Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Vilis Bukšs nāk klajā ar paziņojumu, kāds laiks gaidāms oktobrī

Ticējums saka, kāds laiks pirmajā oktobrī, tāds būs visu ziemu. Ja oktobrī siltas dienas, tad būs silti Ziemassvētki. Ja oktobrī vēl turas āboli pie ābeles – būs auksta ziema. Ja oktobra sākumā kokos lapas un lietus gāž ar krusu, tad būs gara ziema. Ja kādā no oktobra dienām atvasara, tad tajā dienā aprīlī iestāsies pavasaris. Ja seko ticējumam par laika apstākļiem 16. augustā, tad oktobris kopumā rādās būt ar mainīgiem laika apstākļiem, bez stipriem nokrišņiem un ar temperatūru tuvu vidējam, savā blogā raksta dabas vērotājs Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēneša pirmajā pusē, laikā līdz Vecajam Miķelim (12. oktobris), laika apstākļi būtiski neatšķirsies no laikapstākļiem septembra pēdējās dienās. Saule mīsies ar mākoņiem, bieži īslaicīgs lietus un mērens līdz mēreni stiprs vējš. Temperatūra plus 8, 14 grādu robežās. Dažās naktīs, mākoņiem izklīstot, nelielas rudens salnas.

Mēneša vidū vairāk saules, nokrišņu mazāk, bet dienas jau rudenīgi vēsas. Temperatūra dienas laikā pārsvarā plus 5, plus 10 grādi un naktīs jau daudzviet salnas. Oktobra otrajā pusē, laikā ap 20., 25. oktobri, kļūs manāmi vēsāks un dažviet Latvijas ziemeļu un ziemeļaustrumu novados dzestrie ziemeļu puses vēji var atnest arī pirmos sniega graudus un sniedziņu. Šajā laikā nakts stundās temperatūra var pazemināties līdz mīnus 5, 7 grādiem. Arī dienas laikā temperatūra ne augstāka par plus 5, 7 grādiem. Daudzviet ceļi apledos un kļūs slideni. Vēlāk, mēneša izskaņā, temperatūra paaugstināsies, vairāk nokrišņu un vējainu dienu. Temperatūra dienas laikā plus 5, 10 grādi. Naktīs, debesīm skaidrojoties – neliela salna.

Zemliku mēnesis jeb oktobris tradicionāli ir rudens vēju laiks. Šogad zīmīgās dienas pavasarī un augustā norādīja uz salīdzinoši mierīgu Veļu mēnesi.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Veļu mēnesī nepārtraukti pārvietojas gājputni. Laikā līdz Vēju dienai 15. oktobrī lido dzērves un zosis. Vēlāk, arī gulbji. Ja gulbji vēl nelido, tad, kā vēsta ticējums, ātrāk par Ziemassvētkiem ziemu nav ko gaidīt, bet ja ierodas zīdastes, tad Somijā jau snieg…

Ilustratīvs attēls. Foto – Pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.