Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Nosacījumi un ieteikumi saules paneļu izvietošanai Liepājā

Liepājas pilsētas būvvaldē aizvien biežāk vēršas klienti ar jautājumiem par saules bateriju jeb saules paneļu izvietošanu. Lai nerastos pārpratumi par nepareizu iekārtu uzstādīšanu, būvvalde atgādina par saules paneļu vai citu līdzīgu iekārtu izvietošanas nosacījumiem – aizsargājamajās apbūves teritorijās iekārtas izvietot tā, lai nebūtu pārredzamas no publiskās ārtelpas un, ja nepieciešams veikt būvdarbus, saņemt būvvaldes atļauju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Saules paneļus iespējams izvietot gan uz ēkas, gan arī uz zemes. To izvietošanā jāņem vērā Liepājas Teritorijas izmantošanas un apbūves noteikumi (TIAN), kas nosaka aprobežojumus to izvietošanai aizsargājamās apbūves teritorijās. Ja nepieciešams veikt būvdarbus, piemēram, ēkas vai jumta nesošo konstrukciju pastiprināšana vai inženiertīkla pievada izbūve, saules paneļu izvietošanai piemērojams būvniecības regulējums un nepieciešama būvvaldes atļauja, portālu “ReKurZeme” informē Liepājas pilsētas būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Lai iekārtu izvietotu uz zemes, TIAN 124. punkts nosaka, ka zemesgabalā atļauts izvietot iekārtas ar jaudu līdz 20 kW, kuras ražo enerģiju pašpatēriņam un kuru izvietojums vai darbība nerada traucējumus kaimiņiem. Brīvstāvoši izvietotu iekārtu augstums nedrīkst pārsniegt to attālumu līdz kaimiņu zemesgabaliem. Ja saules paneļu uzstādīšanai nepieciešama ārēja inženiertīkla izbūve, jāizstrādā būvniecības ieceres dokumentācija.

Attiecībā uz saules bateriju jeb paneļu izvietošanu uz jumtiem, TIAN 124. punkta 6. apakšpunkts nosaka aprobežojumus to izvietošanai aizsargājamās apbūves teritorijās. Tas nozīmē, ka noteiktās teritorijās Vecliepājā, Jaunliepājā un Karostā jāievēro tas, lai iekārtas nebūtu pārredzamas no publiskās ārtelpas. Tas nozīmē, ka nav pieļaujama saules paneļu izvietošana uz ēkas sienas, fasādes, brandmūra u. tml.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Gadījumos, ja rodas grūtības patstāvīgi izvērtēt, vai iecerētais izvietojums atbilst TIAN, ir iespējams konsultēties būvvaldē, iesniedzot iesniegumu un lūdzot izskatīt iekārtas izvietojuma skici. Papildu jautājumiem un konsultācijām var sazināties ar būvvaldi, rakstot uz e-pastu: buvvalde@liepaja.lv vai zvanot: 63 404 725.

Ja nepieciešams veikt būvdarbus (ēkas vai jumta nesošo konstrukciju pastiprināšana vai inženiertīkla pievada izbūvei) saules paneļu izvietošanai nepieciešama būvvaldes atļauja. Tādā gadījumā būvvaldē nepieciešams iesniegt iesniegumu brīvā formā, kuram klāt jāpievieno nepieciešamie dokumenti.

Papildu ieteikumi saules paneļu izvietošanā Liepājas pilsētā:
• Iekārtas izvietot tā, lai iespējami samazinātu to negatīvo ietekmi uz pilsētas siluetu, jumtu ainavu un pilsētvides vērtībām;
• Ņemt vērā ēkas arhitektūras stilu un īpatnības, nepasliktinot ēkas kopējo arhitektonisko veidolu;
• Saules paneli pielāgot jumta ģeometrijai un seguma krāsas tonim;
• Aizsargājamās apbūves teritorijās saules paneļi izvietojami tā, lai nebūtu pārredzami no publiskās ārtelpas. Citur pilsētā iespēju robežās samazināt saules paneļu redzamību no publiskās ārtelpas.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.