Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Dienvidkurzemes novadā notiks pirmais viduslaiku un mūzikas festivāls “Bandava 2022”

Šajā nedēļas nogalē, 19. un 20. augustā, Dienvidkurzemes novadā, Kazdangas pagastā, topošajā kuršu sētā notiks pirmais vidusslaiku un mūzikas festivāls “Bandava”, ko turpmāk iecerēts tematiski veltīt kuršiem un to dzīvei vēlajā dzelzs laikmetā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad festivālā būs apvienota Latvijas smagās mūzikas programma un Senais ciems, kurā darbosies vēstures rekonstrukcijas klubi un amatu meistari. Festivāla apmeklētājiem tā būs tikšanās ar Latvijas laukiem mūsdienās – grantēts pievedceļš, autostāvvieta un telšu pilsētiņa pļavā, Kurzemes augusta noskaņa. Savukārt, pašā notikuma vietā – tikšanās ar procesā esošu ieceri par seno Kursu, kā arī iespēja līdzdarboties un iegūt kādas jaunas iemaņas vai zināšanas. Noslēgumā naktī – arī kāds mākslinieku veidots ugunīgs pārsteigums, sola organizatori.

Brīvdabas saiets notiks Dienvidkurzemes novada Kazdangas pagasta “Upīšu” teritorijā, kur pērn trīs sabiedrisko organizāciju kopdarba rezultātā pakāpeniski uzsākta kultūrvieta “Bandava” (bandava.lv) jeb kuršu sēta. Kontekstam minams fakts, ka šis lauku apvidus ir piederīgs kādreizējai Bandavai, kas ir viena no vēlā dzelzs laikmeta kuršu zemēm. Proti, 13. gadsimtā kuršu teritorijas administratīvo vienību skaits bija pieaudzis līdz deviņām. Lielākā no kuršu zemēm tolaik bija Bandava, kas robežojās ar Ventavas, Piemares, Duvzares un Cekļa zemēm.

Ar “Bandavu” iecerēts vairot un padziļināt plašākas sabiedrības interesi par vēsturi, Latvijas kultūras saknēm, mitoloģiju, kā arī radīt saskarsmes iespēju ar dzīvo vēsturi un piedāvāt iespējas apgūt jaunas iemaņas. Vīzija saistīta ar Dienvidkurzemei raksturīgo vērtību, tradīciju un kultūrvides saglabāšanu. Idejas autoru un īstenotāju mērķis ir izveidot pastāvīgu un ilgtspējīgu dzīvās vēstures un pasākumu norises vietu, radot iespējami autentisku vidi un aktīvās / līdzdalīgās saskarsmes iespējas ar kultūras mantojumu. Savukārt, festivālu “Bandava” iecerēts izveidot un iedzīvināt par tematisku ikgadēju pasākumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmais pasākums ilgs divas dienas. Piektdien, 19. augustā, notiks koncerts, savukārt sestdien, 20. augustā, – programma visas dienas garumā no pulksten 10, kad būs atvērts Senais ciems, kurā rosīsies dzīvās vēstures rekonstrukcijas klubi no Latvijas un Lietuvas. Pievakarē sāksies koncerts, kurā piedalīsies smagās mūzikas grupas no Latvijas. Sestdien pa dienu klētī notiks tematiskās lekcijas (sākums pulksten 11), piemēram, Gatis Kalniņš (Latvijas vēstures izzināšanas entuziasts, latvijas-pilskalni.lv uzturētājs) stāstīs par Kurzemes senvietām, Laura Aksika – par apģērbu senajā Kursā (rekonstrukcijas un eksperimentālās arheoloģijas grupa SENZEME), Mārtiņš Tiltnieks – par dūdām Latvijā, spēlēšanas tehniku un sniegs arī paraugdemonstrējumus (grupa OBSCURUS ORBIS). Senajā ciemā darbosies podniekmeistars Einārs Dumpis, kurš pārzina Vidzemes tradicionālo podniecību un senos bezripas un ripas keramikas izgatavošanas paņēmienus. Tā ir iespēja uzklausīt zinoša meistara interesantu stāstu par to, kā darināti trauki, un redzēt podnieku darbībā. Noteiktā laikā būs arī iespēja pamēģināt paša rokām izveidot māla trauku.

Pēcpusdienā notiks biedrības “Exercitus Rigensis” rīkots seno baltu karavīru turnīrs un noteiktos laikos būs arī citi cīņu paraugdemonstrējumi, darbosies eksperimentālās arheoloģijas darbnīca, iespēja pataustīt un piemērīt tā laika lietas, kā arī iesaistīties spēlēs. Pasākuma informatīvā un izglītojošā daļa notiek ar Valsts Kultūrkapitāla fonda un “Latvijas Valsts meži” “Kurzemes kultūras programmas 2022” atbalstu.

Šovasar uz jaunās skatuves varēs redzēt izlasi no Latvijas metāla skatuves un arī INOKENTIJU MĀRPLU, kura skanējumā mūsdienās savijušies dažādi žanri. Uzstāsies folka / drūmmetāla grupa DRUUN, drūmmetāla klasiķi FRAILTY, ekstrēmā metāla grupas DEODIUM, DARRVA un PRETERNATURAL, savukārt folkmetālu pārstāvēs kurzemnieki – grupa RYVENDIR no Liepājas. Sestdien uz skatuves kāps folkroka grupa SYMBOLIC, kas cieši saistīta ar “Bandavai” tuvējo ģleznaino mazpilsētu Aizputi.

Uz festivālu var iegādāties divu dienu biļeti vietnē ticketshop.lv (ņemot vērā vietas specifiku un to, ka tā ir tapšanas stadijā, biļešu skaits ir limitēts). Iepriekšpārdošanā ir pieejamas arī vienas dienas biļetes tikai sestdienas pasākumam. Bērniem līdz 12 gadu vecumam (ieskaitot) ieeja festivālā vecāku pavadībā ir bez maksas. Tā kā pasākums ilgs divas dienas, apmeklētāji var nakšņot telšu pilsētiņā. Tā atrodas festivāla teritorijā un pieejama bez papildu maksas. Festivāla teritorijā, ieskaitot telšu pilsētiņu, aizliegts ienest jebkādus dzērienus. Izņēmums, kuru drīkst ienest, ir dzeramais ūdens, kas nav stikla pudelēs. Bezmaksas autostāvieta atrodas ārpus festivāla teritorijas pļavā (pavisam netālu no norises vietas). Festivāls ir draudzīgs mājdzīvniekiem (suņiem), taču to turētājiem par dzīvnieku ir atbildīgi jārūpējas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.