Latvijas U-20 vīriešu hokeja izlase pirmdien Kanādā pirmajā mačā par palikšanu pasaules junioru čempionāta elites divīzijā ar 5:2 (1:2, 1:0, 3:0) pārspēja vienaudžus no Austrijas, sērijā līdz divām uzvarām panākot 1-0.

Latvijas izlases labā divus vārtus guva Emīls Veckaktiņš, ar vārtiem un divām rezultatīvām piespēlēm izcēlās Bodans Hodass, un vēl pa vieniem vārtiem guva Dans Ločmelis un Sandis Vilmanis. Latvijas izlases rindās par labāko spēlētāju tika atzīts Vilmanis, vēsta LETA.

Patriks Bērziņš Latvijas izlases vārtos atvairīja 11 no 13 metieniem, kamēr latvieši pa pretinieku vārtiem meta 46 reizes. 42 metienus atvairījušais vārtsargs Tomass Pfarmaiers tika atzīts par labāko pretinieku rindās.

Otrais mačs būs trešdien plkst.17, bet, ja būs nepieciešama trešā spēle, tā norisināsies dienu vēlāk arī plkst.17. Sērijas zaudētājā šogad nogalē spēlēs pasaules pirmās divīzijas A grupā, bet elites divīzijā to aizstās Norvēģija.

Saslimšanas dēļ pirmdien laukumā nedevās Austrijas izlases līderis, aizsargs Dāvids Reinbahers, kuram tiek paredzēta izraudzīšana šī gada Nacionālās hokeja līgas (NHL) drafta pirmajā kārtā.

Spēles sestajā minūtē, metot ar nūjas lāpstiņas neērto pusi, Patriku Bērziņu pārspēja Luka Auers, kurš panāca 1:0 austriešu labā. Pirmo vairākuma iespēju latvieši neizmantoja, bet otro reizi viena hokejista pārspēks tika realizēts, 17.minūtē Ločmelim pēc pretinieka apspēlēšanas raidot ripu starp Austrijas izlases vārtsarga Tomasa Pfarmaiera kājsargiem.

Kad līdz pirmā perioda beigām bija palikušas divas minūtes un septiņas sekundes, Vincencs Rorers izpildīja metienu no asa leņķa un ripa nonāca Latvijas izlases vārtos – 2:1 austriešu labā.

Latvieši pirmo periodu noslēdza un otro iesāka ar spēli mazākumā, arī nākamās trešdaļas ceturtajā minūtē tiekot pie vēl viena noraidījuma. Latvieši uzbruka daudz vairāk nekā pretinieki līdz trīs minūtes pirms perioda beigām Veckaktiņš vārtu priekšā bija pirmais pie atlēkušās ripas un raidīja to tīklā – 2:2.

Trešā perioda pirmajā pusē Latvijas hokejisti neizmantoja vairākumu, bet devītajā minūtē vienādos sastāvos Veckaktiņš izpildīja nekļūdīgu raidījumu no iemetienu apļa, panākot 3:2. Trešdaļas vidū pretinieku otrās maiņas uzbrucējs Fins van Ē par sitienu ar ceļgalu deva Latvijai iespēju spēlēt vairākumā pat piecas minūtes.

Perioda 12.minūtē Vilmanis ar metienu no zonas vidus nostiprināja Latvijas izlases vadību. Austrijas izlase nepilnas trīsarpus minūtes pirms pamatlaika beigām nomainīja vārtsargu pret sesto laukuma spēlētāju, kas 66 sekundes pirms finālsvilpes ļāva Hodasam panākt 5:2.

Abas izlases savās apakšgrupās ieņēma pēdējās, piektās vietas. Latvijas hokejisti četros mačos iekrāja vienu punktu un gūto/zaudēto vārtu attiecību 4:14, bet austrieši palika bešā un apakšgrupā iekrāja vissliktāko bilanci – 2:35.

