Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas muzejā skatāma košā un ekspresīvā Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa glezniecība

Jānis Ferdinands Tīdemanis. Hanele. 20. gs. beigas–30. gadu sākums. Koks, eļļa. 35,3 x 25,7 cm. Foto: Jānis Pipars

No 18. novembra Liepājas muzejā Kūrmājas pr. 16/18 būs skatāma vērienīga Jāņa Ferdinanda Tīdemaņa darbu izstāde, kas veidota sadarbībā ar mākslas centru “Zuzeum”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Izstādē “Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas” Liepājas muzeja lielajā zālē un otrā stāva vestibilā būs apskatāmi vairāk nekā sešdesmit zināmi, kā arī līdz šim neredzēti mākslinieka darbi no dažādiem daiļrades perio-diem, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Dzintare.

Ekspozīciju papildinās fotogrāfijas un dokumentālas liecības, kā arī kuratores, Jāņa Tīdemaņa daiļrades pētnieces Ingūnas Ģēģeres apraksti un teksti no grāmatām “Jānis Ferdinands Tīdemanis” (Neputns, 2017) un “Zuzānu kolekcija” (Neputns, 2017).

Tīdemanis “gleznoja ar aknām” – tā gleznotāju žargonā mēdza dēvēt šo efektīgo, īpašā krāsu saspēlē un vairākslāņu virsmas apdarē balstīto glezniecības veidu. Viņa glezniecībai raksturīgi spēcīgi gaismēnu kontrasti, atraisīts, temperamentīgs otas triepiens un daudzveidība faktūru variācijās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Tīdemanis nebija smalku detaļu cienītājs un spilgtākas izteiksmes vārdā savus tēlus bieži vien pakļāva apzinātai deformācijai, pieļaujot tīšas anatomiskas ne-precizitātes, pārspīlējumus un naivisma elementus.

Jānis Ferdinands Tīdemanis dzimis 1897. gada 1. oktobrī Ventspilī. Studējis mākslu Beļģijā, Antverpenes Karaliskajā Mākslas akadēmijā (1922–1927) un Antverpenes Augstākajā Mākslas institūtā (1927–1934), apgūstot oforta tehniku kā arī portreta un figurālo kompozīciju gleznotāja prasmes. 1936. gadā mākslinieks atgriezās Latvijā, bet 1944. gadā devās trimdā uz Šveici, no kurie-nes pēc četriem gadiem – uz Kanādu. Miris 1964. gada 12. aprīlī Toronto.

Sākot ar 20. gadsimta 20. gadu beigām temperamentīgais kurzemnieks periodiski iegriezās Latvijā un burtiski saviļņoja šejienes mākslas aprindas gan ar moderna, kosmopolītiska mākslinieka iznešanos, gan ar košo un nepierasti atraktīvo gleznošanas manieri. “Viņa beļģu mākslas ietekmē bagātinātā, impul-sīvi košā un ekspresīva sprieguma piesātinātā glezniecības valoda papildināja tolaik jaunreālisma rāmumā ieslīgušo latviešu mākslas kopainu ar spirgtu citā-dību, ” raksta izstādes kuratore Ingūna Ģēģere.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jānis Ferdinands Tīdemanis gleznojis portretus, sadzīves ainas ar groteskas ele-mentiem, aktus, ainavas un klusās dabas. Viņš ir viens no pirmajiem mākslinie-kiem, kurš Latvijas mākslā pievērsās sporta un modernās lielpilsētas tematikai, un uzskatāms par novatoru lielu ļaužu masu atveidojumā. Iemīļotākie motīvi – ostu un kuģu skati, krāšņi karnevāli, naksnīgi pilsētu skati ar laternu staros viz-mojošām ielām un izgaismotiem skatlogiem. Strādājis arī oforta, akvareļa un zīmējuma tehnikās.

Izstādi “Jānis Ferdinands Tīdemanis. Darbi no Zuzānu kolekcijas” veido Liepā-jas muzejs sadarbībā ar mākslas centru “Zuzeum” un Zuzānu kolekciju. Izstādes kuratore – mākslas zinātniece Ingūna Ģēģere, scenogrāfs – Kristians Brekte. Grafiskā dizaina autore – Madara Krieviņa.

Izstāde Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 būs aplūkojama līdz 2022. gada 3. aprīlim muzeja darba laikā (Tr. – Sv.) no plkst.10.00 līdz 18.00.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vēršam uzmanību, ka valdība lēmusi no 15. novembra atjaunot kultūrvietu darbību klātienē, ievērojot epidemioloģiskās drošības nosacījumus. Kultūras jomā darbība līdz ārkārtējās situ-ācijas beigām, 2022. gada 11. janvārim, turpināsies “zaļajā” – drošajā režīmā.

Tāpat kā iepriekš, muzeju “zaļajā režīmā” varēs apmeklēt pieaugušie ar Covid-19 vakcinācijas un pārslimošanas sertifikātiem, ņemot līdzi arī savus nepilngadīgos bērnus. Bērniem līdz 12 gadu vecumam nav jāveic Covid-19 testi, savukārt bērniem, kuri sasnieguši 12 gadu vecumu, jāuzrāda Covid-19 vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts, vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu negatīvu skrīninga testu, kas veikts izglītības procesa ietvaros.

Muzeja apmeklējuma laikā jāievēro 2m distance starp apmeklētājiem un darbiniekiem (izņemot personas, kuras dzīvo vienā mājsaimniecībā).Telpās apmeklētājiem un darbiniekiem jālieto mutes un deguna aizsegs.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.