Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Nākamnedēļ iedzīvotājiem Latvijā būs iespēja pret Covid-19 vakcinēties ar “Nuvaxovid” vakcīnu

Foto: REUTERS, Dado Ruvic

Nākamnedēļ iedzīvotājiem Latvijā būs iespēja pret Covid-19 vakcinēties ar Čehijas uzņēmumā “Novavax” ražotu vakcīnu “Nuvaxovid”, kas Eiropas Savienībā tika reģistrēta 2021.gada decembrī, aģentūru LETA informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Vakcinācijas projekta nodaļa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Precīza informācija par to, kurās ārstniecības iestādēs varēs saņemt vakcīnu “Nuvaxovid”, sākot no 28.februāra būs pieejama Veselības ministrijas mājas lapā, savukārt par iespēju saņemt šo vakcīnu pie ģimenes ārstiem interesentiem ir jāsazinās ar saviem ģimenes ārstiem.

25.februārī, turpinot tiešsaistes sarunu ciklu par vakcināciju, Veselības ministrijas “Facebook” profilā par jauno vakcīnu stāstīs Imunizācijas valsts padomes vadītāja, Bērnu slimnīcas Ģimenes vakcinācijas centra vadītāja Dace Zavadska un Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra Zinātniskās padomes vadītājs Jānis Kloviņš.

“Nuvaxovid” ir piektā Eiropas Savienībā (ES) reģistrētā un ieteiktā vakcīna Covid-19 profilaksei. Šī ir olbaltumvielu daļiņu vakcīna, līdzīgas tehnoloģijas vakcīnas tiek izmantotas daudzus gadus un daudzās vakcīnās, kas tiek plaši lietotas sabiedrībā, piemēram, vakcīnās pret garo klepu, papilomas vīrusu un B hepatītu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Nuvaxovid” satur adjuvantu – vielu, kas palīdz izveidot ilgstošu un labu imūno atbildi un mazināt vakcīnā izmantojamo antigēnu devu, tāpēc ar mazāku devu panākama tikpat laba imūnā atbilde un līdz ar to arī mazinātas iespējamās sagaidāmās reakcijas.

“Nuvaxovid” varēs saņemt iedzīvotāji vecumā no 18 gadiem, starp pirmo un otro poti ievērojot trīs līdz četru nedēļu intervālu.

Jauno vakcīnu Imunizācijas valsts padome rekomendē arī balstvakcinācijas veikšanai gan pēc “AstraZeneca” vai “Janssen” vakcīnām, gan pēc “Pfizer” un “Moderna” vakcīnām.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pētījumos “Nuvaxovid” vakcīnas radītā aizsardzība ir vērtēta pret dažādiem vīrusa variantiem. Pētījumi par aizsardzību pret omikrona variantu pagaidām tikuši pētīti tikai laboratorijas apstākļos. Ir zināms, ka vakcīna cilvēkam sniegs aizsardzību no simptomātiskas saslimšanas ar Covid-19.

Tas ir drošs un šobrīd vienīgais veids, kā iespējams būtiski mazināt cilvēkam tik bīstamo vidējo un smago saslimšanas gadījumu skaitu, tostarp nāves gadījumus, uzsver NVD.

“Nuvaxovid” vakcīna satur pīķa proteīna paveidu, kas izstrādāts laboratorijā. Tā satur arī “adjuvantu”. Pēc vakcīnas ievadīšanas imūnsistēma atpazīst vakcīnā esošo proteīnu kā organismam nepiederošu un veido pret to dabīgās aizsardzības reakcijas – antivielas un T šūnas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja vakcinētā persona vēlāk nonāks saskarē ar Covid-19 vīrusu, imūnsistēma atpazīs uz vīrusa virsmas esošo pīķa proteīnu un būs gatava tam uzbrukt. Antivielas un imūnsistēmas šūnas kopā var aizsargāt pret Covid-19, nogalinot vīrusu, novēršot tā iekļūšanu organisma šūnās un iznīcinot inficētās šūnas.

Divos galvenajos klīniskajos pētījumos konstatēts, ka “Nuvaxovid” efektīvi novērš Covid-19 personām no 18 gadu vecuma. Abos pētījumos kopā iekļauti vairāk nekā 45 000 dalībnieku. Kopumā abu šo pētījumu rezultāti liecina par to, ka “Nuvaxovid” efektivitāte ir aptuveni 90%.

Pētījumu laikā visbiežāk sastopams bija oriģinālais Covid-19 paveids, kā arī vīrusa alfa un beta paveidi. Pašlaik dati par “Nuvaxovid” efektivitāti pret citiem augsta riska vīrusa paveidiem, tostarp pret omikrona paveidu, ir ierobežoti.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.