Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Levits: Padomju okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir jādemontē

Egils Levits. Foto – president.lv

Padomju okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir jādemontē, jo pie tā vairs nepiemin 2.pasaules karā kritušos, bet gan manifestē Kremļa imperiālistiskos naratīvus, paziņojumā sabiedrībai šādu nostāju pauž Valsts prezidents Egils Levits.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā uzsver Levits, tas, kādus vēstures simbolus valsts vēlas saglabāt un kādus nē un kādu vēlamies veidot Latvijas kopējo atceres telpu, “ir tikai un vienīgi mūsu pašu sabiedrības lēmums”, vēsta LETA.

“Objekts Pārdaugavā nav mēms vēstures liecinieks. Tas vienmēr ir bijis padomju okupācijas simbols. Sarkanā armija šeit izdzina nacistiskās Vācijas okupantus un vienlaikus pati iedibināja padomju okupācijas režīmu. Tas ilga vēl 45 gadus un prasīja desmitiem tūkstošu nevainīgu cilvēku upuru. Mēs nebijām aicinājuši pie mums nedz vienus, nedz otrus okupantus,” saka Levits.

Prezidenta vērtējumā, objekts Pārdaugavā ilgstoši ir kļuvis par Krievijas autokrātiskā režīma instrumentu, kur vairs ne tik daudz piemin kritušos, cik lepojas ar piederību Putina “krievu pasaules” ideoloģijai un publiski manifestē Kremļa imperiālistiskos naratīvus un pasaules redzējumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Levits uzsver, ka pēc Krievijas sāktā kara pret Ukrainu šis okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir ieguvis vēl papildu nozīmi. Kā atzīmē prezidents, pēdējās nedēļas notikumi parāda, ka tas spēj dažus iedvesmot uz ekstrēmu, Krievijas kara noziegumus glorificējošu rīcību publiskajā telpā.

“Imperiālistiskās “krievu pasaules” ideoloģijas publiskai manifestēšanai un kara noziedznieku glorificēšanai nav vietas demokrātiskā sabiedrībā. Krievijas pastrādātie kara noziegumi un noziegumi pret cilvēci ir novilkuši skaidru robežlīniju,” sacīja prezidents, “latviešiem, visu tautību Latvijas patriotiem padomju krievu okupantu atstātais objekts Pārdaugavā ir kliedzošs simbols Latvijas okupācijai un Putina Krievijas militārajai agresijai pret kaimiņvalstīm. Tas iemieso nicinājumu pret Eiropas vērtībām un mūsu valsts pamatiem. Demokrātiskā sabiedrībā ar kara noziedzniekiem nelepojas. Tos tiesā par pastrādāto un nosoda.”

Prezidents ir pārliecināts, ka, ņemot vērā minētos apsvērumus, “šis Kremļa propagandas objekts ir jādemontē”. “Mēs Latvijā nosodām nacistiskā un padomju totalitārā režīma pastrādātos noziegumus. Mēs Latvijā atceramies un godinām Otrā pasaules kara upurus, tostarp visu kritušo karavīru piemiņu. Mūsu viedoklis ir skaidrs: nav pieļaujama totalitāro režīmu attaisnošana, tāpat kā nav pieļaujama Krievijas agresīvā kara pret Ukrainu attaisnošana,” paziņojis Levits.

Levits arī mudina Saeimu pieņemt likumu grozījumus, lai objektu varētu nojaukt pēc iespējas ātrāk. “Šī objekta toksiskais starojums pārsniedz vienas pašvaldības mērogu. Tāpēc būtu svarīgi, ka par tā demontāžu lemtu Saeima, ar atsevišķu likumu noņemot visus birokrātiskos šķēršļus Rīgas domes lēmuma izpildei. Visiem iesaistītajiem – Rīgas domei, Saeimai un arī valdībai – ir jārīkojas saskaņoti, izlēmīgi un kopēja mērķa vārdā,” piebilda politiķis.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.