Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Durbē Jūras ērgļu ligzdā tiek izēstas abas olas

Milda pie tukšās ligzdas. Foto no Dabasdati.lv

Trešdienas, 23. marta, vakarpusē skumja ziņa pāršalkusi Jūras ērgļu ligzdu Durbē, kur kāda ērgliene izēdusi Mildas izdētās divas olas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirms sešiem vakarā ligzdā olas bija Volda pārraudzībā, bet Milda tobrīd bija aizliedojusi. Ligzdā ielaidās sveša, apgredzenota ērgliene. Svešiniecei bija liela interese par olām, sāka tās ripināt, bet Voldis neko neteica.

“Voldis pīkst, bet neko nedara – olu sargāšana galīgi nav viņa prioritāte, tāpat kā perēšana un ar ērgļu dāmām kungi nekaro-būtu Milda, būtu plūksniņš ne pa jokam,” teikts dabasdati.lv forumā.

Voldis noskatās uz svešinieci, kas izrāda interesi par olām.

Voldis aizlidoja, bet svešiniece lēnā garā olas izēda. Pēcāk atlidoja Milda un skatījās uz tukšo bedrīti. Kad atlidoja Voldis, notika pārošanās akts, tāpēc ir cerības, ka Milda varētu vēl kādu olu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Svešā ērgliene.

“ReKurZeme” jau rakstīja, ka sestdienas, 19. marta, rītā asi notikumi risinājās Durbē esošajā Jūras ērgļu ligzdā, kur Voldim izcēlās kautiņš ar svešinieku un pēc tā olas ligzdā vairs nebija redzamas.

Šorīt Voldis jau aptuveni stundu sēdēja uz olām, kad ligzdas tuvumā parādījās svešinieks. Voldis piecēlās un aizlidoja, bet tikmēr mazais ērglēns, kurš ielidoja egles galotnē, ieleca ligzdā. Pēc tam sākās cīņa starp mazo ērglēnu un Voldi, abiem ērgļiem mīcoties pa olām. Voldis vairākas reizes uzbruka, bet mazais ērglēns aizstāvējās. Vienā no uzbrukumiem Voldis spēra un mazais ērglēns atmuguriski tika izgrūsts no ligzdas, vēstīts Dabasdati.lv forumā.

Pēc cīniņa olas ligzdā vairs nebija redzamas. Uz ligzdu atlidoja arī Milda. Abi ar Voldi klaigāja, bet olas joprojām nebija redzamas. Nebija saprotams, vai olas bija vēl ligzdā, vai cīniņa laikā izkritušas no ligzdas. Ap pulksten 12 Milda ligzdā no zāles apakšas izripināja olas. Ap pulksten 12.30 Milda iekārtojās perēt olas. Ligzdā iestājās miers.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“ReKurZeme” jau rakstīja, ka Durbē esošajā Jūras ērgļu ligzdā, kuras norises Latvijas Dabas fonds (LDF) translē videotiešraidē, piektdien ir izdēta šosezon otrā ola.

Pirmā ola tika izdēta otrdien, kas, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, ir pāris dienas vēlāk.

Kopš 2017.gada marta šajā ligzdā uzturējās jūras ērgļu pāris, kam ligzdas vērotāji devuši vārdus Milda un Raimis. Tiešraidē no jūras ērgļu ligzdas pagājusī sezona sākās ar skatītājus satraucošiem notikumiem – pazuda jūras ērgļu tēviņš Raimis. LDF tiešraides kameru projekta vadītājs Jānis Ķuze iepriekš prognozēja, ka mātīte Milda, kura perēja trīs olas, viena nevarēšot nodrošināt inkubāciju, līdz ar to sekmīga ligzdošana šajā ligzdā bija maz ticama. Neskatoties uz to, divi putnēni izšķīlās, taču pārtikas trūkuma dēļ gāja bojā, vēsta LETA.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kopš 2021.gada aprīļa beigām ligzdā ar Mildu kopā uzturējās tēviņš, kuram skatītāji deva vārdu K kungs. Šā gada 18.februārī K kungs kamerā bija redzams pēdējo reizi.

2022.gada 20.februārī ligzdā parādījās tēviņš, kuram tika dots pagaidu vārds S kungs. Šonedēļ tiešraides vērotāji S kungam deva vārdu Voldis par godu karā ierautās Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim. Pašlaik galvenais jautājums ir, vai viņš Voldis pienācīgi rūpēsies par Mildu, kamēr tā perē.

Durbes ligzda tiek vērota tiešraidē jau kopš 2015.gada. Ligzdā notiekošo iespējams komentēt “Dabasdati.lv” forumā latviešu valodā un “Looduskalender.ee” forumā angļu valodā.

Kā vēstīts, jūras ērgļu mītne Kurzemē, Durbes novadā ir pati populārākā LDF tiešraide. Tā atrodas vecas egles galotnē apmēram deviņstāvu mājas augstumā. Šī ligzda ir tiešraižu veterāne – vērojama jau kopš 2015.gada. Jūras ērglim Durbertai, kas izšķīlās 2015.gadā, pat veltīta Imanta Bunkša sarakstīta grāmata “Brīnumola”.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.