Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Latvijā aug gripas izplatība

Foto – Pixabay

Latvijā kopš monitoringa sākuma reģistrēti 16 gripas gadījumi, aģentūru LETA informēja Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) sabiedrisko attiecību speciāliste Edīte Tetere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

No reģistrētajiem deviņi bija klīniskie gripas gadījumi Liepājā, Daugavpilī, Rīgā un septiņi – laboratoriski apstiprināti A tipa gripas gadījumi, tai skaitā seši pacienti bija bērni, vienu no kuriem nācās nogādāt slimnīcā.

Pagājušajā nedēļā pacientu skaits, kas vērsušies ambulatorajās ārstniecības iestādēs akūtu augšējo elpceļu infekciju gadījumos – reģistrēti 946,4 gadījumi uz 100 000 iedzīvotājiem, kamēr nedēļu iepriekš šis rādītājs bija 1112,7 gadījumi. Visaugstākā intensitāte novērota bērniem vecuma grupā līdz 14 gadiem.

Augstākā saslimstība ar elpceļu infekcijām konstatēta Liepājā, Gulbenē un Rēzeknē. Pagājušajā nedēļā 12 pacientiem bijusi nepieciešama pneimonijas ārstēšana. Augstāka saslimstība ar pneimoniju reģistrēta bērniem vecuma grupā līdz četriem gadiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Starptautiskie dati liecina, ka gripas aktivitāte turpina pieaugt visā Eiropas reģionā, it īpaši ziemeļu un austrumu apgabala valstīs. Par plaši izplatītu gripas aktivitāti un/vai vidēju vai augstu gripas intensitāti ziņoja Albānija, Kazahstāna, Kosova, Norvēģija, Krievija un Zviedrija.

Kā norāda SPKC pārstāve, galvenokārt tiek apstiprināti A tipa gripas vīrusi, no kuriem dominējošs ir A/H3 gripas vīrusa apakštips. Čehija, Zviedrija un Lielbritānija ziņoja par stacionētajiem pacientiem intensīvās terapijas nodaļās, kuriem konstatēta A tipa gripa.

SPKC epidemiologi atgādina, ka vissmagāk ar gripu slimo gados vecāki cilvēki un cilvēki ar hroniskām saslimšanām – sirds un asinsvadu, plaušu un nieru hroniskām slimībām, cukura diabētu, onkoloģijas slimnieki, pacienti ar hroniskām infekcijām un citi, kuriem ir novājināta imunitāte. Gripa ir īpaši bīstama maziem bērniem un grūtniecēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SPKC uzsver, ka vēl joprojām var vakcinēties pret gripu. Sākoties lielākam gripas pacēlumam, organismam jau būs izstrādājusies aizsardzība. Iepriekšējo gadu tendences rāda, ka saslimstības ar gripu pacēlums sākas janvāra vidū un ilgst līdz martam, pēc tam pakāpeniski samazinoties. Gripas vakcīnu var saņemt kopā ar vakcīnu pret Covid-19.

Šogad valsts apmaksātas pretgripas vakcīnas var saņemt ārstniecības iestādēs, vakcinācijas kabinetos vai pie sava ģimenes ārsta iedzīvotāji, kas pieder noteiktām riska grupām, proti, ārstniecības personas un ārstniecības atbalsta personas, seniori vecumā no 65 gadiem, pieaugušie un bērni, kuri slimo ar hroniskām slimībām (plaušu, kardiovaskulārām, vielmaiņas, nieru, psihoneiroloģiskām slimībām, imūndeficītu, personas, kas saņem imūnsupresīvu terapiju un citi), sociālās aprūpes centru darbinieki un klienti, bērni līdz divu gadu vecumam, grūtnieces.

Vakcīnas pret gripu bez maksas var saņemt arī Nacionālo bruņoto spēku pārstāvji, Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu darbinieki ar speciālajām dienesta pakāpēm – policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji, vispārējās izglītības iestāžu pedagogi, ieslodzītie un ieslodzījumu vietās nodarbinātie, kas nonāk tiešā saskarē ar ieslodzītajiem.

SPKC epidemiologi kopš pagājušā gada oktobra sākuma ir sākuši ikgadējo gripas un citu akūtu elpceļu infekciju monitoringu, kurā ir iesaistītas 45 ģimenes ārstu prakses un arī slimnīcas desmit Latvijas administratīvajās teritorijās. Tādējādi SPKC saņem informāciju par saslimušo skaitu un informē sabiedrību par slimību izplatību un to profilaksi.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.