Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Pabeigta Liepājas pilsētas vietējā ģeodēziskā tīkla pilnveidošana

Pabeigts apjomīgs darbs pie Liepājas pilsētas vietējā ģeodēziskā tīkla pilnveides, atjaunojot vai no jauna ierīkojot 439 ģeodēziskos atbalsta punktus, aģentūru LETA informēja pašvaldības būvvaldes sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Freidenfelde.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ģeodēziskie atbalsta punkti ikdienas darbā ir nepieciešami dažādos mērniecības darbos, zemes kadastrālajā uzmērīšanā, topogrāfisko datu iegūšanai un citu ģeodēzisko darbu izpildei. To atrašanās vieta īpašniekiem un būvniekiem jāņem vērā, plānojot un veicot darbus tā, lai ģeodēziskie punkti paliktu neskarti.

Liepājas pilsētas vietējā ģeodēziskā tīkla sakārtošana sākās 2013.gadā, kad tika apzināti un apsekoti 589 agrāk fiksēti punkti, no kuriem saglabājušies bija tikai 27%. Lai ģeodēziskais tīkls atbilstu Ministru kabineta noteikumu “Vietējā ģeodēziskā tīkla noteikumi” prasībām, Liepājas pašvaldība nolēma to pilnveidot, darbus sadalot piecās kārtās – darbi uzsākti 2016.gadā un noslēgti 2022.gada rudenī.

Liepājas vietējā ģeodēziskā tīkla pilnveidošana ietvēra dažādus apjomīgus darbus, ko veica sertificēti ģeodēzisti, piemēram, esošo un vēsturisko ģeodēzisko punktu atjaunošanu, sakārtojot šo punktu centrus, aizsargvākus un aprakumus, to uzmērīšanu, jaunu grunts un cietā seguma zīmju ierīkošanu un to uzmērīšanu, kā arī pozitīva atzinuma saņemšanu no Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūras.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pilnveidojot Liepājas vietējo ģeodēzisko tīklu, to pašlaik veido 439 apvidū fiziski nostiprināti ģeodēziskie punkti – grunts, cietā seguma un sienas zīmes. Daļa no tiem atrodas fiziskas vai juridiskas personas īpašuma teritorijā.

Būvvalde aicina ēku īpašniekus un apsaimniekotājus iepazīties ar to, vai viņu īpašumā vai netālu no tā neatrodas kāds no ģeodēziskajiem punktiem. Iedzīvotāji pilsētvidē tos var atpazīt kā īpašas zīmes, kas visbiežāk redzamas ēku fasāžu sienās, uz ietvju apmalēm vai ielu segumos. Vienlaikus būvvalde vērš uzmanību, ka Liepājā atrodas gan vietējās, gan valsts nozīmes ģeodēziskie punkti.

Informācija par ģeodēziskajiem punktiem apkopota un pieejama par Liepājas pilsētas un citu pašvaldību vietējo ģeodēzisko tīklu punktiem skatīt vietnē “https://topografija.lv/punkti/”, informācija par ģeodēziskajiem punktiem ir iekļauta arī Liepājas teritorijas plānojumā “https://www.liepaja.lv/pilsetas-teritorijas-planojums/”, valsts ģeodēziskā tīkla punkti pārredzami vietnē “https://geodezija.lgia.gov.lv/VGT/”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pašvaldība atgādina, ka gan ap vietējo, gan ap valsts ģeodēzisko punktu ir noteikta aizsargjosla atbilstoši Aizsargjoslu likumam. Gan īpašniekiem, gan būvniekiem tas jāņem vērā, veicot ēkas atjaunošanas, pārbūves vai apkārtējās teritorijas sakārtošanas darbus.

Ap vietējo ģeodēzisko punktu tā ir noteikta piecu metru rādiusā, bet ap valsts nozīmes – piecu vai piecdesmit metru rādiusā. Īpašniekam vai īpašuma apsaimniekotājam jānodrošina ģeodēziskā punkta ilgstoša saglabāšana, to stabilitāte un konstrukcijas nemainība, kā arī netraucēta piekļuve ģeodēziskā tīkla punktiem un nepieciešamo ģeodēzisko darbu veikšana.

Saimnieciskā darbība vai būvniecība ģeodēziskā tīkla punktu aizsargjoslā bez saskaņošanas ar atbildīgo iestādi ir aizliegta. Ja plānota, piemēram, ēku siltināšana, ēkas pārbūve vai būvdarbi ģeodēzisko punktu aizsargjoslā, darbības veicējam vai pasūtītājam plānotās darbības iepriekš ir jāsaskaņo atbilstoši piederībai, proti, vietējas nozīmes ģeodēziskie punkti – ar Liepājas pilsētas būvvaldes ģeodēzijas inženieri, bet valsts nozīmes ģeodēziskie punkti – ar Latvijas Ģeotelpiskās informācijas aģentūru.

Par konstatētajām ģeodēzisko punktu stāvokļa izmaiņām vai to iznīcināšanu jāinformē Liepājas pilsētas būvvaldi. Atbilstoši normatīvajiem aktiem, punkta bojāšanas gadījumā visas izmaksas, kas saistītas ar ģeodēziskā punkta atjaunošanu, sedz persona, kura apzināti vai neapzināti iznīcinājusi vai sabojājusi ģeodēzisko punktu. Viena punkta atjaunošanas un uzmērīšanas izmaksas veido aptuveni 1000 eiro.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.