Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Pērn Liepājā sociālās palīdzības pabalstos ap 5000 iedzīvotāju un 1200 Ukrainas bēgļu izmaksāti 4,5 miljoni eiro

Liepājas domes Sociālajā dienestā 2022.gadā dažādiem sociālās palīdzības pabalstiem pilsētas iedzīvotājiem un Ukrainas bēgļiem izlietoti kopumā 4,5 miljoni eiro, kas ir ievērojami vairāk nekā 2021.gadā, aģentūru LETA informēja dienesta sabiedrisko attiecību speciāliste Gunta Jākobsone.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pērn energoresursu tarifu kāpuma, veselības aprūpes, medikamentu un citu cenu pieauguma dēļ palielinājies arī pašvaldības atbalsts liepājnieku sociālajai aizsardzībai, īpaši – mājokļa un veselības aprūpes pabalstiem.

Sociālo pabalstu saņēmēju skaits bez Sociālajā dienestā apkalpotajām 689 ukraiņu bēgļu ģimenēm 2022.gadā salīdzinājumā ar 2021.gadu ir nedaudz samazinājies, tomēr trūcīgajiem un maznodrošinātajiem liepājniekiem piešķirto sociālo pabalstu kopējais finansējums sakarā ar cenu pieaugumu ir pieaudzis.

Pagājušajā gadā 2410 personām vismaz vienu dienu ir bijis spēkā trūcīgas personas statuss, bet 2655 personām – maznodrošinātas personas statuss. Visvairāk pieprasītie pabalsti joprojām ir mājokļa pabalsts un veselības aprūpes pabalsts. Pērn mājokļa pabalsts piešķirts 2167 mājsaimniecībām jeb 2677 personām, izlietojot kopumā šīm mērķim 763 141 eiro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā uzsver Sociālā dienesta direktore Diana Mejere, pēdējo gadu laikā mainījusies mājokļa pabalsta aprēķina sistēma – kopš 2021.gada 1.jūlija to nosaka valsts līmenī un Sociālais dienests strādā pēc valsts noteiktajiem normatīviem un formulas mājokļa pabalsta aprēķinā.

Daudzi liepājnieki, kuri pēc pašvaldības izdotajiem saistošajiem noteikumiem iepriekšējos gados saņēma šo pabalstu, tam vairs nevar kvalificēties. Ja 2019.gadā pabalstu saņēma 4877 personas, tad 2021.gadā – 3139 personas, bet 2022.gadā – 2677 personas. To īpaši ietekmēja pensiju indeksācija 2022.gada augustā, pēc kuras vientuļo senioru skaits, kuriem nākas atteikt mājokļa pabalstu, ir vairāki simti cilvēku.

Mājokļa pabalsta aprēķinu nosaka “Noteikumi par mājsaimniecības materiālās situācijas izvērtēšanu un sociālās palīdzības saņemšanu”. Savukārt Energoresursu cenu ārkārtēja pieauguma samazinājuma pasākumu likums nosaka, ka līdz 2023.gada 30.aprīlim mājokļa pabalsta aprēķinam piemēro koeficientu 3 visām mājsaimniecībām. Paaugstinātais koeficients dod iespēju kvalificēties mājokļa pabalstam mazliet plašākam cilvēku lokam ar nedaudz augstākiem ienākumiem nekā pirms tam.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mājokļa pabalstu aprēķina par iepriekšējā vai esošajā mēnesī saņemtajiem rēķiniem, kuri jāiesniedz Sociālajā dienestā. To piešķir uz sešiem mēnešiem. Mājokļa pabalsta aprēķinā ņem vērā izdevumus par īri, apsaimniekošanu, apkuri, tajā skaitā kurināmā iegādei, auksto un karsto ūdeni, elektroenerģiju, dabasgāzi, kanalizāciju vai asenizāciju, sadzīves atkritumiem, telekomunikāciju pakalpojumiem.

Veselības aprūpes pabalsts 2022.gadā piešķirts 1831 cilvēkam par kopējo summu 217 984 eiro, kas ir par 61 254 eiro vairāk nekā 2021.gadā. No 2022.gada 1.janvāra Liepājā veselības aprūpes pabalsts tika palielināts no 75 uz 150 eiro vistrūcīgākajiem iedzīvotājiem no mājsaimniecībām, kurās ir seniori un personas ar invaliditāti. Veselības aprūpes pabalstu trūcīgie un maznodrošinātie iedzīvotāji var pieprasīt un saņemt reizi kalendārajā gadā, negaidot gada beigas – tikko ir sakrāti čeki par vajadzīgo summu.

Veselības aprūpes pabalsts paredzēts ar veselības aprūpi saistītu izdevumu daļējai segšanai, proti, zobu labošanai, protezēšanai, zobu higiēnas pakalpojumiem, medikamentu iegādei, ārstēšanai sertificētā ārstniecības iestādē, konsultācijām un ārstēšanai pie ārsta speciālista, optisko redzes korekcijas līdzekļu iegādei ar ārsta speciālista nosūtījumu vai briļļu recepti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šogad Liepājas pašvaldības budžetā sociālajam atbalstam cenu kāpuma dēļ tiek plānoti lielāki resursi, tajā skaitā mājokļa pabalstam – 840 215 eiro, kas ir par 77 074 eiro vairāk nekā pērn. Krīzes situācijām un veselības aprūpes pabalstiem plānots izlietot 331 835 eiro.

Sociālajā dienestā pēc palīdzības var vērsties ikviens pilsētas iedzīvotājs, kurš nonācis krīzes situācijā un kuram nepieciešams saņemt sociālo palīdzību vai sociālos pakalpojumus. Liepājnieki, kuriem tas ir aktuāli, aicināti vērsties Sociālajā dienestā E. Veidenbauma ielā 3, vai zvanīt pa tālruni 63 489 655. Sociālais dienests, tāpat kā līdz šim, pieņem klientus pēc iepriekšēja pieraksta.

Foto – Aigars Prūsis

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.