Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

SVARĪGI MAKŠĶERNIEKIEM: Spiningošana gaisvadu elektrolīniju tuvumā var beigties letāli

Svētdien, 1. maijā, visā Latvijā tiks atklāta spiningošanas sezona. Lai makšķerēšanas prieku neaizēnotu elektrotraumu radītās sekas, AS „Sadales tīkls” aicina ievērot drošības noteikumus gaisvadu elektrolīniju tuvumā. Pirms makšķerēšanas vienmēr jāpārliecinās, vai ūdenstilpnes tuvumā neatrodas elektrolīnijas, un jāizvērtē attālums, lai vadi netiktu aizķerti ar makšķeres kātu vai auklu. Jāatceras, ka strāvas trieciens var izraisīt dzīvībai bīstamus ķermeņa apdegumus un nopietnus orgānu bojājumus, īpaši bīstama ir saskare ar vidējo spriegumu, kas lielākoties beidzas letāli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ik gadu “Sadales tīkls” reģistrē gan pieaugušo, gan bērnu elektrotraumas, kas gūtas, ar makšķerēšanas inventāru aizskarot elektrolīniju vadus. Pērn jau spiningošanas sezonas sākumā tika reģistrēta pirmā šāda veida elektrotrauma, kad kāds 60 gadus vecs vīrietis Latgalē guva strāvas triecienu, ar makšķeri aizķerot ūdenstilpes tuvumā esošās vidējā sprieguma (20 kV) gaisvadu elektrolīnijas vadu, bet vēl kāds cits 63 gadus vecs vīrietis līdzīgā veidā guva roku un kāju apdegumus. Makšķerēšana pērn noslēdzās traģiski kādam 30 gadus vecam vīrietim – nodarbes laikā nejauši tika aizķerta 20kV elektrolīnija, kā rezultātā makšķeraukla aptinās ap apakšējo līnijas vadu un cilvēks no gūtās elektrotraumas mira, portālu “ReKurZeme” informē AS “Sadales tīkls” komunikācijas direktore Gunta Līne.

Pastāv uzskats, ka no strāvas trieciena cilvēku pilnībā spēj pasargāt jebkāda veida gumijas zābaki un cimdi, tomēr tas ir maldīgi. Būtiski atcerēties, ka šādas strāvu nevadošas īpašības piemīt tikai specializētajam elektromontieru ekipējumam! Elektriskās strāvas plūsmu un stiprumu ietekmē apkārtējās vides faktori, piemēram, gaisa mitrums, saskare ar ūdeni un zemes virsmu. Tādēļ gumijas zābaki negarantē drošību, jo mitra gaisa, zemes un ūdens tuvuma dēļ elektrība var būt stiprāka par gumijas izolāciju. Tāpat, izvēloties makšķerēšanas inventāru, jāatceras, ka gan makšķerkāts, gan tā aukla var saturēt elektrisko strāvu vadošus elementus. Izmantojot makšķerkātus, kuru garums pārsniedz trīs metrus, jābūt īpaši uzmanīgam gaisvadu elektrolīniju tuvumā.

Izbūvējot elektrolīnijas, AS “Sadales tīkls” vienmēr ievēro normatīvajos aktos noteiktās drošības prasības. Elektrolīnijas visā Latvijā tiek regulāri apsekotas, novēršot gan konstatētos, gan potenciālos bojājumus. Uzņēmums ik gadu veic arī elektrolīniju trašu tīrīšanu vairāk nekā 4000 km kopgarumā, palīdzot novērst bīstamu situāciju iespējamību. Tāpat pie elektrolīnijām izvietotas arī brīdinājuma zīmes par bīstamību, aicinot ikvienu apzināties – elektrolīniju tuvumā vienmēr jāievēro visi nepieciešamie piesardzības pasākumi.

Ja tiek konstatēta bīstama situācija elektrolīniju vai citu elektroietaišu tuvumā, iedzīvotāji aicināti nekavējoties ziņot Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, zvanot 112, vai “Sadales tīklam”, zvanot uz bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404. Ja elektronedrošas situācijas ietekmē cietis cilvēks, nekavējoties jāizsauc arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), zvanot 113 vai 112. Tuvoties cietušajam, kas guvis vidējā sprieguma vai augstsprieguma elektrotraumu, ir bīstami, jo, strāvas triecienu var saņemt arī pats glābējs. Pirmo palīdzību var sniegt tikai tad, kad “Sadales tīkls” notikuma vietā ir atslēdzis spriegumu. Jāatceras, ka elektrotraumas gadījumā NMPD jāizsauc vienmēr – pat ja šķiet, ka trauma ir nenozīmīga, elektrība var nodarīt lielu kaitējumu veselībai, ko cilvēks pats ne vienmēr var sajust un novērtēt.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.