Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas muzejs aicina uz lekciju par dzīves noslēguma rituāliem

Foto no Liepājas muzeja krājuma fondiem – kapu vārti Bārtas pagastā, 1928.gads.

Ceturtdien, 15. decembrī, pulksten 17.30 Liepājas muzejā Kūrmājas prospektā 16/18 notiks folkloras un tradīciju pētnieces Ievas Ančevskas lekcija “Bedības jeb bēres un dzīves noslēguma rituāli”. Lekcija veltīta rituāliem, kas saistīti ar dvēseles pavadīšanu un cilvēka pēdējiem mūža godiem – bedībām jeb bērēm.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ar šo notikumu paredzēts noslēgt Liepājas muzejā labi apmeklēto lekciju ciklu par tradicionālajiem mūža godiem un rituāliem mūsdienu skatījumā, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja Kurzemes tautas tērpu informācijas centra vadītāja Vineta Solovjova.

Kā uzsver folkloras un tradīciju pētniece Ieva Ančevska, dvēsele ir klātesoša bedību rituālā, bet katrai tautai tradīcijas un uzskati par dzīvību un nāvi ir dažādi. Latvietis mūža noslēgumu sagaidījis mierīgs un nosvērts, un miršanu uzlūkojis kā pāreju no šīs saules viņā saulē.

“Latviskās bedības ilga divas dienas, bet naktī, pirms bedībām, latviešiem bija vāķēšana, ko ģimenes locekļi pavadīja kopā ar mirušo,” sacīja Ieva Ančevska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt bedību dienā sabrauca bērinieki, lai mirušo vestu smilšu kalniņā. Pēc apbedīšanas dažādas bedību norises turpinājās mājās un sētā ar bedību mielastu noslēgumā. Latviskajās bedībās īpaša nozīme tika pievērsta dvēseles pavadīšanai viņsaulē, lai nodrošinātu vieglāku tālāko ceļu gan aizgājēja dvēselei, gan palicējiem.

Pārliecība par dvēseles pāreju uz tālāko dzīvi viņsaulē senajā bedību tradīcijā ienes gaišumu un pieņemšanu, kas ļoti reti vairs parādās mūsdienu ieražās.

Nodarbība norisināsies klātienē Liepājas muzejā. Ieejas biļetes var iegādāties Liepājas muzeja kasē Kūrmājas prospektā 16/18. Vēlama iepriekšēja pieteikšanās, sazinoties ar Kurzemes tautastērpu informācijas centra vadītāju Vinetu Solovjovu, zvanot pa tālruni +371 294 49771 vai rakstot elektroniski: vineta.solovjova@liepaja.lv.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.