Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Militārajā parādē demonstrēs vērienīgu tehnikas klāstu; piedalīsies arī Ukrainas karavīri

Latvijas proklamēšanas 104.gadadienai veltītajā militārajā parādē Rīgā demonstrēs vērienīgu tehnikas klāstu un piedalīsies arī Ukrainas karavīri, aģentūru LETA informēja Aizsardzības ministrija.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

18.novembrī plkst.13.30 Rīgā, 11.novembra krastmalā, notiks Latvijas proklamēšanas 104.gadadienai veltīta Latvijas un tās sabiedroto bruņoto spēku, Iekšlietu ministrijas pakļautības iestāžu un Jaunsardzes vienību militārā parāde.

Parādi, kurā piedalīsies aptuveni 1500 karavīru, zemessargu, policistu, robežsargu, ugunsdzēsēju glābēju un jaunsargu, komandēs Nodrošinājuma pavēlniecības komandieris pulkvedis Reinis Baško, bet to pieņems valsts bruņotā spēka augstākais vadonis, Valsts prezidents Egils Levits, aizsardzības ministrs Artis Pabriks (AP) un Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš.

Militārās parādes ierindas priekšgalā soļos Nodrošinājuma pavēlniecības karavīri, kuriem šogad uzticēts nest Latvijas armijas karogu. Aiz Latvijas armijas karoga grupas karogu nesīs gan NATO spēku integrācijas vienības, gan trīs Baltijas valstu kopējās militārās izglītības iestādes – Baltijas Aizsardzības koledžas – karoga grupa un Daudznacionālās divīzijas štāba “Ziemeļi” karoga grupa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Parādē ar karoga grupu piedalīsies arī sabiedroto spēku karavīri no Albānijas, Kanādas, Čehijas, Dānijas, Vācijas, Igaunijas, Islandes, Itālijas, Lietuvas, Melnkalnes, Polijas, Slovākijas, Slovēnijas, Spānijas un ASV, ar kuriem Latvijas karavīri ikdienā plecu pie pleca pilda uzdevumus gan starptautiskajās operācijās, gan apgūst iemaņas un prasmes militārajās mācībās Latvijā un ārvalstīs.

Šogad parādē piedalās arī Ukrainas karoga grupa un kā norādījusi ministrija, tad aizsardzības nozares sniegtais atbalsts Ukrainas armijai mērāms aptuveni 300 miljonu eiro apmērā, un tajā iekļautas pretgaisa un prettanku raķešsistēmas, artilērija, helikopteri, bezpilota lidaparāti, munīcija un karavīru individuālais ekipējums.

Latvijas bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Mācību vadības pavēlniecības karoga grupa, Latvijas Nacionālā aizsardzības akadēmija, Instruktoru skolas karoga grupa, Kājnieku skolas karoga grupa, Kaujas atbalsta nodrošinājuma mācību centra karoga grupa, Sakaru skolas karoga grupa, Jūras spēku mācību centra karoga grupa, Štāba bataljons, Jūras spēki, Gaisa spēki, Nodrošinājuma pavēlniecība, Zemessardzes karoga grupa, Zemessardzes brigādes, un Sauszemes spēku Mehanizētā kājnieku brigāde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sabiedroto bruņotos spēkus parādē pārstāvēs Kanādas vadītās NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas vienības un Dānijas bruņoto spēku vienība. Tāpat parādē piedalīsies vienības no Valsts robežsardzes, Valsts policijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, kā arī no pulkveža Oskara Kalpaka profesionālās vidusskolas un Jaunsardzes.

Parādes muzikālo noformējumu nodrošinās Nacionālo bruņoto spēku Štāba orķestris, Jūras spēku orķestris un Zemessardzes orķestris. Parādes kājnieku vienības militāro orķestru pavadībā turpinās gājienu pa Kaļķu ielu, Brīvības ielu, Bruņinieku ielu līdz Skanstes ielai.

Parādi noslēgs Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku, kā arī Valsts policijas, Valsts robežsardzes un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta bruņojuma, tehnikas un transporta demonstrējums, kurā lidojumam labvēlīgos laika apstākļos būs redzamas divas Gaisa spēku lidmašīnas “An-2”, divi Valsts robežsardzes helikopteri – “AgustaWestland 109” un “AgustaWestland 119”, Latvijas nacionālās lidsabiedrības “airBaltic” lidmašīna “Airbus 220-300”, kā arī divi Ungārijas “JAS39 Grippen” un divi Vācijas “Eurofighter” iznīcinātāji, kas veic patrulēšanu NATO gaisa telpā virs Baltijas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad parādē tiks demonstrēts Latvijas uzņēmēju ražotais bezpilota lidaparāts “Atlas Pro”, kā arī vieglais militārais transportlīdzeklis “Fox”.

