Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Rosinās aizliegt tabakas izstrādājumu un tabakas aizstājējproduktu pārdošanu pēc 2008. gada dzimušām personām

Foto – Pixabay

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (S) rosinās grozījumos Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā noteikt, ka tabakas izstrādājumu un tabakas aizstājējproduktu pārdošana tiek aizliegta personām, kuras dzimušas pēc 2008.gada.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Orlovs otrdien apakškomisijas sēdē uzsvēra, ka likuma grozījumu viens no mērķiem ir padarīt tabakas izstrādājumus un tabakas aizstājējproduktus mazāk pieejamus tieši jauniešiem un bērniem, tāpēc liegums pārdot šos produktus pēc 2008.gada dzimušām personām veicinās mērķa sasniegšanu, vēsta LETA.

Apakškomisijas deputāti arī atbalstīja Saeimas Juridiskā biroja priekšlikumus, kuri paredz, ka ierobežojumi, kas attiecas uz tabakas izstrādājumu tirdzniecību, tiek attiecināti arī uz tabakas aizstājējproduktu tirdzniecību.

Deputāti atbalstīja arī Veselības ministrijas priekšlikumu aizliegt ražot un laist tirgū tabakas aizstājējproduktus, kuri vizuāli atgādina saldumus, uzkodas vai rotaļlietas un citus par 18 gadiem jaunākām personām pievilcīgus priekšmetus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jau iepriekš Sabiedrības veselības apakškomisija atbalstīja Sociālo un darba lietu komisijas un Veselības ministrijas priekšlikumu par prasībām tabakas aizstājējproduktiem, lai tos būtu atļauts laist tirgū.

Paredzēts noteikt, ka tabakas aizstājējproduktiem jābūt pildītiem speciālos iepakojumos, kuru masa nepārsniedz 20 gramu.

Tāpat plānots noteikt, ka maksimālā nikotīna koncentrācija tabakas aizstājējproduktā nepārsniedz četrus miligramus uz gramu, ka to sastāvā nedrīkstēs būt vitamīni vai citas sastāvdaļas, kas rada iespaidu, ka tabakas aizstājējprodukts būtu labvēlīgs veselībai, vai samazinātu veselības apdraudējumu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Šajos produktos nedrīkstēs būt kofeīns vai taurīns, vai citas sastāvdaļas un stimulējoši savienojumi, kas tiek saistīti ar enerģiju un vitalitāti, kā arī sastāvdaļas, kas atvieglo nikotīna uzņemšanu, vai kam piemīt kancerogēnas, mutagēnas un reproduktīvajai sistēmai toksiskas īpašības.

Tāpat paredzēts noteikt, ka tabakas aizstājējproduktu ražošanā tiek izmantotas vienīgi augstas tīrības sastāvdaļas un tādas sastāvdaļas, kuras nerada apdraudējumu cilvēku veselībai. Izņemot nikotīnu, nevarēs tikt izmantotas sastāvdaļas vai piedevas, kurām ir nelabvēlīga ietekme uz cilvēku veselību. Tabakas aizstājējproduktu iepakojumiem būs jābūt izturīgiem pret manipulācijām.

Kopš priekšlikumu uz otro lasījumu iesniegšanas termiņa beigām ir pagājis vairāk nekā gads un ļoti asajās un plašajās diskusijās apakškomisijai līdz šim ir izdevies izskatīt 39 no kopā 46 priekšlikumu tabulā iekļautajiem gan oficiālajiem, gan apspriešanai piedāvātajiem priekšlikumiem. Līdz ar to pašlaik nav zināms, kad Saeima varētu nonākt pie šo grozījumus pieņemšanas galīgajā lasījumā.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.