Latvijas hokejisti turnīru sāka ar zaudējumu 2:5 ASV, pēc tam sekoja neveiksme pēcspēles metienos ar 2:3 Šveicei, bet pēdējās divās cīņās tika piedzīvoti divi “sausie” zaudējumi ar 0:3 Somijai un Slovākijai. Austrijas hokejisti pirmajās trīs spēlēs vārtus neguva un piedzīvoja pamatīgus zaudējumus (0:11 Zviedrijai, 0:9 Čehijai un 0:11 Kanādai), bet izšķirošajā spēlē par vietu ceturtdaļfinālā ar 2:4 tika atzīts Vācijas pārākums.

Latvijas un Austrijas hokejisti pēdējo reizi junioru čempionātā tikās 2019.gada pirmās divīzijas A grupā, ar 2:1 uzvarot austriešiem.

Iepriekšējā pasaules junioru čempionātā, kas augustā notika Kanādas pilsētā Edmontonā, Latvijas komanda pirmo reizi vēsturē iekļuva ceturtdaļfinālā, kopvērtējumā ierindojoties septītajā vietā. Neviena komanda no elites divīzijas neizkrita.

Sākotnēji gadu mijas čempionāta organizēšana bija uzticēta Krievijas pilsētai Novosibirskai, taču pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā šīs tiesības tika atņemtas, un čempionāta organizēšana trešo reizi pēc kārtas uzticēta Kanādai. Divas iepriekšējās reizes čempionāts notika Edmontonā.

Pasaules U-20 čempionāts elitē no 26.decembra līdz 5.janvārim norisināsies Kanādas pilsētās Helifeksā un Monktonā.

Artim Ābolam izlasē palīdz treneri Kārlis Zirnis, Artūrs Āboliņš, vārtsargu treneris Edgars Masaļskis, video treneris Pēteris Groms un fiziskās sagatavotības treneris Mārtiņš Klucis.

Latvijas izlases kapteinis pasaules čempionātā ir Gustavs Ozoliņš, bet asistenti – Martins Laviņš un Darels Dukurs. Kā pēdējais no izlases tika atskaitīts Dāvis Borozinskis. Latvijas izlases rīcībā ir 25 spēlētāji – turnīram drīkst pieteikt 20 laukuma spēlētājus un trīs vārtsargus, bet vēl divi hokejisti var atrasties rezervē.

Latvijas U-20 valstsvienības sastāvs pasaules junioru čempionātā:

Vārtsargi: Patriks Bērziņš (Danberi “Hat Tricks”, NAHL), Linards Lipskis (Bismarkas “Bobcats”, NAHL), Kārlis Mežsargs (Kārni “Tri-City Storm”, USHL);

Aizsargi: Niks Feņenko (Bēkomo “Drakkar”, QMJHL), Bogdans Hodass (Medisinhetas “Tigers”, WHL), Rihards Simanovičs (Amarilo “Wranglers”, NAHL), Dario Mackevičs (“Mogo”/LSPA), Elvis Laškovs (Ferlahas NHA, Austrija), Edgars Kazaks, Silvers Lazarenoks (abi – “Zemgale”/LLU), Gustavs Ozoliņš (Minesotas “Wilderness”, NAHL);

Uzbrucēji: Rodžers Bukarts (Cīrihes “Lions”, Šveice), Emīls Veckaktiņš, Roberts Cjunskis (abi – “Lugano”, Šveice), Martins Laviņš (Sīdarrepidsas “RoughRiders”, USHL), Kristiāns Samītis (Filadelfijas “Rebels”, NAHL), Darels Dukurs (Langnavas “Tigers”, Šveice), Rainers Dārziņš (Šelefteo AIK, Zviedrija), Ģirts Silkalns (Fārgo “Force”, USHL), Rainers Rullers, Pēteris Purmalis (abi – “Zemgale”/LLU), Dans Ločmelis (“Luleo”, Zviedrija), Sandis Vilmanis (Sarnijas “Sting”, OHL), Klāvs Veinbergs (Linkolnas “Stars”, USHL), Anrī Ravinskis (Blēnvilas/Boisbriānas “Armanda”, QMJHL).