Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dabas liegumā “Tosmare” sāk kaļķainā zāļu purva atjaunošanu

Foto – Dabas aizsardzības pārvalde

Lai dabas liegumā “Tosmare” atjaunotu Eiropā reto un aizsargājamo dzīvotni – kaļķaino zāļu purvu, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) šonedēļ sākusi apsaimniekošanas darbus aptuveni 23 hektāru (ha) platībā, veicot kokaugu apauguma novākšanu, aģentūru LETA informēja DAP Kurzemes reģionālās administrācijas direktore Dace Sāmīte.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Atjaunošanas darbu laikā Liepājā, Tosmares ezera austrumu daļā, novāks kokaugu apaugumu, galvenokārt bērzus un kārklus. Tie pēdējā desmitgadē ir aizņēmuši plašas platības, tādējādi samazinot atklātās kaļķainā zāļu purva daļas. Darbus plānots pabeigt līdz 15.martam.

Sāmīte skaidro, ka kaļķaini zāļu purvi ir viens no retāk sastopamajiem biotopiem, kas aizņem vien 900 ha jeb 0,01% no Latvijas teritorijas. Vēsturiski šādas teritorijas tika pļautas pakaišu ieguvei. Taču tagad šādus purvus ezeru krastos bieži vien nelabvēlīgi ietekmē ūdens līmeņa izmaiņas vai apsaimniekošanas pasākumu trūkums. Tā ir noticis arī ar dabas lieguma “Tosmare” kaļķaino zāļu purvu, kas aizaudzis ar kokiem, kā rezultātā samazinās reto un apdraudēto sugu izplatība, jo teritorija vairs tām nav piemērota.

Aizaugot zāļu purvam ar kokaugiem, notiek pastiprināta ūdens iztvaikošana caur koku lapām, samazinās apgaismojums un izmainās mikroklimats, veidojas lapu nobiru slānis, kas palielina barības vielu daudzumu nabadzīgajā augsnē. Tādējādi ieviešas ekspansīvas sugas. Tās izkonkurē retāk sastopamās, kurām nepieciešama klaja vai skraja veģetācija, kaļķaina augsne, maza citu lakstaugu konkurence. Viena no šādām sugām, kas sastopama dabas lieguma teritorijā, ir Latvijā ļoti retā un visā Eiropā īpaši aizsargājamā, izzūdošā orhideja Lēzela lipare “Liparis loeseli”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Kokaugu apauguma novākšana veicinās purvam nepieciešamā mitruma apstākļu atjaunošanos, kopumā palīdzot dabas liegumā, kas iekļauts Eiropas Savienības “Natura 2000″ aizsargājamo dabas teritoriju tīklā, ilglaicīgi uzturēt bioloģisko daudzveidību,” uzsver Sāmīte.

Dabas lieguma “Tosmare” galvenās vērtības ir lagūnas tipa piejūras ezers – eitrofs ezers ar iegrimušo ūdensaugu un peldaugu augāju, kaļķainie zāļu purvi, purvainie meži un dabiskie zālāji. Liegumam pagājušā gada rudenī sākta dabas aizsardzības plāna izstrāde.

Biotopu apsaimniekošanas darbus un dabas aizsardzības plāna izstrādi Tosmarē DAP īsteno kā projekta partneris INTERREG Latvijas – Lietuvas pārrobežu sadarbības projektā “Ezeru pārvaldības un apsaimniekošanas uzlabošana Kurzemē un Ziemeļlietuvā” jeb LIVE LAKE. Šie pasākumi atbilst “Natura 2000” teritoriju valsts aizsardzības un apsaimniekošanas programmai 2018.-2030.gadam.

Pagājuša gada rudenī projektā LIVE LAKE veikta arī biotopu apsaimniekošana un atjaunošana dabas liegumā “Būšnieku ezera krasts” Ventspilī Eiropas Savienības aizsargājamā biotopā 7140 Pārejas purvi un slīkšņas 4,5 ha platībā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.