Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Aizputes muzejā atgriežas restaurētā Aizputes pilsētas vērtspapīru un naudas lāde

Šī gada pavasarī Aizputes novadpētniecības muzeja iesniegtais projekta pieteikums “Aizputes pilsētas vērtspapīru un naudas lādes restaurācija” Valsts Kultūrkapitāla fonda (VKKF) projektu konkursā saņēma finansējumu unikāla Aizputes pilsētas kultūrvēsturiskā mantojuma objekta – 18. gs pilsētas pārvaldes un tās saimnieciskās darbības liecības – pilsētas vērtspapīru un naudas lādes restaurācijai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Senā ozolkoka lāde, ar 1782. gada datējumu lādes vāka metāla apkalumā, Aizputes novadpētniecības muzeja krājumā atgriezās 2017. gadā no Kuldīgas novada muzeja, kura krājumā tā glabājās pēc Aizputes muzeja slēgšanas 1952. gadā. Glabāšanas laikā Kuldīgas muzejā veikts lādes koka daļu remonts: laika gaitā zudusī apakšējā daļa bija izgatavota no saplākšņa, aplīstojuma līstēm izmantojot parastās grīdlīstes. Esošās detaļas pildīja savu funkciju, taču tās neatbilda objekta orģinālajam materiālam un formai, portālu “ReKurZeme” informē Aizputes novadpētniecības muzeja vadītāja Jolanta Berga.

Tā kā pilsētas vērtspapīru lāde ir viens no 2021. gadā ar VKKF finansējumu modernizētās muzeja pastāvīgās ekspozīcijas “Aizputes vēsture gadsimtu griežos” centrālajiem eksponātiem, muzeja krājuma komisija izlēma lādi restaurēt.

Lādes restaurācijas darbi ilga sešus mēnešus un tos, saskaņā ar restaurācijas darba programmu, balstoties uz maksimālu esošā (oriģinālā) materiāla saglabāšanu, neoriģinālo detaļu demontāžu un to aizstāšanu ar atbilstoša materiāla detaļām, Rīgas Celtniecības koledžā veica restaurators – meistars Uģis Baļļa. Aizputes novadpētniecības muzejam šī ir jau otrā veiksmīgā sadarbība ar restauratoru, jo pirms gada viņa vadītā speciālistu komanda veiksmīgi restaurēja muzeja krājuma priekšmetu – 20. gs sākuma firmas “Brennabor” bērnu sēdratiņus.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Restaurators Uģis Baļļa.

Pēc restaurācijas Aizputes pilsētas vērtspapīru un naudas lāde ir atguvusi ne tikai autentiskāku izskatu, bet ir nostiprināts tās krāsojums, veikta metāla detaļu konservācija un atkal slēdzamas ir divas no tās 5 slēdzenēm, un atgriezusies muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā.

Projekta realizācijai VKKF saņemtais finansējums ir 600 eiro. Restaurācijas darbiem Dienvidkurzemes novada pašvaldība piešķīra 1432 eiro līdzfinansējumu.

Publicitātes foto

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.