Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Liepājā Francijas mūziķi priecē ar itāļu baroka dārgumiem

Sestdien, 4. februārī, itāļu baroka laika mūzikas zelta repertuāru Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pirmo reizi atskaņos vadošie baroka mūzikas eksperti no Francijas. Izcilais soprāns Klēra Lefiljatra šoreiz atgriezās ar ansambli “Les Épopées”, lai diriģenta Stefāna Fižē vadībā izpildītu itāļu dižgara, komponista Klaudio Monteverdi un viņa laikabiedru operlappušu pērles.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Klaudio Monteverdi neapšaubāmi ir viens no dižākajiem 17. gadsimta mūzikas meistariem, kura ārkārtīgi harmoniskā un saviļņojošā mūzikas valoda koncertzālē skanēs pirmo reizi. Komponists atstājis neizdzēšamu devumu operas žanra attīstībā Rietumeiropas mūzikas vēsturē. Ar savu slaveno operu “Orfejs” (1607) Monteverdi stāvējis pie operas dzimšanas un ietekmējis komponistu paaudzes cauri laikiem līdz pat mūsu dienām.

Sākotnēji opera tika atskaņota šauram ļaužu pulkam galvenokārt dižciltīgo augstmaņu privātajos galmos, tomēr jaunais žanrs izpelnījās ievērojamu atzinību un Venēcijā opera attīstījās ļoti strauji. Operas iestudējumi kļuva pieejami publiski un pilsētā atvērās pat vairāki opernami. Liels pulks komponistu tiecās izmēģināt spēkus šajā jauntapušajā žanrā, kas pakāpeniski pārņēma visu Eiropu.

Savu jaunāko programmu, kas Baltijas valstīs izskanēja tikai Liepājā, ansamblis “Les Épopées” veidoja, iedvesmojoties tieši no Monteverdi spēcīgās daiļrades, kā arī no komponista laikabiedru mūzikas Venēcijas operas viedošanās sākuma. “Mēs rādām Venēcijas operas īso kursu, kurā ir gan fragmenti no abām ģeniālajām Monteverdi operām, gan arī tādas operlappušu pērles, kas, iespējams, nav publiski skanējušas kopš 17. gadsimta,” programmas saturu iezīmē ansamblis.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Līdzās Monteverdi daiļradei, koncertā izskanēja arī viņa skolnieka Frančesko Kavalli daiļrade. Viņš komponēja gandrīz vai tikai operas, taču viņam pievienojās arī citi tā laika talantīgie skaņraži, operas žanram uzplaukstot āriju un kaislīgu rečitatīvu ziedā. To skaitā Sortorio, Pallavičīno, Legrenci būs starp zināmākajiem, bet ievērību pelnījuši arī, mazāk pazīstamie daudzrakstītāji, kā Dziāni un Freski.

Foto – Modris Helds

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.