Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Aptauja: 60% respondentu gada aukstajā laikā vienmēr valkā cepuri

Foto – Pixabay

Galva ir nozīmīga ķermeņa daļa ķermeņa temperatūras uzturēšanā. Lielākā daļa respondentu (60%) norādījuši, ka gada aukstajā laikā vienmēr valkā cepuri. Taču 19% respondentu to dara reizēm, bet 11% — reti. 9% respondentu ir norādījuši, ka viņi gada aukstajā laikā nevalkā cepuri vispār, 0,5% atbildēja “grūti pateikt”, secināts BENU Aptiekas Veselības monitoringa rezultātos, kas iegūti sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Kā skaidro ģimenes ārste Zane Zitmane, ja nav paredzēts ilgi uzturēties ārpus telpām, tad cepures nevalkāšana nekādas sliktas sekas neatstās. Tomēr gadījumos, ja ārā ir ļoti auksts vai kad ārā jābūt ilgstoši, galvā būtu jāliek cepure. Ja cilvēks ir silti saģērbies, bet galva nav apsegta, tad salt sāks daudz ātrāk, turklāt tas palielinās saaukstēšanās risku, matu lūšanu, to trauslumu un izkrišanu.

Cepuri biežāk valkā vīrieši
Aptaujas rezultāti atklāj, ka cepuri gada aukstajā laikā biežāk valkā vīrieši. 64% vīriešu gada aukstajā laikā cepuri valkā vienmēr, 20% reizēm, 9% – reti. Savukārt 6% cepuri nevalkā vispār, 1% atbildēja “grūti pateikt”. Tikmēr no aptaujātajām sievietēm gada aukstajā laikā vienmēr cepuri valkā 56%, 19% norādīja, ka cepuri valkā reizēm, 12% reti un 12% cepuri nevalkā, 0,4% atbildēja “grūti pateikt”.

Savukārt no vecuma grupām visbiežāk cepuri valkā respondenti vecumā no 64 līdz 75 gadiem – 76% vienmēr, 8% reizēm, 10% reti, savukārt tikai 6% cepuri nevalkā. Tikmēr visretāk cepuri gada aukstajā laikā valkā respondenti vecumā no 25 līdz 34 gadiem – 51% aukstajā laikā cepuri valkā vienmēr, 27% reizēm, 9% reti, bet 12% cepuri nevalkā, 1% atbildēja “grūti pateikt”.

Izpētot cepures valkāšanas paradumus pēc reģioniem, secināts, ka visvairāk cepure tiek valkāta Latgales reģionā (75%), 12% cepuri valkā reizēm, 5% reti, 8% nevalkā. Otrajā vietā ir Zemgale, kurā cepuri vienmēr valkā 61% aptaujāto respondentu, 21% reizēm, 9% reti, 8% nevalkā, taču 1% atbildēja “grūti pateikt”. Savukārt vismazāk cepure tiek valkāta Kurzemē un Vidzemē. Vidzemē cepuri vienmēr valkā 56% aptaujāto respondentu, 20% cepuri valkā reizēm, 15% reti, 8% cepuri nevalkā, taču Kurzemē – 57% vienmēr, 18% reizēm, 12% reti un 13% cepuri aukstajā laikā nevalkā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģimenes ārstes ieteikumi
Lai gan cepures valkāšana pieaugušajiem var nebūt obligāta, bērniem gan vienmēr aukstā laikā, atrodoties ārā, būtu jāvalkā cepure, jo viņu organismā vēl nav nostabilizējusies termoregulācija, uzsver Z. Zitmane. Tomēr jāatceras, ka nedrīkst bērnus arī pārāk “satuntulēt” – jārēķinās, ka bērni ir aktīvāki un vairāk kustas, tāpēc apģērbam jābūt vieglam un elpojošam, kustību neierobežojošam.

Ģimenes ārste gan bērniem, gan pieaugušajiem iesaka izvēlēties cepuri no dabiskiem materiāliem, piemēram, kokvilnas vai vilnas, jo tie ir elpojošāki. Galvai sasvīstot, var rasties galvas ādas slimības, palielināties saaukstēšanās risks, tāpēc labāk no tā izvairīties. Gada aukstajā laikā drīkst valkāt arī ausu sildītājus, ja ar tiem jūtas labi un galva nesalst, cepuri izvēloties tikai īpaši aukstās dienās, uzsver ģimenes ārste. Taču ir situācijas, kad cepure mazina traumas smagumu ziemā, kad ir slidens vai no jumtiem krīt sniegs vai lāstekas. Būsim uzmanīgi, saudzēsim sevi un rūpēsimies par savu veselību!

BENU Aptiekas Veselības monitoringu veic BENU Aptieka sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Pētījums veikts, aptaujājot 1005 Latvijas pastāvīgos iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 75 gadiem.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.