Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Plāno lauzt līgumu ar izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcas ieceres virzītājiem Dienvidkurzemes novadā

Iedzīvotāju pikets Grobiņā pret bīstamo atkritumu pārstrādes rūpnīcas būvniecību.

SIA “Liepājas RAS” valde sabiedrības dalībnieku uzdevumā uzsāks sarunas par līguma “Par apbūves tiesību piešķiršanu” izbeigšanu ar SIA “VNiMo services”. Tāds lēmums pieņemts 17. novembrī “Liepājas RAS” dalībnieku ārkārtas sapulcē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

SIA “VNiMo services” ir uzņēmums, kas Dienvidkurzemes novada Grobiņas pagasta atkritumu poligonā “Ķīvītes”, kas ir “Liepājas RAS” īpašums, plāno būvēt izlietoto naftas katalizatoru pārstrādes rūpnīcu, portālu “ReKurZeme” informē Dienvidkurzemes novada domes sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Kristīne Pastore.

SIA “Liepājas RAS” līgumu “Par apbūves tiesību piešķiršanu” ar SIA “VNiMo services” noslēdza 2022. gada 3. martā pēc tam, kad bija noslēgusies rakstveida izsole “Par apbūves tiesību piešķiršanu zemes gabala vienībai 9800 kvadrātmetru platībā nekustamajā īpašumā “Ķīvītes”, Grobiņas pagastā, Dienvidkurzemes novadā”. Šo izsoli “Liepājas RAS” izsludināja, lai izpildītu stratēģiskās attīstības mērķi 2021. – 2023.gadam: RAAC infrastruktūras un Sabiedrības nekustamā īpašuma izmantošana (noma) atbilstoši ilgtspējīgas vides nosacījumiem.

“VNiMo services” bija vienīgais pretendents izsolē uz šo teritoriju un līgumu noslēdza uz 30 gadiem. Kā zināms uzņēmuma turpmākās darbības attiecībā uz šo vietu ir saistītas ar ieceri šajā teritorijā būvēt izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcu, pret ko kategoriski iebilst iedzīvotāji.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
  1. gada 31. oktobrī notikušajā plānošanas dokumenta projekta “Dienvidkurzemes reģionālais atkritumu apsaimniekošanas plāns 2023. – 2027.gadam” stratēģiskās ietekmes uz vidi sabiedriskās apspriešanas sanāksmē atsevišķi tās dalībnieki lūdza Sabiedrību izvērtēt iespēju lauzt līgumu ar SIA “VNiMo Services”. Atsaucoties uz sabiedriskās apspriešanas dalībnieku lūgumu, Sabiedrība ir veikusi savstarpēji tiesisko attiecību ar SIA “VNiMo Services” izvērtējumu.

“Liepājas RAS” dalībnieku ārkārtas sapulci, kas notika 17. novembrī, sasauca pēc Dienvidkurzemes novada pašvaldības pieprasījuma, lai izskatītu jautājumu par 2022. gada 3. marta līguma “Par apbūves tiesību piešķiršanu” laušanu.

Kā ārkārtas sapulcē, uzsākot jautājuma izlemšanu, norādīja “Liepājas RAS” valdes loceklis Normunds Niedols, “salīdzinot ar projektiem, ko attīstītāji realizē privātās teritorijās, Sabiedrībai ir iespējas un pienākums kontrolēt nomnieka darbības vides aizsardzības un iedzīvotāju intereses.”
Dienvidkurzemes novada izpilddirektors un Dienvidkurzemes novada pašvaldības kapitāla daļu turētāja pārstāvis Uldis Vārna sanākušajiem atgādināja, ka pašvaldībai ir ļoti svarīgas iedzīvotāju domas un vēlmes. Viņš norādīja, ka 3. novembrī jau otro reizi pie Dienvidkurzemes novada pašvaldības ēkas Grobiņā pulcējās iedzīvotāji, lai piketā atkārtoti paustu savu protestu par bīstamo atkritumu – izlietoto naftas apstrādes katalizatoru pārstrādes rūpnīcas būvniecību “Ķīvītes”. Gan piketā, gan vairākos iesniegumos iedzīvotāji pieprasa, lai novada domes deputāti iestājas par iedzīvotājiem un nepieļauj šīs rūpnīcas būvniecību.

K. Pastore atgādina, ka šī gada 16. jūnijā pēc Dienvidkurzemes novada pašvaldības iniciatīvas Robežnieku kultūras namā notika iedzīvotāju tikšanās ar SIA “VNiMo Services” pārstāvjiem saistībā ar ieceri Grobiņas pagastā atkritumu poligonā “Ķīvītes” būvēt izlietoto katalizatoru pārstrādes rūpnīcu. Uz tikšanos bija ieradušies vairāk nekā 120 cilvēku gan no Dienvidkurzemes novada, gan arī kaimiņpilsētas Liepājas.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sanākušie cilvēki iebilda pret plānotās rūpnīcas būvniecību, to pamatojot ar bažām par rūpnīcas darbības ietekmi uz cilvēku veselību, vides piesārņošanu un lauksaimniecisko darbību, kā arī norādīja, ka neatbalsta bīstamo atkritumu ievešanu no citām valstīm, kā tas plānots šīs rūpnīcas gadījumā, lai sagādātu izejvielas.

  1. jūlijā notika attālināta sākotnējās sabiedriskās apspriešanas sanāksme un atkal Dienvidkurzemes novada pašvaldība nodrošināja iedzīvotājiem iespēju tai kolektīvi pieslēgties no “Robežniekiem”. Uz šo apspriedi klātienē bija ieradušies aptuveni simts cilvēku un sabiedrības noskaņojums līdzīgi kā iepriekš bija noraidošs – cilvēku bailes no šādas rūpnīcas darbības un daudzi neskaidrie jautājumi par vides iespējamu piesārņošanu ražošanas gaitā.

“Ņemot vērā visus šos apstākļus, es ierosināju SIA “Liepājas RAS” valdei apsvērt iespēju par līguma laušanu ar “VNiMo Services”,” saka U. Vārna. N. Niedols uzsvēra, ka “Liepājas RAS” kā drošs un ilgtspējīgs partneris joprojām piedāvā izdevīgu sadarbību uzņēmējiem, bet nepieļaus nekādu kompromisu vides aizsardzības un iedzīvotāju interešu jomā.

Ārkārtas sapulcē “Liepājas RAS” kapitāldaļu turētāju pārstāvji vienbalsīgi vienojās uzdot “Liepājas RAS” valdei uzsākt sarunas ar SIA “VNiMo services” par līguma “Par apbūves tiesību piešķiršanu” izbeigšanu un informēt “Liepājas RAS” dalībniekus par sarunu gaitu ne vēlāk kā līdz nākamā gada 23. janvārim.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.