Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Panākta gala vienošanās par LiepU attīstību sadarbībā ar RTU

Panākta gala vienošanās par Liepājas Universitātes (LiepU) attīstību sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU), nododot to RTU struktūrvienības statusā, aģentūru LETA informēja LiepU galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste Simona Laiveniece.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmdien, 22.maijā, LiepU padome vienbalsīgi nobalsoja par LiepU konsolidāciju ar RTU, un pēc tikšanās ar RTU vadību šodien konsolidāciju ar RTU vienbalsīgi atbalstīja arī LiepU senāts.

LiepU padomes priekšsēdētājs Andris Grafs atzīst, ka beidzot panākta kopīga vienošanās, kas paredz visu LiepU studiju virzienu attīstību, tajā skaitā inženierzinātņu, humanitāro un sociālo zinātņu jomā. Tas nozīmē, ka LiepU sadarbībā ar RTU veicinās kvalitatīvas, konkurētspējīgas un mūsdienīgas augstākās izglītības un mūžizglītības īstenošanu, kā arī zinātniskās darbības attīstību Kurzemes reģionā. Patlaban ir būtiski, lai tiktu pabeigts darbs pie valdības lēmuma projekta par LiepU reorganizāciju un IZM to nekavējoties virzītu uz valdību, piebilst Grafs.

Diskusijas par LiepU reorganizāciju aizsākās jau 2022.gada sākumā, parakstot nodomu protokolu par kopīgu darbu pie LiepU reorganizācijas modeļa izstrādes.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pagājušā gada novembrī pēc Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) pieprasījuma izvēlēties konsolidācijas vadošo juridisko partneri LiepU padome lēma par to noteikt RTU, ko konsekventi atbalstīja arī IZM, savukārt universitātes Satversme un senāts lēma par LiepU attīstību juridiskā partnerībā ar Latvijas Universitāti (LU). Būtisks nosacījums šajā sarunu procesā bija trīs zinātnes universitāšu iesaiste LiepU attīstībā, izprotot, ka juridiskais partneris var būt tikai viena zinātnes universitāte, kam LiepU tiktu nodota struktūrvienības vai iestādes statusā, savukārt citas zinātnes universitātes iesaistītos LiepU pārvaldībā uz līguma pamata.

Grafs atgādina, ka pēc attiecīgo lēmumu pieņemšanas 2022.gada novembrī turpinājās aktīvas diskusijas starp visām iesaistītajām pusēm, kā arī notika sarunu process ar IZM par nosacījumiem, kas ietverami Ministru kabineta rīkojuma projektā, lai LiepU reorganizācijas jautājumu virzītu uz valdību. Šā gada aprīlī, mainoties sarunu partneru pozīcijām, iepriekšējo apņemšanos LiepU reorganizācijā kā partnerus iesaistīt trīs zinātnes universitātes vairs nebija iespējams īstenot.

Šā gada 17.aprīlī LU padome informēja, ka neatbalsta IZM virzīto valdības rīkojuma projektu, kas paredz LiepU pievienošanu RTU, jo LU un LiepU stratēģiskās specializācijas ir savstarpēji visatbilstošākās.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Savukārt 25.aprīlī RTU padome informēja, ka, ņemot vērā neviennozīmīgo konsolidācijas procesā iesaistīto partneru redzējumu par LiepU attīstību, neredz iespēju turpināt atbalstīt ieceri LiepU pievienot struktūrvienības statusā. Šajā kontekstā LiepU padome 28.aprīļa sēdē atbalstīja LiepU turpmāko attīstību sadarbībā ar LU, attīstot un saglabājot LiepU nesadalītu studiju programmu un zinātnes darbības īstenošanā. Savukārt sarunās šī gada 9.maijā IZM pauda kategorisku viedokli, iebilstot pret LiepU reorganizāciju sadarbībā ar LU.

Ņemot vērā IZM kategorisko nostāju, tika izvērtēti potenciālie scenāriji, tajā skaitā atgriezties pie sarunām ar RTU. RTU publiski informēja par savu nostāju, ka ir iespējams diskutēt par jaunu sadarbības variantu, kas paredz LiepU integrāciju struktūrvienības statusā RTU bez LU iesaistes pie nosacījuma, ja to atbalsta LiepU padome un senāts.

Kā vēstīts, pagājušā gada 24.februārī tika parakstīts sešpusējs nodomu protokols par LiepU reorganizācijas sākšanu, kas paredzēja radīt pilnīgi jauna un Latvijā vēl nebijuša modeļa universitāti, vienlaikus saglabājot tās identitāti un autonomiju.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nodomu protokolā ir noteikti vairāki būtiski mērķi. Viens no tiem ir LiepU stiprināt un attīstīt humanitāro zinātņu, tostarp mākslas, inženierzinātņu, sociālo zinātņu studiju, jo īpaši pedagoģijas, kā arī veselības zinātņu programmas Latvijas un primāri Kurzemes reģiona vajadzību nodrošināšanai. Tāpat mērķis ir minēto studiju programmu un zinātniskās darbības attīstīšanu veikt zinātnes universitāšu ekosistēmā, iesaistot LU, RSU un RTU LiepU akadēmisko un zinātnisko procesu pārvaldībā un īstenošanā.

Kā trešais mērķis ir noteikts saglabāt LiepU identitāti un autonomiju tās darbības īstenošanā.

Foto – Uldis Dobelis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.