Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas būvvalde aicina savlaicīgi attīrīt ēku jumtus no sniega un apledojuma

Ņemot vērā, ka arī Liepājā pēdējo dienu laikā intensīvi snidzis, Liepājas pilsētas būvvalde aicina ēku īpašniekus un apsaimniekotājus sekot līdzi ēku jumtu drošībai un savlaicīgi tos attīrīt no sniega un apledojuma, aģentūru LETA informēja Liepājas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Namu saimnieki ir atbildīgi par jumtu tīrīšanu un uzturēšanu tādā stāvoklī, lai saglabātu konstrukciju nestspēju un nodrošinātu apkārtējo cilvēku un transportlīdzekļu drošību no iespējamas sniega vai ledus krišanas.

Intensīvi sniegot, sniegs noklāj ēku jumtus, un vietām veido sanesumus un pārkares pār jumtu dzegām. Savukārt pēc tam, sniegam pieblīvējoties vai kūstot, veidojas apledojums un lāstekas. Tas viss rada riskus ēku jumtu konstrukciju noturībai un garāmgājēju drošībai. Tādēļ būvvalde atgādina, ka stipra snigšana prasa ikviena mājas īpašnieka un apsaimniekotāja nekavējošu izvērtējumu un jumtu regulāru apsekošanu.

Liepājas pilsētas būvvaldes galvenais būvinženieris Jurijs Strižņovs skaidro, ka bieza sniega sega un sanesumi uz jumtiem var radīt pārslodzi un tādējādi deformēt jumta klājumu vai to nesošās konstrukcijas. Mainoties laikapstākļiem, jumta konstrukciju noturības risks tikai pieaug, jo, piemēram, atkušņa laikā mitra sniega svars pieaug līdz pat četrām reizēm. Piemēram, tikko snidzis sniegs 25 centimetri (cm) biezumā sver 25 kg/m3, bet sablīvējies sniegs tādā pašā biezumā var svērt līdz pat 100 kg/m3. Tāpēc savlaicīgi ir jāplāno un jāveic sniega un apledojuma novākšana no jumtiem, renēm un caurulēm, kā arī pie jumta margām un sniega barjerām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lielākais risks ir būvēm ar plakaniem jumtiem, kuru konstrukcijas ir no metāla kopnēm vai rāmjiem. Ja šāda veida jumts sedz lielas platības, uz tiem var izveidoties sniega sanesumi, un konstrukcijas noturības risks ievērojami palielinās. Tādēļ regulāra apsekošana un jumtu tīrīšana noteikti jādara publisko ēku – klubu, veikalu, biroju, sporta centru un tamlīdzīgu ēku īpašniekiem un apsaimniekotājiem. Tāpat bīstama situācija var veidoties uz divslīpju koka jumtiem, īpaši, ja slīpums ir mazāks par 30-35 grādiem.

Novērst riskus palīdzēs savlaicīga jumtu tīrīšanu. Jumtu attīrīšanu no sniega un lāstekām vislabāk uzticēt uzņēmumiem vai darbiniekiem, kuriem ir nepieciešamais aprīkojums, zināšanas, pieredze un prasmes darbam augstumā. Sākot darbu, ēku īpašniekiem jānodrošina, ka bīstamajās vietās, kur no jumtiem iespējama sniega vai ledus krišana, ir norobežota piekļuve gājējiem un transportlīdzekļiem.

Liepājas valstspilsētas pašvaldības 2020.gada 17.decembra saistošie noteikumi “Liepājas pilsētas pašvaldības teritorijas kopšanas un būvju uzturēšanas saistošie noteikumi” nosaka pienākumu nekustamo īpašumu īpašniekiem, valdītājiem vai pārvaldniekiem notīrīt sniegu un ledu no balkoniem, lodžijām, ēku jumtiem, likvidēt lāstekas, nepieļaut sniega un ledus krišanu no jumtiem, dzegām, ūdens notekcaurulēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Noteikumi nosaka arī pienākumu novērst situācijas, kad tiek apdraudēta gājēju vai trešo personu īpašuma, tajā skaitā transportlīdzekļu, drošība, nepieciešamības gadījumā norobežojot bīstamo (darba) zonu.

Kā vēstīts, trešdien no jūras nākoši mākoņi daudzviet Kurzemē, kā arī Vidzemes ziemeļrietumos atnesīs sniegu, vietām snigs stipri un puteņos, prognozē sinoptiķi.

Kurzemē vietām gaidāms arī lietus un krusa. Daudzviet valstī uzspīdēs saule.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sākot no Dienvidkurzemes, pastiprināsies dienvidu, dienvidrietumu vējš – pēcpusdienā un vakarā gaidāmas brāzmas līdz 10-15 metriem sekundē, piekrastē līdz 20 metriem sekundē.

Gaisa temperatūra paaugstināsies līdz 0..-5 grādiem, bet Kurzemē un Ziemeļvidzemes piekrastē – līdz 0..+3 grādiem.

Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.