Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

VVD: Vērgales pagasta zvēraudzētavā “Ceļmalnieki” likvidēta daļa dzīvnieku

Publicitātes foto

Zvēraudzētavas “Ceļmalnieki” darbība Vērgales pagastā joprojām ir apturēta, bet dzīvnieki tajā likvidēti daļēji, aģentūru LETA informēja Valsts vides dienesta (VVD) sabiedrisko attiecību speciāliste Aija Jalinska.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jalinska norādīja, ka, pēc VVD rīcībā esošās informācijas, daļa dzīvnieku ir likvidēta, taču daļa dzīvnieku vēl atrodas novietnē un tos tuvākajā laikā plānots pārvietot uz citu audzētavu.

Uzraudzības pārbaude par lēmuma izpildi plānota 31.janvārī. Pēc pārbaudes tiks sniegta detalizētāka informācija, piebilda Jalinska.

Kā vēstīts, par ilgstošiem vides pārkāpumiem un vides piesārņošanu ar kūtsmēsliem VVD pagājušā gada rudenī nolēma apturēt SIA “CR 7” zvēraudzētavas “Ceļmalnieki” darbību Vērgales pagastā, Dienvidkurzemes novadā, un uzdeva atbrīvot dzīvnieku novietni no dzīvniekiem līdz 2022.gada 20.janvārim.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“CR 7”, veicot piesārņojošo darbību dzīvnieku novietnē, ilgstoši nespēja nodrošināt kūtsmēslu savākšanu un kūtsmēslu uzglabāšanu atbilstoši normatīvo aktu prasībām. Neatbilstošas kūtsmēslu apsaimniekošanas rezultātā radušies neattīrītie ražošanas notekūdeņi, proti, dzīvnieku novietnē uzkrājušies nokrišņu ūdeņi piesārņoti ar vircu, un komunālie notekūdeņi, kas ir sadzīves un ražošanas notekūdeņu sajaukums, ilgstoši piesārņo grunti un virszemes ūdenstilpnes, kā arī rada apdraudējumu pazemes ūdeņiem.

Kā skaidro VVD, kūtsmēslos esošais fosfors, slāpeklis pārlieku lielos apjomos rada vidē paliekošu piesārņojumu. Saskaņā ar normatīvajiem aktiem iekārtas vai tās daļas darbību neaptur, ja apturēšana var nodarīt videi, cilvēku veselībai vai dzīvnieku labturībai lielāku kaitējumu nekā iekārtas radītais piesārņojums.

VVD lēmums apturēt iekārtas darbību pieņemts kā galējais līdzeklis, jo komersanta darbības rezultātā ilgstoši piesārņota vide, nav veiktas rīcības pārkāpumu novēršanai un turpinās ūdeņu un augsnes piesārņošana ar kūtsmēsliem, uzsver VVD.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VVD 2021.gada 24.martā izdeva SIA “CR 7” brīdinājumu par iekārtas darbības apturēšanu, ja trīs mēnešu laikā dzīvnieku novietnē “Ceļmalnieki”, Vērgales pagastā Dienvidkurzemes novadā netiks ierīkota normatīviem aktiem atbilstoša kūtsmēslu savākšanas sistēma, kā arī nodrošināta kūtsmēslu uzglabāšana atbilstoši vides prasībām.

Veicot uzraudzības pārbaudi, VVD atkārtoti konstatēja neatbilstošu kūtsmēslu apsaimniekošanu – nebija ierīkota atbilstoša kūtsmēslu savākšanas sistēma, kā arī netika nodrošināta to uzglabāšana atbilstoši prasībām. Kūtsmēsli ilgstoši krājās kaudzēs uz grunts zem sprostiem. Vietās, kuras ir applūdušas, kūtsmēsli bija daļēji izšķīduši virsūdeņos, informē VVD.

Kūtsmēsli dzīvnieku novietnes teritorijā tika uzglabāti arī divās kaudzēs ārpus kūtsmēslu krātuves. Tādējādi VVD konstatēja, ka turpinās ūdeņu un augsnes piesārņošana ar dzīvnieku mēsliem. Pārbaudē tika konstatēts, ka dzīvnieku novietnē atrodas aptuveni 26 000 ūdeles, kas reģistrētas Lauksaimniecības datu centra datubāzē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

VVD ir informējis PVD par plānoto iekārtas darbības apturēšanu. PVD paudis atbalstu VVD ierosinātās iekārtas darbības apturēšanas plānam, norādot, ka iekārtas darbības apturēšanas veids ir risināms tā, lai netiktu apdraudēta dzīvnieku labturība, proti – dzīvnieki jāpārvieto uz citu novietni vai jāveic to likvidēšana uz vietas saimniecībā, ievērojot normatīvo aktu prasības.

PVD pauda viedokli, ka ir saskatāms dzīvnieku labturības un veselības apdraudējuma risks, ko apliecina VVD un PVD pārbaudēs konstatētie ilgstošie pārkāpumi saistībā ar vides piesārņošanu ar kūtsmēsliem un vircu un fakts, ka šie pārkāpumi netiek novērsti.

VVD atgādina, ka līdz 2019.gada oktobrim piesārņojošo darbību šajā dzīvnieku novietnē veica pašlaik maksātnespējīgā AS “Grobiņa”, kuras darbībā kopš 2015.gada VVD regulāri konstatēja normatīvo aktu prasībām neatbilstošu kūtsmēslu apsaimniekošanu. Saskaņā ar AS “Grobiņa” maksātnespējas administratora un SIA “CR 7” 2019.gada oktobrī noslēgto nomas līgumu SIA “CR 7” uzskatāms par faktisko piesārņojošās darbības veicēju. SIA “CR 7” 2021.gada martā iekļauts C kategorijas piesārņojošo darbību veicēju sarakstā, no saraksta izslēdzot AS “Grobiņa”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā liecina “Firmas.lv” informācija, 2019.gadā dibinātās SIA “CR 7” apgrozījums 2020.gadā bija 445 457 eiro, peļņa – 99 888 eiro. Uzņēmumam ir 6021 nodokļu parāds.

Uzņēmums pieder SIA “Crowdestor Investments”, kas savukārt pieder SIA “Crowdestor Security Agent”, kura vienīgais īpašnieks ir pūļa finansējuma piesaistes jomā strādājošais uzņēmējs Jānis Timma.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.