – “Par Latvijas neatkarību”.

Sekoja neskaitāmas akcijas, mītiņi, demonstrācijas, parakstu vākšanas kampaņas, piedalīšanās tautas manifestācijās Rīgā un akcijā “Baltijas ceļš”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  1. gada 9. decembrī Latvijā notika pirmās demokrātiskās pašvaldību vēlēšanas, vēlāk Augstākās Padomes vēlēšanas, kurās Tautas fronte uzvarēja Interfronti, arī Liepājā.

Neraugoties uz uzvaru vēlēšanās un Neatkarības deklarācijas pieņemšanu, PSRS centrālā vara neatzina Neatkarības deklarāciju. 1991. gadā notika divi Latvijas neatkarības pretinieku mēģinājumi ar spēku ieņemt Latvijas Republikas Augstākās Padomes ēku.

  1. janvārī sākas Barikāžu laiks. Uz Rīgu katru dienu no Liepājas izbrauca 4–6 autobusi. Arī Liepājā sargāja pilsētas Valdi, pastu, laikrakstu redakcijas un televīzijas torni. Liepājnieki centās palīdzēt, kā vien varēja. Ziedoja naudu, nesa kažokus, adītus cimdus un zeķes, pārtiku un cigarešu talonus.

Augusta puča laikā bija ļoti saspringta situācija. Pilsētas Valde un LTF Liepājas nodaļa aicināja iedzīvotājus izrādīt pilsonisko nepakļaušanos, uzņēmumos un iestādēs sākās streiki, tika pārtraukta tramvaju un autobusu satiksme. 23. augustā LTF Liepājas nodaļa rīkoja mītiņu Rožu laukumā. Pilsētas valdes locekļi, kārtības sargi un prokuratūras darbinieki pārņēma komunistiskās partijas un čekas īpašumus un arhīvus. Demontēja Ļeņina pieminekli.

Liepājas tautfrontieši bija vajadzīgi savai pilsētai un valstij. Tas bija viņu laiks. Un viņi uzvarēja. 1991. gada 22. augustā sākās Latvijas neatkarības atjaunošanas starptautiskā atzīšana. Beidzot Latvija bija brīva un neatkarīga valsts.

  1. gada janvāra barikāžu atceres pasākuma norisi Liepājas muzeja dārzā at-balsta “Tiamo Grupa” un “Elpa”.

Ievērībai: pasākuma laikā tiks ievēroti visi nepieciešamie epidemioloģiskās drošības pasākumi. Norise tiek organizēta “zaļajā režīmā”, līdz ar to pasākumu var apmeklēt tikai pieaugušie un bērni ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātiem. Apmeklējot pasākumu Liepājas muzeja dārzā, jāuzrāda Covid-19 sertifikāts, kurš apliecina, ka apmeklētājs (tai skaitā bērns) ir pabeidzis pilnu vakcinācijas kursu pret Covid-19 vai pārslimojis Covid-19 pēdējo 6 mēnešu laikā līdz ar personu apliecinošu dokumentu. Pasākuma norises laikā jālieto sejas aizsargmaska un jāievēro droša, 2 metru distance no apkārtējiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.