Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Liepājas muzejs izdevis rakstu krājumu par latviešu mākslinieku Ēvaldu Dajevski

Publicitātes foto

Liepājas muzejs izdevis rakstu krājumu par latviešu scenogrāfu un gleznotāju Ēvaldu Dajevski (1914-1990), kas atklāj mākslinieka radošo personību, dzīves gājumu Latvijā, Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, kā arī viņa saistību ar Liepāju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Lai arī Ēvalds Dajevskis nav dzimis Liepājā, viņš vienmēr ar lepnumu teicis, ka esot liepājnieks, jo Liepāja ir vieta, kur veidojas mākslinieka personība. Laikā no 1941. gada līdz 1944. gadam Ēvalds Dajevskis strādāja par dekoratoru Liepājas drāmas, operas un baleta teātrī, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste Rasa Zālīte.

  1. gadā, atzīmējot Ēvalda Dajevska simtgadi, Liepājas muzejs no mākslinieka dēla Pētera Dajevska saņēma dāvinājumā Ēvalda Dajevska radošo mantojumu – gleznas, izrāžu kostīmu un skatuves ietērpu metus, skices.

Pēteris Dajevskis īstenoja tēva vēlēšanos, lai viņa darbi tiktu saglabāti kā viens vesels kopums. Liepājas muzeja mākslas priekšmetu kolekciju papildināja mākslinieka skatuves meti un gleznas, kas nākušas arī no citām privātkolekcijām ASV, tai skaitā no Nacionāla teātra aktrises Hildas Princes Uršteinas, Amerikas Latviešu teātra aktiera un administratora Kārļa Ķuzuļa, no Olgas Zariņas Vašingtonā, Valdas Lēvenšteinas Kolorado un Lidijas Bāliņas Ņujorkā.

Liepājas muzeja izdotā rakstu krājuma “Ēvalds Dajevskis. Māksla, vieta un identitāte” mērķiem ir atklāt un popularizēt mākslinieka atstāto radošo mantojumu. Tā satura veidošanā piedalījās Liepājas muzeja vēsturniece Uļjana Gintnere, kuras raksts “Audzēknis un viņa skolotāji” veltīts Ēvalda Dajevska skolas gaitām, pirmajiem mākslinieciskajiem centieniem un viņa darbam teātrī.
Savukārt mākslinieka dēls Pēteris Dajevskis rakstā “Māksla, vieta un identitāte” iepazīstina lasītāju ar to, kas bija raksturīgs tēva daiļradei, tēvu kā sava ceļa gājēju, pasaku teicēju, kā arī Ēvalda Dajevska gaitām emigrācijā Vācijā un Amerikas Savienotajās Valstīs, īpaši Ņujorku, kuru ievērojamais gleznotājs un scenogrāfs pieņem par savām mājām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Rakstu krājumā lasāmi arī ASV Virdžīnijas Universitātes dekānes, emeritētās profesores Marutas Lietiņas–Rejas (Rat), Amerikas latviešu apvienības (ALA) kultūras nozares vadītājas, latviešu sabiedriskā centra ASV “Garezers” Kinklāva mākslas galerijas vadītājas Līgas Ejupes, Latvijas Nacionālās mākslas muzeja Latvijas dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta Tekstilmākslas kolekcijas glabātājas Rūtas Rinkas un Latvijas Kultūras akadēmijas Eduarda Smiļģa Teātra muzeja mākslas ekspertes Margaritas Mantiņas raksti.

Pēc Otrā pasaules kara mākslinieks darbojās kā scenogrāfs un gleznotājs Amerikas Savienotajās Valstīs, kas viņu iedvesmoja, bet Ņujorka pilnīgi pārņēma savā varā. Tomēr pat darbs Brodvejā un Linkolna centrā nelika aizmirst latviešu teātri, kas Ēvalda Dajevska lielā mīlestība. Viņš Amerikā veidojis dekorācijas vairāk nekā 20 latviešu lugām.

Pašlaik grāmatu ir iespējams iegādāties Liepājas muzejā.

Jau ziņots, ka no 2. jūnija līdz 31. jūlijam Liepājas muzeja anfilādē Kūrmājas prospektā 16/18 iekārtota Ēvalda Dajevska darbu izstāde “Dajevskis Amerikā”, kur skatāmas mākslinieka gleznas, izrāžu meti un skices, kas tapušas Amerikas Savienotajās Valstīs, kur aizritēja Ēvalda Dajevska dzīves un mākslas perioda lielākā daļa.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.