Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

FOTO: Pasaulslavenais kamerorķestris “Kremerata Baltica” svin jubileju Liepājā

Foto – Valters Pelns

Piektdien, 18. februārī, Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” pasaulslavenais kamerorķestris “Kremerata Baltica” priecēja ar īpašu 25 gadu jubilejas koncertprogrammu, pirmo reizi uz skatuves vienojoties ar ekspresīvo poļu pianistu Adamu Kosmeju (Adam Kośmieja). Mūziķu apvienība klausītājiem piedāvāja daudzveidīgas muzikālās nokrāsas, izpildot jauno latviešu komponistu, Georga Pelēča un Alfrēda Šnitkes daiļradi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Koncerta pirmā daļa, kas veltīta kamerorķestra jubilejai, tika atklāta ar laikmetīgiem un gluži meditatīviem skaņdarbiem. Jēkaba Jančevska sarunā ar kokiem “Lignum” reti sastopamo svilpaunieku skanējumā un stīgu instrumentu lociņu radītajā vēja šalkoņā bija dzirdams īstens dabas skaņu sakausējums. Savukārt Kristapa Pētersona stāstījums skaņās “Mūzika lielam ansamblim”, kuru izpildīja kamerorķestra latviešu mūziķu sastāvs “Kremerata Lettonica”, pašu skaņdarba autora pārvērta no kontrabasista par ģitāristu, portālu “ReKurZeme” informē SIA “Lielais Dzintars” sabiedrisko attiecību speciāliste Anita Lazdeniece.

Jaunu strāvojumu orķestra sastāvam piešķīra pianists Adams Kosmeja, kurš melnbaltajos taustiņus ietērpa padomju laika komponista Alfrēda Šnitkes drūmos un vētrainos tēlus “Koncertā klavierēm un stīgām”, aktualizējot cīņu starp tumsu un gaismu un mūžīgos jautājumus par cilvēka eksistenci un dzīves ierobežotību.

Iepriekš radītos meditatīvos un tumšos toņus koncerta otrajā daļā šķēla saules pielietie Georga Pelēča skaņdarbi, atzīmējot komponista 75 gadu jubileju. Klātesot arī pašam komponistam skatītāju rindās, kamerorķestra izpildījumā skanēja ziedu burvība “Peoniju dejā”, taču skaņdarbā “Astors Pjacolla, Oskars Stroks un es (Buena Rīga)” pieredzējām virtuozā vijolnieka Džeraldas Bidvas (Džeraldas Bidva) solo, atklājot Buenosairesas tango melodiju tikšanos ar Latvijas tango tēmām.

Programmas kulminācijā “Kremerata Baltica” kopā ar Adamu Kosmeju izpildīja sapņaino un dzīvespriecīgo skaņdarbu “Concertino Bianco” klavierēm un stīgām, kam sekoja vētraini klausītāju aplausi un skaņdarba III daļas “Con anima” atkārtojums.

  1. gadā slavenā vijolnieka Gidona Krēmera dibinātais un mūzikas cienītāju un kritiķu augsti novērtētais kamerorķestris Kremerata Baltica ir uzskatāms par vienu no Eiropas spējīgākajiem internacionālajiem ansambļiem. Orķestris koncertējis vairāk nekā 50 pasaules valstīs un tā īpaši izvēlētais repertuārs ieskaņots vairākos CD ierakstos, kas saņēmuši prestižus apbalvojumus. Mječislava Veinberga ieraksts tika nominēts 2015. gada Grammy balvai, bet Šostakoviča klavierkoncerts, kas ierakstīts sadarbībā ar Annu Binnitskaju, 2016. gadā ieguva ECHO Klassik balvu, savukārt Veinbera 2. un 21. simfoniju ieraksts, kas tapa sadarbībā ar Birmingamas pilsētas simfonisko orķestri un Mirgu Gražinyte-Tylu, 2020. gadā ieguvis Gramophone balvu.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.