Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dabas vērotājs Vilis Bukšs par laiku februārī – līdz pavasarim vēl tālu

Foto – Pixabay

Kalendārās ziemas pēdējais mēnesis februāris tautas valodā ir, un paliks puteņu, sniega un vēju mēnesis. Ticējumi saka, ja februārī uz sniega parādās tārpiņi, mušas un danco odi, tad bitēm posts, sliktas ražas un lietains gads. Auksts un sauss februāris paredz karstu augustu. Ja februāris silts, tad pavasaris auksts, bet ja lietains – pavasaris un vasara slapji. Ja puteņu mēneša sākums saulains un jauks, būs agrs un silts pavasaris. Jo aukstāka februāra pēdējā nedēļa, jo siltāks marts un auglīgāks gads, savā blogā raksta dabas vērotājs Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Bukšs norāda, ka atbilstoši nozīmīgām dienām pagājušajā augustā, kā arī 20. augustam un 27. decembrim, tad februārim pārsvarā vajadzētu būt ar nelielu nokrišņu daudzumu un ar nelielu līdz mērenu, bet vienmērīgu salu. Janvāra nogalē apspriežoties ar veco dārznieku par turpmākajiem laikapstākļiem, var noprast, ka līdz pavasarim, te, Latvijas austrumos, vēl tālu. No sirmā dārznieka sacītā izknibināju to, ka ziemas beigas būs cauras… Bet varbūt ar ziemu jau cauri? Laikam jau nē.

“Puteņu mēnesis šogad rādās būt ar mazāk mainīgiem laika apstākļiem, kā tas bija janvārī. Mēness fāzēm mainoties jaunā mēnesī (no 1. februāra līdz 7. februārim) iespējams garāks neliela līdz mērena sala laiks. Šajā laikā neliels sniegs un vietām skaidrās naktīs temperatūra var pazemināties līdz mīnus 18, 20 grādiem. Uz ceļiem apledojums,” vesta dabas vērotājs.

Februāra vidū mākoņainas dienas mīsies ar saulainākām, vairāk vējainu dienu ar sīkiem un īslaicīgiem dažādiem nokrišņiem. Temperatūra svārstīsies no plus 5 grādiem Latvijas rietumos līdz mīnus 10, 12 grādiem austrumos. Dažviet, pastiprinoties vējam, puteņos. Ceļi slideni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sveču mēneša otrajā pusē, pilnmēnesī, pārsvarā līdz Matīsa dienai ( 25. februāris), sals var pastiprināties. Šajā laikā nokrišņu maz, bet debesīm skaidrojoties dažās naktīs temperatūra var pazemināties līdz mīnus 18 grādiem. Vēlāk, mēneša beigās, mākoņains, brīžiem skaidrosies un temperatūra robežās no plus 5 grādiem dienā līdz mīnus 8 grādiem naktī. Nokrišņi, kas var būt dažādi, īslaicīgi. Ceļi šajā laikā slideni.

Kopumā februāris būs tuvu ikgadējiem vidējiem mēneša rādītājiem temperatūru ziņā un ar nokrišņiem, kas pārsvarā sniegs, mazāk kā parasti. Tāpat arī dienu, ar brāzmainiem vējiem, kā tas bija janvārī, rādās būt mazāk. Lai arī saulainās februāra beigu dienās sajutīsim pavasara elpu, līdz pavasarim vēl tālu. Šādās ziemās kā šogad tikai laikā ap Pavasara Māru (25. marts) manīsim pirmos pavasara vēstnešus un lieciniekus (zilās vizbulītes, lauku cīruļus, ķīvītes, māju strazdus). Protams, Rietumlatvijā tas būs krietni agrāk.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.