Parādē būs vērojama Latvijas bruņoto spēku militārā tehnika, tostarp bruņumašīnas “Patria” 6×6, kuras iegādātas no Somijas uzņēmuma “Patria” un 2021.gada 29.oktobrī piegādājis pirmos četrus jaunos 6×6 bruņu transportlīdzekļus. Tāpat parādē varēs redzēt pašgājējhaubiču sistēmas “M109”, kuras iegādātas no Austrijas, lai pilnveidotu Latvijas bruņoto spēku netiešās uguns atbalsta spēju, kā arī uzlabotu Latvijas spēju pilnvērtīgi integrēties NATO operācijās un mācībās.

Parādē piedalīsies arī kaujas izlūkošanas kāpurķēžu bruņumašīnas “CVR(T)”, ko Nacionālie bruņotie spēki iegādājušies no Lielbritānijas Sauszemes spēku mehanizācijas projekta ietvaros.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Parādē demonstrēs mīnu sprādzienu izturīgos ceļu atmīnēšanas transportlīdzekļus “Husky”, tuvās darbības pārnēsājamo pretgaisa aizsardzības sistēmu “Stinger”, taktiskos transportlīdzekļus “Bombardier MAX 650”, kvadraciklus un citu Latvijas bruņoto spēku militāro tehniku.

Parādes apmeklētāji varēs vērot arī sabiedroto valstu bruņutehniku, piemēram, Itālijas bruņoto spēku tanku “Ariete” un bruņutransportieri “Centauro”, Spānijas bruņoto spēku tanku “Leopardo”, Polijas bruņoto spēku tanku “PT91”, Kanādas bruņoto spēku kaujas bruņumašīnas “LAV”, kā arī Albānijas, Čehijas, Slovēnijas, Slovākijas, Melnkalnes un Dānijas bruņoto spēku militāro tehniku.

Valsts policija militārajā parādē piedalīsies ar motocikliem “BMW R 1250 RT”, kurus izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā un augstāko valsts un ārvalstu amatpersonu eskortēšanā, un autotransporta vienībām, kuras izmanto ceļu satiksmes uzraudzībā, sabiedriskās kārtības nodrošināšanā, tostarp operatīvajiem transportlīdzekļiem ar speciālo krāsojumu “Škoda Superb” un “Volkswagen Tiguan”, kas tiek izmantoti slēptajai satiksmes uzraudzībai cīņā ar agresīviem autobraucējiem.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt Valsts robežsardze parādē demonstrēs apvidus automašīnas “Nissan Pathfinder” ar sniega motocikliem “Polaris Wide Track LX” un “Toyota Hilux”, kurus izmanto valsts robežas apsardzībā, jauno robežsargu apmācībām un speciālo operāciju uzdevumu veikšanai, operatīvos transportlīdzekļus “Renault Trafic”, kas tiek izmantoti imigrācijas kontrolē, mobilo patruļu un kontrolposteņu nodrošināšanai, kā arī kvadriciklus “Polaris MV850”, kas ievērojami uzlabo Valsts robežsardzes mobilitāti un tiek izmantoti patruļām pierobežā.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests parādē demonstrēs specializēto Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta tehniku, ko izmanto ugunsgrēku dzēšanas un glābšanas darbos, tostarp “Mercedes-Benz Unimog”.

21 nāciju zalvi par godu valsts neatkarības proklamēšanas gadadienai no AB dambja veiks Zemessardzes 17.kaujas atbalsta bataljons.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt par kārtību un drošību parādes norises vietā un laikā rūpēsies Militārā policija un Speciālo uzdevumu vienība, bet par medicīnisko nodrošinājumu – Nodrošinājuma pavēlniecība.

Jau ceturtdien Rīgas ostas Pasažieru termināļa piestātnēs ieradīsies Jūras spēku štāba un apgādes kuģis “Virsaitis”, patruļkuģis “Jelgava” un Valsts robežsardzes kuģis “Rānda”, savukārt 18.novembrī piestātnē ieradīsies arī Nīderlandes Jūras spēku kuģis “Schiedam”. Piestātnē atrodas ASV Krasta apsardzes kuģis “USCGC Hamilton (WMSL 753)” un 18.novembrī Daugavā pretī parādes norises vietai atradīsies Jūras spēku krasta apsardzes kuģis “Gaisma”. Valsts robežsardzes kuģis “Rānda” būs atvērts apskatei.

Tāpat 18.novembrī no plkst.11 līdz 16, Rīgas Pasažieru ostas piestātnē Nacionālie bruņotie spēki aicina iedzīvotājus apmeklēt Latvijas un sabiedroto bruņoto spēku militārās tehnikas un ekipējuma izstādi, kurā būs apskatāma arī Valsts robežsardzes tehnika un aprīkojums.

17.novembrī plkst.19 krastmalā notiks arī parādes ģenerālmēģinājums.

Foto: Armīns Janiks/Aizsardzības ministrija

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.