Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Berlīnes Filharmonijas orķestris Liepājas koncertzālē sniegs vērienīgo “Eiropas koncertu”

Elīna Garanča. Foto – Jānis Deinats

Svētdien, 1. maijā, pulksten 11.55 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” gaidāms līdz šim lielākais notikums koncertzāles pastāvēšanas vēsturē – Berlīnes Filharmonijas orķestris kopā ar izcilo diriģentu Kirilu Petrenko pirmo reizi klausītājiem Latvijā piedāvās vērienīgo “Eiropas koncertu”, kas vēstīs par Eiropas kultūras vienojošo garu, mieru un solidaritāti. Šajā koncertā orķestris uzstāsies kopā ar vienu no spožākajām pasaules opermūzikas zvaigznēm – Elīnu Garanču.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Berlīnes Filharmonijas orķestris no 1991. gada dibināšanas gadadienu 1. maijā atzīmē ar “Eiropas koncertu” jeb “Eiropakonzert” vēsturiski nozīmīgos kultūras pieminekļos. Šogad orķestra 140. gadadienas koncertam sākotnēji bija paredzēts notikt Odesas Nacionālajā akadēmiskajā operā, taču militārais iebrukums Ukrainā licis mainīt norises vietu. Berlīnes Filharmonijas orķestris uzrunāja Liepājas koncertzāles “Lielā dzintara” komandu, un ir gandarīti, ka tik īsā laikā šo koncertu bija iespējams noorganizēt Latvijā, portālu “ReKurZeme” informē SIA “Lielais Dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

“Mūsu domas, protams, ir ar cilvēkiem Odesā, kur koncertam sākotnēji bija jānotiek. Ar šo “Eiropas koncertu” mēs vēlamies sūtīt solidaritātes signālu Odesai un Ukrainai. “Berlīnes filharmoniķiem” un Kirilam Petrenko jēdziens “Eiropa” apzīmē kopīgas vērtības un kopīgu kultūru, kas mūs vieno pāri visām nacionālajām robežām un vissaprotamāk izpaužas mūzikā. Īpaši šogad šīs Eiropas vērtības ir svarīgākas nekā jebkad agrāk. Kopā ar latviešu mecosoprānu Elīnu Garanču tapusi jauna programma, kuras centrā ir komponisti, kuru muzikālais vēstījums ir par brīvību un pašnoteikšanos,” par koncerta galveno vēstījumu atklāj Berlīnes Filharmonijas orķestra vijolnieks un mediju valdes loceklis Stenlijs Dods (Stanley Dodds).

Koncertu atklās Pētera Vaska traģiski aizkustinošais opuss “Musica Dolorosa”. To turpinās itāļu komponista Lučāno Berio (Luciano Berio) folkmūzikas dziesmu cikls “Folk Songs”, kurā Elīnas Garančas skaistā balss izcels Eiropas un pasaules kultūras daudzveidīgās mūzikas saknes, savukārt ukraiņu komponista Valentīna Silvestrova (Валентин Сильвестров) skaņdarbs “Elegie” vēstīs par izlaušanās spēku. Programmas otrajā daļā orķestra virtuozajā izpildījumā atklāsies Leoša Janāčeka (Leoš Janáček) ietvertās skaudrās kara ainas no Nikolaja Gogoļa noveles “Taras Bulba”. Programmas noslēgumā iepriekš paustais līdzpārdzīvojums transformēsies neatkarības alkās un cerības ainās ar cildinošo Žana Sibēliusa (Jean Sibelius) skaņdarbu “Finlandia”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerts būs skatāms arī televīzijā vairāk nekā 30 pasaules valstīs, tai skaitā, Latvijas Televīzijas 1. kanālā. Koncerta pārraide tiks īstenota sadarbībā ar EuroArts, Vācijas, Japānas, Ķīnas Centrālo televīziju, LTV u.c.

Lai koncerta ietvaros varētu sniegt arī reālu atbalstu Ukrainai, iegādājoties koncerta biļetes vietnē www.bilesuparadize.lv, klausītajiem būs iespēja veikt ziedojumus Ukrainas cilvēkiem, proti, ieejas biļetei pievienojot ziedojumu 5.00, 10.00, 20.00 vai 100.00 EUR apmērā; ziedot iespējams arī neiegādājoties biļeti. Arī koncerta apmeklējuma laikā būs iespējams atstāt ziedojumus Ukrainas atbalstam koncertzāles publiskajā telpā izvietotajās ziedojumu kastītēs. Veiktie ziedojumi nonāks labdarības organizācijā “Ziedot.lv”, kur tālāk tie tiks novirzīti atbalsta sniegšanai.

“Eiropas koncerts” tika aizsākts pēc Austrumvācijas un Rietumvācijas atkalapvienošanās. Tie tiek organizēti kā Eiropas vienojošā gara svētki, atzīmējot šī kontinenta kopīgo mantojumu un kultūru. Katrs “Eiropas koncerts” notiek citā Eiropas pilsētā vēsturiski nozīmīgās un neparastās norises vietās un koncertzālēs, kuras pārstāv izcilus kultūras sasniegumus. Iepriekšējos gados “Eiropas koncertu” uzņēmušas tādas prominentas vietas kā Orsē muzejs Parīzē, Versaļas pils, Teatro Real Madridē, Vasa muzejs Stokholmā u.c. Šajos koncertos tiek svinēti mītnes pilsētu un valstu “vietējie ģēniji”– komponisti, pasaulslaveni solisti vai ansambļi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Berlīnes Filharmonijas orķestris ir viens no pasaules vadošajiem orķestriem. Kopš tā dibināšanas 1882. gadā orķestra darbības sfēra ir paplašinājusies un sniedzas ārpus Vācijas un Eiropas robežām. Pirmajās desmitgadēs galvenie diriģenti bija Hanss fon Bīlovs, Artūrs Nikišs un Vilhelms Furtvenglers, kam 1955. gadā sekoja Herberts fon Karajans. Viņš kopā ar “Berlīnes filharmoniķiem” attīstīja unikālu skaņas estētiku un spēles kultūru, kas padarīja orķestri slavenu visā pasaulē. 1967. gadā Karajans nodibināja “Berliner Philharmoniker” Lieldienu festivālu, kas Bādenbādenē notiek kopš 2013. gada. No 1989. līdz 2002. gadam galvenais diriģents Klaudio Abado attīstīja jaunus virzienus koncertprogrammās, liekot uzsvaru uz mūsdienu skaņdarbiem. No 2002. līdz 2018. gadam sers Saimons Retls turpināja paplašināt repertuāru un izveidot novatoriskus koncertu formātus. 2009. gadā orķestris atklāja savu koncertu platformu Digital Concert Hall, kurā “Berlīnes filharmoniķu” koncerti tiek pārraidīti tiešraidē un piedāvāti kā ieraksti video arhīvā. No 2019. gada par orķestra galveno diriģentu iecelts Kirils Petrenko.

Koncertu “Berlīnes Filharmonijas orķestris. Eiropas koncerts” ar Liepājas pašvaldības, Latvijas Republikas Kultūras ministrijas un Deutsche Bank atbalstu organizē SIA “Lielais Dzintars”. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” tīkla kasēs visā Latvijā, interneta vietnē www.bilesuparadize.lv un koncertzāles informācijas centrā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.