Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Čigānu mūzikas vēstnese Monika Lakatoša Liepājā aicina uz sajūtu vakaru

Foto – Andras Farkas

Sestdien, 26. martā, pulksten 18 Liepājas koncertzāles notikumu sērijā “Pasaule Lielajā dzintarā” viena no pasaulē atzītākajām romu dziedātājām Monika Lakatoša kopā ar apvienību “Gipsy Voices” aicinās klausītājus iepazīt valahu čigānu kultūras spēcīgās dziesmas un ritmiskās melodijas. Klausītājiem kā klātienē, koncertzālē “Lielais dzintars”, tā tiešraidē, digitālās koncertzāles platformā “Digitālais dzintars”, mākslinieki sagatavojuši īpašu sajūtu vakaru.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Čigānu tautai mūzika un dziesma cauri laikiem ir bijis komunikācijas veids – romu ģimenēs nav pieņemts vārdos izteikt jūtas, emocijas vai mīlestību – tas tiek darīts ar dziesmas palīdzību. “Mēs vēlamies šīs sajūtas sniegt cilvēkiem, kuri ieradīsies uz mūsu koncertu, lai katrs paņemtu mājās daļu no šīm čigānu emocijām un ilgi atcerētos to, ka Ungārijas valahu čigānu grupa ļāva viņiem ieskatīties ļoti svarīgā savas kultūras daļā,” par koncerta noskaņu atklāj Monika, portālu “ReKurZeme” informē SIA “Lielais Dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Daudzi uzskata, ka čigānu mūzikas pamatā ir amizantais, steidzīgais ritms, bet patiesībā senais, dziļais čigānu mūzikas žanrs ir pamācoša, emocionāla, improvizēta, reizēm noslēpumaina, visu atklājoša balāde. Šīs dziesmas pavada vienkārši ritma instrumenti. Gaidāmajā koncertprogrammā mūziķi atklās abas šīs tautas mūzikas puses. Skanēs gan saldsērīgas un saviļņojošas melodijas, gan visiem zināmie straujie un priekpilnie mūzikas ritmi no apvienības albuma “Hangszín” (“Tonis”).

Kopā ar “Gipsy Voices” Monika Lakatoša izpildīs valahu tautas etniskos skaņdarbus oriģinālā skanējumā – tieši tā, kā grupas dalībnieku ģimenēs tie dziedāti kopš agras bērnības. Koncertā dziedātājas balsi pavadīs tradicionālie instrumenti – alvas kanna, karotes, koka sils, kā arī ģitāra.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Monika Lakatoša (Mónika Lakatos) dzimusi Ungārijā, Budapeštā valahu čigānu ģimenē. Pateicoties tēvam un savām tantēm, dziedāšanu apguvusi pašmācības ceļā. Plašāku atpazīstamību Monika iemantoja pirms 25 gadiem, kad, pašai nezinot, jaunā dziedātāja tika pieteikta tobrīd populārākajam Ungārijas talantu šovam, kurā spēcīgā vokāliste plūca uzvaras laurus, kļūstot par pirmo romu tautības uzvarētāju šova vēsturē. 2004. gadā kopā ar savu vīru Mihāju Rostāšu (Mihály Rostás) Monika nodibināja apvienību “Romengo”, ar kuru kopā apceļojuši Dienvidameriku un Āziju, kā arī koncertējuši tādās prestižās koncertvietās kā Berlīnes filharmonija un Frankfurtes opera. Gan grupas oriģinālmūzika, gan Monikas pirmais, 2017. gadā izdotais solo albums iekarojuši augstas vietas Eiropas Pasaules mūzikas Top 10. Monika saņēmusi neskaitāmas starptautiskas atzinības, no kurām nesenākā un nozīmīgākā ir 2020. gadā pasaules mūzikas izstādē Womex iegūtā godalga kategorijā “Labākais mākslinieks”. Monika Lakatoša ir pirmā romu tautas dziedātāja, kura saņēmusi šo prestižo apbalvojumu. 2022. gadā Monikai par valahu čigānu kultūras mantojuma popularizēšanu tika piešķirts Ungārijas augstākais apblavojums kultūrā “Kossuth Award 2022”.

Apvienība “Gipsy Voices” (“Čigānu balsis”) dibināta 2018. gadā un tās mērķis ir pārstāvēt un saglabāt valahu čigānu (Olah Gypsies) etnisko tradīciju un oriģinālo skanējumu. Grupas sastāvā kopā ar Moniku spēlē viņas vīrs Mihājs Rostāšs (Mihály Rostás), Roberts Lakatošs (Róbert Lakatos), Ildiko “Kristi” Baloga (Ildikó “Kriszti” Balogh), Andrea Balogs (Andrea Balogh), Dženifera Rostāša (Dzsenifer Rostás) un perkusionists Matē Kovāčs (Máté A. Kovács). Grupas sastāvs ir mainīgs un koncertos klausītāji var satikt arī citus kopienas mūziķus, kas katru koncertu padara par neatkārtojamu pieredzi. Savā repertuārā apvienība klausītājus iepazīstina ar valahu čigānu mūzikas straujo ritmu un pulsējošo enerģiju. Apvienības debijas albums “Hangszín” klajā nāca 2020. gadā.

Koncertu “Čigānu karaliene. Monika Lakatoša” ar Liepājas pašvaldības atbalstu rīko SIA “Lielais Dzintars”, plašāka informācija lasāma www.lielaisdzintars.lv. Biļetes uz klātienes koncertu nopērkamas koncertzāles “Lielais dzintars” informācijas centrā, Biļešu paradīzes kasēs un interneta vietnē www.bilesuparadize.lv. Biļetes uz tiešraides koncertu nopērkamas digitālās koncertzāles platformā www.digitalaisdzintars.lv.

Apmeklējot pasākumu, pieaugušajiem pie ieejas lūgsim uzrādīt covid-19 sertifikātu, kas apstiprina personas vakcināciju pret covid-19 vai minētās infekcijas pārslimošanu. Tāpat koncertzāles telpās un koncerta laikā lūgsim lietot medicīniskās sejas aizsargmaskas vai respiratorus. Bērniem no 7 līdz 11 gadu vecumam nepieciešams lietot skolā piešķirto higiēnisko auduma masku, savukārt no 12 gadu vecuma jāvalkā medicīniskā sejas maska vai respirators. Apmeklētājiem lūgsim uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu un pasākuma ieejas biļeti. Pārvietojoties pa koncertzāli, jāievēro 2 metru distance no apkārtējiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.