Abonē "ReKurZeme Plus"!
Abonēt

Reklāma

Auto izvēle: jaunu vai lietotu? – Priekšrocības un trūkumi

Esat nolēmis iegādāties auto? Pieņemot lēmumu par auto iegādi, mēs bieži vien saskaramies ar dilemmu: iegādāties jaunu automašīnu tieši no salona vai tomēr dot priekšroku lietota auto iegādei.

Nevienam nav noslēpums, ka Latvijā priekšroka tiek dota tieši lietotiem auto – statistikas dati liecina, ka Latvijā ik gadu tiek reģistrētas aptuveni 70 000 automašīnas, no kurām jaunas ir aptuveni 18 000 automašīnas.

Lai spētu pieņemt labāko lēmumu, vajadzētu rūpīgi izanalizēt jaunu un lietotu auto priekšrocības un trūkumus. Tos esam apkopojuši šajā rakstā!

Jauns Auto – priekšrocības
Personalizācija

Iegādājoties jaunu automašīnu, iespējams izvēlēties tieši tādu auto komplektāciju, kādu vēlaties – sākot no auto krāsas un beidzot ar auto komplektāciju. Atkarībā no ražotāja, var tikt piedāvāta auto personalizācija, kā rezultātā auto ir atbilstošs tieši Jūsu vajadzībām un vēlmēm.

Garantija
Lielākā daļa jaunu auto nāk komplektā ar ražotāja garantiju – visbiežāk tie ir 3-5 gadi vai arī 100000-150000 nobraukti kilometri (atkarīgs no ražotāja nosacījumiem). Mēs nekad nevaram paredzēt, kādas ķibeles auto piedzīvos, savukārt garantija sniedz sirdsmieru, ka ķibeles tiks novērstas, kā arī pasargā maciņu no papildu izdevumiem.

Tehnoloģijas
Jaunie auto aprīkoti ar daudz un dažādām modernām tehnoloģijām, kas pārvietošanos ar auto padara vieglāku, ērtāku, kā arī drošāku. Dažas no populārākajām modernajām tehnoloģijām: joslas saglabāšanas asistents; aklo zonu sensori; atpakaļskata kamera; adaptīvā kruīza kontrole; parkošanās palīgs.

Jauns Auto – trūkumi
Augsta cena

Jauns auto maksā vairāk, turklāt tā vērtība krītas daudz straujāk – tikko, kā tas izbrauc no salona, tas zaudē aptuveni 10-15% no savas sākotnējās vērtības. Pēc 5 gadiem jauna automašīna var būt zaudējusi jau aptuveni 30-50% no savas sākotnējās vērtības.
Šis parasti ir izšķirošs faktors, kādēļ cilvēki lemj par labu lietotas automašīnas iegādei.

Augstas uzturēšanas izmaksas
Jauna auto iegāde ir ilgtermiņa ieguldījums, tomēr pēc tam, kad tam beigusies ražotāja garantija, jārēķinās, ka tam var būt augstas uzturēšanas izmaksas, galvenokārt tieši dārgas detaļas.
Arī jauna auto remonts var būt dārgāks, jo ne visi speciālisti pārzina jauno auto uzbūvi un specifiku, un dažkārt remontus var veikt tikai oficiālo dīleru servisos.

Lietots Auto – priekšrocības
Pieejamāka cena
Lietotas automašīnas parasti maksā ievērojami mazāk, turklāt to vērtība krītas daudz lēnāk, daudzos gadījumos nekrītas nemaz – ja pēc kāda laika nolemsiet lietotu automašīnu pārdot, iespējams, varēsiet atgūt tik, cik tā maksāja iegādes brīdī.
Jāņem vērā, ka lietota auto cena galvenokārt atkarīga no auto komplektācijas, tehniskā un vizuālā stāvokļa, auto nobraukuma.

Izdevīgāks darījums
Iegādājoties lietotu auto, iespējams noslēgt izdevīgāku darījumu, tā kā ir iespēja diskutēt ar auto pārdevēju. Ja pārdevējs nav gatavs samazināt auto cenu, iespējams varat vienoties par citiem nosacījumiem, piemēram, ka pārdevējs sedz īpašnieka maiņas izmaksas. Jā, tas neprasa lielu ieguldījumu, tomēr uz kopējo auto iegādes izmaksu fona tas pavisam noteikti ir ieguvums.

Lietots Auto – trūkumi
Nezināma vēsture

Auto pirkšana no privātpersonas savā ziņā vienmēr ir riskanta, jo, lai arī ko apgalvotu pārdevējs, nav iespējams zināt, kā īpašnieks izturējies pret savu auto. Veicot auto iegādi, jāveic ne tikai vizuāla, bet arī tehniska auto pārbaude, t.sk. vajadzētu sekot brīdinājuma lampiņām automašīnas panelī. Diemžēl mūsdienās ir daudz negodprātīgu pārdevēji, kuri savtīgu iemeslu dēļ mēdz maldināt pircēju par auto patieso stāvokli, piemēram, sagrozot odometra rādījumu.
Lai arī pieejami gan bezmaksas, gan maksas rīki automašīnas vēstures pārbaudei, nekad nevaram būt 100% droši par lietotas automašīnas vēsturi.

Ierobežots piedāvājums
Iegādājoties lietotu automašīnu, nākas izvēlēties no esošā piedāvājuma, kas ir ierobežots, tādēļ vairumā gadījumu nav iespējams atrast tādu automašīnu, kas pilnībā atbilst gan vajadzībām, gan vēlmēm.

Garantija
Viens no galvenajiem lietotas automašīnas trūkumiem ir garantijas neesamība. Gadījumā, ja lietots auto jau uzreiz pēc iegādes piedzīvos tehniskas ķibeles, pārdevējs neuzņemsies nekādu atbildību, un ķibeles nāksies novērst par saviem līdzekļiem.

Protams, ir arī izņēmuma gadījumi, un lietotam auto var būt garantija (3 – 12 mēneši), tomēr parasti tā ir īsāka nekā jaunam auto.

Tas, kādu auto izvēlēties, ir tikai un vienīgi Jūsu rokās – ceram, ka mūsu apkopotās jaunu auto un lietotu auto priekšrocības un trūkumi palīdzēs Jums pieņemt labāko lēmumu.

Ņemiet vērā, ka tad, kad veikta auto noņemšana no uzskaites, ceļu satiksmē var piedalīties un OCTA derīga vēl tikai 5 dienas!

Ikvienam auto ir obligāti jābūt OCTA apdrošināšanai. Ienāciet Polisubanka.lv un izvēlieties sev un savam auto labāko – pieejama gan OCTA, gan KASKO apdrošināšana!

Līdzīgi raksti

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
ReKurZeme.lv komanda.