Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājā notiks pulkveža Oskara Kalpaka piemiņas pasākums

Pirmdien pulksten 15 Liepājas Ziemeļu kapsētā Liepājas muzejs sadarbībā ar Liepājas garnizonu rīko piemiņas pasākumu, lai cildinātu pulkveža Oskara Kalpaka veikumu Latvijas bruņoto spēku izveidošanā un viņa nopelnus Latvijas valsts tapšanā un nosargāšanā, aģentūru LETA informēja Liepājas muzeja filiāles “Liepāja okupāciju režīmos” vadītāja Sandra Šēniņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas bruņoto spēku komandierim pulkvedim Kalpakam veltītajā piemiņas pasākumā uzrunu teiks Liepājas pilsētas domes priekšsēdētājs Gunārs Ansiņš (“Liepājas partija”), Jūras spēku Mīnu kuģu eskadras komandieris komandkapteinis Jānis Auce, Jūras spēku vecākais kapelāns komandleitnants Dāvids Šterns, “Daugavas Vanagi Latvijā” pulkveža O. Kalpaka vārdā nosauktās Liepājas nodaļas priekšsēdētājs Mārtiņš Dāle un Nacionāli patriotisko organizāciju koordinators Juris Raķis.

Pasākumu vadīs Emīls Dreiblats, bet par muzikālo noformējumu rūpēsies Jūras spēku orķestra grupa, orķestra priekšnieks kapteiņleitnants Uldis Locenieks un mūziķis Edijs Šnipke.

Ar svecītēm un Latvijas valsts karodziņiem jaunsargi veidos goda aleju, gājienā nesīs Latvijas valsts un triju sabiedroto – ASV, Francijas un Lielbritānijas, karogus, kā arī, solidarizējoties ar ukraiņiem, Ukrainas karogu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pasākumā aicināti piedalīsies nacionāli patriotisko organizāciju pārstāvji, skolu jaunatne, Liepājas garnizona karavīri un visi interesenti.

Kā norāda Šēniņa, pulkvedis Kalpaks kā Latvijas valstiskuma un neatkarības cīņu simbols ierakstīts Latvijas vēsturē zelta burtiem. Drosme, kara pieredze, pašaizliedzība un patriotisms ir tikai nedaudzi saskaitāmie cilvēka un karavīra vērtību skalā. Spēja aizraut un likt sekot savam piemēram ir dota tikai nedaudziem.

Īsi pēc Latvijas valsts dibināšanas, tās neatkarība tika apdraudēta. 1919.gada sākumā pulkvedis Kalpaks izveidoja Latvijas bruņoto spēku pirmās vienības. Brīvības cīņās tika nosargāta tā laika Latvijas pagaidu valdība, un aizsāktas Latvijas atbrīvošanas cīņas. 1919.gada 6.martā Skrundas – Saldus ceļa apkaimē pārpratuma dēļ notika kauja starp tā brīža sabiedrotajiem vācu un latviešu daļām, kurā gāja bojā vairāki Latvijas armijas virsnieki un kareivji, viņu vidū arī bataljona komandieris pulkvedis Kalpaks.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Latvijas valsts savas armijas pulkvedim pēc nāves piešķīra Lāčplēša kara ordeņa I pakāpes pirmo eksemplāru – Latvijas brīvības cīņu visaugstāko apbalvojumu.

Liepājas Ziemeļu kapi bija Kalpaka pirmā atdusas vieta līdz 1919.gada septembrim, kad viņš tika pārapbedīts dzimtas kapos Meirānos. Pulkveža Kalpaka nozīmīgumu apliecina tas, ka pēc viņa nāves tika izsludinātas divu nedēļu sēras, apliecinot milzīgo zaudējuma sajūtu tautā. Pirmskara Latvijā Kalpaka persona ieguva leģendāra varoņa tēlu. 1939.gada 6.martā Ziemeļu kapos tika atklāta Oskara Kalpaka piemiņas vieta.

Foto – Kārlis Volkovskis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.