Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Vilis Bukšs neiepriecina siltummīļus – martā būs janvāra cienīgs sals

Lai arī marts ir kalendārā pavasara pirmais mēnesis, tas pēc savas būtības vēl nav īsts pavasaris, bet gan vairāk priekšpavasaris. Ticējums saka, ja janvārī ir marts, tad martā janvāris, savā blogā raksta dabas vērotājs Vilis Bukšs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

V. Bukšs norāda, ka pagājušais janvāris pagāja lielāku vai mazāku atkušņu zīmē, kad arī Lavijas austrumos sniega sega saruka līdz minimumam un daudzviet Latvijā lauki, palienes un ūdens līmenis upēs bija vairāk raksturīgs pavasarim, nekā ziemas galvenajam mēnesim janvārim. Tā ir zīme, ka martā var atgriezties ziema ar janvārim cienīgu salu. Savukārt ticējums, ja februāra pēdējā nedēļa auksta, norāda uz to, ka sērsnu mēneša beigās var būt arī īsti pavasarīgi laikapstākļi.

  1. decembra vakars, kas rāda, kādas būs ziemas beigas, pareģoja pārsvarā sausu un aukstu laiku ziemas izskaņā. Par pavasari atbildīgais 31. janvāris, kas prognozē pavasari, vēstīja, lai arī pavasaris var agri sākties, tas ieilgs un īsts siltums būs tikai aprīļa otrajā pusē. “Mana vecmāmuļa teica: Ja marta sākumā pūpolvītols no aukstuma (sarma) zied, tad mēneša beigās ar sudrabu (balti pūpoli) laistīsies…” stāsta V. Bukšs.

Kopumā sērsnu mēnesis marts temperatūru ziņā būs tuvu vidējiem mēneša rādījumiem, bet ar noslieci uz aukstāku. Nokrišņi dažādi un to sadalījums nevienmērīgs. Tuvāk jūrai drusciņ vairāk kā parasti, bet citviet mazāk vai tuvu mēneša normai.

Marta pirmajā pusē laikapstākļi mainīgi. Ja mēneša sākumā naktīs neliels sals un dienā atkusnis, tad pilnmēness naktīs (pilnmēness nedēļa no 7. marta līdz 15. martam) varētu būt arī stiprs sals. Dažviet skaidrās pilnmēness naktīs temperatūra var nokrist līdz mīnus 15 un 20 grādiem. Nokrišņi šajā laikā pārsvarā īslaicīgi un nelieli. Ja mēneša sākumā jūras piekrastē neliels lietus, tad vēlāk arī šeit var atgriezties neliels sniegs. Vējainu dienu mēneša pirmajā pusē salīdzinoši maz. Ceļi daudzviet slideni.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Mēneša vidū, ap Jevdokiju (14. marts), mēness fāzēm mainoties, sals mazināsies, vairāk nokrišņu, kas pārsvarā sniegs, slapjš sniegs un temperatūras dienas laikā tuvu nullei. Daždien var pastiprināties brāzmains vējš. Naktīs vēl neliels sals. Ceļi slideni.

Marta otrajā pusē nesteidzīgi un pakāpeniski ziema atdos savu vietu pavasarim. Ja līdz Ģertrūdei (17. marts) vēl nokrišņi, tad laikā ap astronomiskā pavasara (astronomiskā pavasara sākums 20. martā plkst. 23.24) pirmo dienu (21. marts, Benedikts) būs vairāk saulainu dienu un temperatūra dienas laikā jau jūtami paaugstināsies, it īpaši saulainajās dienās. Naktīs vēl iespējams neliels sals mīnus 1, mīnus 5 grādu robežās. Vēlāk, pēc Pavasara Māras (25. marts), saule mīsies ar mākoņiem, īslaicīgi nokrišņi, kas pārsvarā lietus un temperatūra dienas laikā plus 3, plus 8 grādu robežās. Nakts sals atkāpsies un naktis kļūs siltākas. Marta beigās un laikā pirms Pūpolsvētdienas (2. aprīlis) saulainajās pēcpusdienās temperatūra var pakāpties līdz plus 10 un vairāk grādiem. Šajā laikā arī Austrumlatvijā sāksies strauja sniega kušana un ūdens līmeņa paaugstināšanās upēs.
Paredzama arī masveida pirmo gājputnu atgriešanās. Līdzīgi laikapstākļi, ar sauli un nelieliem nokrišņiem turpināsies arī tālāk, Lieldienu nedēļā (3., 10. aprīlis). Lai arī aprīļa pirmajā pusē laikapstākļi rādās būt mainīgi, kad naktīs vēl salnas un dienas laikā lietus var mīties ar slapju sniegu, ir cerības, ka laikā ap 20. aprīli varam sagaidīt arī pirmos plus 18, plus 20 grādus.

Foto – Pixabay

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.